22 MAJA 2021

Szwecja wycofuje się z testów PCR. „Wykrywają stare, nieaktywne wirusy”

(fot. NAVESH CHITRAKARArchiwum: Reuters / FORUM)

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego opracowała nowe kryteria oceny infekcji COVID-19. Wytyczne zaktualizowano w obliczu nowych badań, wykazujących wadliwość dotychczasowych metod.„Technologia PCR stosowana w testach do wykrywania wirusów nie jest w stanie rozróżnić między wirusami zdolnymi do infekowania komórek a wirusami, które zostały zneutralizowane przez układ odpornościowy, dlatego testy te nie mogą służyć do określenia, czy ktoś jest zaraźliwy, czy nie” – czytamy na stronie ministerstwa. „RNA z wirusów często można wykryć przez tygodnie (czasami miesiące) po chorobie, ale nie oznacza to, że ktoś nadal zaraża” – podkreśla resort.Tym samym zmianie ulegają kryteria oceny występowania infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjent będzie zakwalifikowany jako ozdrowieniec, kiedy jego organizm wykaże się brakiem gorączki przez co najmniej dwa dni z rzędu, oraz po tym, że minęło co najmniej siedem dni od wystąpienia objawów. W przypadku osób z nasilonymi objawami, okres ten zwiększa się do 14 dni, a w przypadku osób hospitalizowanych, decyzję o stwierdzeniu wyzdrowienia musi podjąć lekarz.„Kryteria zostały opracowane we współpracy z przedstawicielami stowarzyszeń specjalizujących się w medycynie chorób zakaźnych, mikrobiologii klinicznej, higienie i kontroli zakażeń. Zostały one ostatnio omówione w grupie na spotkaniu 19 kwietnia 2021 r. z powodu pojawienia się nowych wariantów wirusa (…) Zalecenia zostaną zaktualizowane w miarę uzyskiwania nowej wiedzy na temat zakaźności nowych mutacji” – podaje szwedzki resort zdrowia.

Źródło: streetloc.com
pch24.pl

Koronawirus SARS-CoV-2

22.05.2021

Szwecja: Ok. 4 tys. fałszywych testów potwierdzających COVID

   
Niemal 4 tysiące osób w Szwecji przeprowadziło test PCR na COVID-19, który dał wynik pozytywny, mimo że osoby te w rzeczywistości nie były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 – podaje Radio Svergieg.

– Chodzi o komercyjny zestaw z oznaczeniem CE pochodzący z Chin, który dawał fałszywie pozytywne wyniki testów – mówi Karin Tegmark Wisell ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego.

Agencja ma skontaktować się z każdym, kto otrzymał fałszywie pozytywny wynik testu, najpóźniej do czwartku.

W marcu media informowały, że Hiszpania kupiła w Chinach 640 tysięcy testów na COVID-19, które dawały wynik fałszywie negatywny ze względu na ich niską czułość.