Dragon-21, czyli największe w tym roku w Polsce ćwiczenia militarne startują w przyszłym tygodniu. W związku z tym na drogach możliwy jest wzmożony ruch pojazdów wojskowych. – Przewozy zostały zsynchronizowane z ruchem cywilnym, by nie zakłócać ruchu pasażerskiego – powiedział rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński.

 

Ćwiczenie Dragon-21 odbędzie się od 2 do 18 czerwca w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polski. Dowództwo 18. Dywizji – która będzie pierwszoplanowym ćwiczącym tegorocznej edycji Dragona – zostanie podczas ćwiczenia poddane certyfikacji, dlatego też scenariusze nie są dowództwu znane.

Transporty ze sprzętem 18DZ wyruszyły w miejsca prowadzenia ćwiczenia w ubiegły poniedziałek; przemarsze wojsk potrwają jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział mjr Lipczyński.

Transporty poruszające się głównie po wschodniej Polsce, będą organizowane w systemie kombinowanym. Pojazdy gąsienicowe będą transportowane w rejon ćwiczenia koleją. – Przewozy zostały zsynchronizowane z ruchem cywilnym, by nie zakłócać ruchu pasażerskiego – podkreślił rzecznik prasowy 18. DZ.

Jak dodał, pojazdy kołowe poruszają się po drogach publicznych, głównie w kolumnach. – Kolumna może liczyć do 20 pojazdów, żeby zapewnić bezpieczeństwo, każdą oznaczamy – pierwszy i ostatni pojazd są wyróżnione pomarańczowymi znakami – powiedział. Podkreślił, że pojazdy w kolumnie nie są uprzywilejowane, chyba że przed pierwszym i za ostatnim pojazdem kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany z włączoną sygnalizacją – wtedy cała kolumna jest uznawana za uprzywilejowaną.

Zwrócił uwagę, że dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej, trzeba przy tym pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumny. – Stąd nasz apel o szczególną ostrożność – dodał.

„Egzamin dojrzałości”

Mjr Lipczyński podkreślił, że także samo przemieszczenie ludzi i sprzętu w rejon szkolenia i z powrotem do macierzystych jednostek również jest częścią ćwiczenia.

– Dla naszej dywizji – najmłodszej dywizji w Wojsku Polskim – jest to swoisty egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata – dodał rzecznik związku taktycznego, którego formowanie rozpoczęło się w 2018 r.

Podkreślił, że ćwiczenie jest bardzo ważne, podczas niego „dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostanie poddane certyfikacji – sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia dywizji do planowania i organizowania walki oraz do współdziałania z innymi rodzajami wojsk”.

Połączenie ćwiczenia z tym sprawdzianem oznacza także, że dowództwo 18DZ nie zna szczegółowych scenariuszy. – Jako 18. Dywizja jesteśmy certyfikowani przez specjalny zespół z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, więc tak naprawdę nie wiemy, jakie epizody nas czekają – zaznaczył Lipczyński.

Zaznaczył, że – co staje się regułą w ostatnich latach – wiele elementów ćwiczenia będzie się odbywało poza terenami wojskowymi. – W ramach ćwiczenia Dragon staramy się szkolić żołnierzy także poza poligonami. Strzelania bojowe prowadzimy na poligonach – głównie w Nowej Dębie i Orzyszu. Jednak wiele elementów ćwiczenia będzie się odbywało w terenie przygodnym, z wykorzystaniem infrastruktury cywilnej – powiedział major.

Kilkanaście ćwiczeń towarzyszących

Oprócz 18DZ, która jest głównym ćwiczącym, w ćwiczeniu weźmie udział także 16. Dywizja Zmechanizowana – obie są rozlokowane we wschodniej Polsce. Wojsko będzie ćwiczyć w czterech domenach: na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni.

Ćwiczeniu Dragon będzie towarzyszyć kilkanaście innych ćwiczeń, z udziałem Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojska Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolić będą się m.in. żołnierze z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej i 6. Brygady Powietrznodesantowej. W ćwiczeniu wezmą także udział pododdziały sił sojuszniczych NATO.

Dragon-21 – ćwiczenie taktyczne z wojskami – to największe cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Celem tegorocznej edycji jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W poprzedniej edycji, przeprowadzonej w 2019 r., przed wybuchem pandemii COVID-19, wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym 15 tys. żołnierzy polskich.