NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Zakopiańska parafia wybudowała dom towarowy przy Krupówkach i dziś twierdzi, że budynek nie jest jej

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Na początku maja na zakopiańskich Krupówkach otwarty został duży dom towarowy, w którym swój kolejny sklep otworzyła międzynarodowa sieć sprzedająca outletowe ubrania i wyposażenie domu. Budynek stanął na ziemi należącej do miejscowej parafii i przez długi czas pod Giewontem mówiło się, że to właśnie parafia będzie czerpać z niego zyski. Te następnie miały trafić na cele charytatywne. Teraz okazuje się, że prawda może być zupełnie inna.

Nowy dom towarowy przy Krupówkach. Długi czas wydawało się, że wybudowała go parafiaNowy dom towarowy przy Krupówkach. Długi czas wydawało się, że wybudowała go parafia – Tomasz Mateusiak / Onet
  • Proboszcz Bogusław Filipiak z zakopiańskiej parafii pw. Najświętszej Rodziny o pozwolenie na budowę „parafialnej galerii handlowej” starał się od 2014 r. By było to możliwe, musiał uzyskać zgodę miejskich radnych na zmiany w miejscowym planie przestrzennym
  • Wielkopowierzchniowy sklep mieszczący się tuż obok świątyni ruszył na początku maja. Wówczas wyszło na jaw, że dom towarowy nie jest własnością parafii
  • Parafia jedynie wydzierżawiła ziemię pod budynek prywatnemu inwestorowi
  • Mieszkańcy Zakopanego uważają, że proboszcz wprowadził ich w błąd i pozwolił zrobić doskonały interes prywatnemu deweloperowi

Nowoczesny budynek, który stanął na dolnych Krupówkach, przez górali – być może lekko na wyrost – nazywany jest parafialną galerią handlową. To nazwa nieoficjalna, ale rozpowszechniona. O tym, że zakopiańska parafia pw. Najświętszej Rodziny (najstarsza pod Giewontem) chce wystawić w tym miejscu taki budynek, mówiło się w mieście od 2014 r. Wówczas niedawno przybyły na zakopiańską placówkę ks. proboszcz Bogusław Filipiak rozpoczął starania o zdobycie pozwolenia na inwestycję. Nie było to takie proste, bo wcześniej trzeba było zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu miasta.

Ostatecznie duży dom towarowy zaczął wychodzić z ziemi w 2019 r. i był gotowy rok później. Pandemia spowodowała jednak, że działający tu sklep otworzył się dopiero 5 maja bieżącego roku.

Parafia miała zyskami z galerii finansować działalność charytatywną

Przez cały ten czas wszyscy w mieście myśleli, że budynek buduje parafia. To ona opracowała bowiem projekt budynku, a następnie zdobyła na niego pozwolenie na budowę. Również w trakcie samych prac na płocie kościoła zawisła tablica informacyjna budowy. Widniało na niej, że inwestorem budynku jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Rodziny. Identyczną informację (co słychać na zamieszczonym poniżej filmie „Tygodnika Podhalańskiego”) podawali też urzędnicy zakopiańskiego starostwa.

Dla części osób było dziwne, że kościół wchodzi w deweloperkę, ale przedstawiciele krakowskiej kurii tłumaczyli to… oznaką zmieniających się czasów. W 2016 r. ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy ówczesnego metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, tłumaczył autorowi poniższego tekstu, że parafia buduje galerię, bo dzięki temu będzie miała pieniądze na licznie prowadzone przez siebie „dzieła charytatywne” oraz remonty świątyń.

  – Tomasz Mateusiak / Onet

Zakopiańska parafia faktycznie na co dzień utrzymuje dwa zabytkowe kościoły i jedną kaplicę. Prowadzi też kuchnię dla ubogich, stację Caritas, szkołę katolicką oraz hospicjum i centrum planowania rodziny.

Gdy kardynała Dziwisza zastąpił w Krakowie arcybiskup Jędraszewski, również i on dał zielone światło na budowę w Zakopanem. Jak twierdzi kuria, stało się tak po tym, jak otrzymano stosowne zezwolenie z samego Watykanu.

Dziś proboszcz mówi: to nie jest nasze

Nic więc dziwnego, że gdy budynek zaczął już działać, mieszkańcy Zakopanego nie kryli zdziwienia po oświadczeniu proboszcza Bogusława Filipiaka. W rozmowie z Polsat News stwierdził on bowiem, że… budynek wcale nie należy do parafii. Ta, zgodnie z zapewnieniami księdza, miała jedynie wydzierżawić prywatnemu inwestorowi działkę znajdującą się pod budynkiem. To biznesmen sfinansował budowę. Umowa najmu potrwa 25 lat, po czym Kościół przejmie dom towarowy. W rozmowie z dziennikarzami telewizji proboszcz przyznaje też, że faktycznie jako przedstawiciel parafii uzyskał dla prywatnego biznesmena zmianę w planie przestrzennym i pozwolenie na budowę, a także dłuższy czas twierdził, że to Kościół buduje obiekt. Dlaczego wprowadzano wiernych w błąd?

Tego proboszcz już nie wyjaśnia. Mimo wielu prób nawiązania kontaktu ksiądz Filipiak nie porozmawiał z Onetem. Nie odpowiadał zarówno na nasze telefony, e-maile, jak i prośby osobistego spotkania.

Tym samym nie wiadomo więc, komu dokładnie i za ile parafia wydzierżawiła działkę na Krupówkach. Tego ksiądz nie zdradził też innym dziennikarzom, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Górale w szoku

– Takie zachowanie księdza jest dziwne, a nawet oburzające – mówi Onetowi jeden z zakopiańskich radnych, pełniący swoją funkcję od kilku kadencji. – Gdyby ksiądz proboszcz nie wmówił nam wszystkim, że to on buduje tę galerię, bo chce mieć pieniądze na pomoc ubogim, to ten budynek zapewne wcale by nie powstał. Już na pewno nie w takiej formie jak obecnie.

  – Tomasz Mateusiak / Onet

Jak przypomina radny, gdy w 2014 r. pojawił się temat budowy kościelnej galerii, zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działki znajdującej się w tym miejscu Krupówek wymagały, by na każde 100 mkw. przyszłej powierzchni handlowej zbudowano dwa miejsca parkingowe. W tym przypadku trzeba budować parking podziemny, który zwielokrotniłby koszty samej budowy. Ostatecznie jednak radni miejscy poszli parafii na rękę i ten zapis z planu znieśli.

  – Tomasz Mateusiak / Onet

– Teraz dowiadujemy się, że ksiądz proboszcz przez lata prosił o te wszystkie rzeczy, mamiąc nas wszystkich wizją dochodów dla parafii, a tak naprawdę załatwiał korzystne zapisy dla prywatnego inwestora. Dopiero ten na kościelnej ziemi będzie czerpał zyski – kręci głową Marian Gąsienica, mieszkaniec Zakopanego. – To naprawdę brzydko pachnie i pokazuje, że w Zakopanem deweloperzy mogą dogadać się z każdym. Ciekaw jestem, kto jest tym tajemniczym „partnerem parafii” – dodaje.

Jeszcze ostrzej całą sprawę komentuje Zofia Stopka, handlująca pamiątkami przy Krupówkach. Kobieta przypomina, że do 2016 r. w miejscu, gdzie dziś jest nowy dom towarowy, istniała karczma Gąsienicowa Kącina i kilkanaście straganów regionalnych. Za możliwość pracy w tym miejscu płacili parafii więc lokalni mieszkańcy Zakopanego. Gdy ich usunięto z tego miejsca, wiele osób straciło jedyne źródło dochodu.

– Ksiądz Filipiak tłumaczył nam wówczas, że nie może nic poradzić, bo parafia ma duże koszty i on musi zarabiać – mówi Stopka. – Twierdził, że galeria, którą wybuduje, będzie utrzymywała całą wspólnotę. Teraz okazuje się, że parafia mało co na tym zarobi, bo ile może uzyskać z dzierżawy samej działki? Niewiele więcej od tego, co my płaciliśmy za stragany. To gdzie tu jest ten wielki zysk dla Kościoła? Prawdziwe pieniądze zarobi tylko faktyczny właściciel budynku. Wynajem tak dużej powierzchni handlowej przy Krupówkach to zysk nawet 30-40 tysięcy miesięcznie.

  – Tomasz Mateusiak / Onet

Kuria również milczy

O sprawę w zeszłą środę zapytaliśmy obecnego rzecznika krakowskiej kurii metropolitalnej ks. Łukasza Michalczewskiego. Ten poprosił o zadanie pytań e-mailem i obiecał, że odeśle je najpóźniej nazajutrz. Minęło kilka dni, ale żadna odpowiedź nie nadeszła.

18.05.2021r onet.pl

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: