NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Jak Izrael wymyślił swoje wyłączne roszczenie do Jerozolimy

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
Seraj Assi – 10 maja 2021 r.
źródło: https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-how-israel-invented-its-exclusive-claim-over-jerusalem-1.9789824

Seraj Assi posiada doktorat z arabistyki na Uniwersytecie Georgetown i jest autorem: „The History and Politics of the Bedouin: Reimagining Nomadism in Modern Palestine”  (Routledge, 2018)

Ruch syjonistyczny do niedawna nigdy nie postrzegał Jerozolimy jako „wiecznej i zjednoczonej” stolicy narodu żydowskiego. Teraz izraelscy nacjonaliści są gotowi podpalić Bliski Wschód ze względu na Wielką Jerozolimę.

Kiedy Izrael obchodzi Dzień Jerozolimy, Żydzi machają izraelskimi flagami na Ścianie Płaczu, najświętszym miejscu, gdzie Żydzi mogą się modlić, na Starym Mieście w Jerozolimie.

Jako Palestyńczyk urodzony w Izraelu, zrozumiałem, że chociaż przemoc jest zbyt realna, jej korzenie lub proponowane motywy „historyczne” często są wymyślane.

Brutalna rzeczywistość przemocy Izraela wobec Palestyńczyków w Jerozolimie nie powinna przesłaniać faktu, że centralne miejsce Jerozolimy w izraelskiej wyobraźni narodowej, nie mówiąc już o wyobraźni palestyńskiej, jest stosunkowo nowym wynalazkiem.

Ostra ironia polega na tym, że pierwsi syjoniści nigdy tak naprawdę nie postrzegali Jerozolimy jako integralnej części ich narodowego przedsięwzięcia, ale jako duchowe centrum.

Nigdzie apatia syjonistów wobec Jerozolimy nie była bardziej widoczna niż w pismach Teodora Herzla, ojca politycznego syjonizmu. Herzl nie wahał się wyrazić swojej pogardy dla Jerozolimy, nawet w czasach, gdy większość jej mieszkańców była Żydami.

„Kiedy będę cię wspominać w nadchodzących dniach, o Jeruzalem, nie będzie to przyjemne” – napisał podczas swojej jedynej wizyty w Palestynie w 1898 roku. Nic dziwnego, że Pierwszy Kongres Syjonistyczny, który spotkał się w Bazylei w 1897 roku w celu omówienia Propozycja państwa żydowskiego przeszła milczeniem przez Jerozolimę.

Rozczarowany Jerozolimą Herzl marzył o założeniu przyszłej żydowskiej stolicy północnej Palestyny. Uważał, że Jerozolima byłaby główną przeszkodą w ustanowieniu jej państwa żydowskiego i że żydowska własność świętych miejsc w Jerozolimie mogłaby zagrozić całemu żydowskiemu planowi osadnictwa w Palestynie. Herzl obawiał się również, że Watykan sprzeciwi się jakiejkolwiek formie żydowskiej obecności politycznej w Jerozolimie. Był gotów opuścić Jerozolimę w zamian za międzynarodowe uznanie suwerenności Żydów nad innymi częściami Palestyny.

W rzeczywistości Herzl był pierwszym, który wymyślił plan ogłoszenia Starej Jerozolimy miastem międzynarodowym.

W „Altneuland” napisał, że Jerozolima należy do wszystkich narodów jako wielokulturowe i duchowe centrum. Zaproponował nawet przekształcenie starego miasta w międzynarodowe muzeum.

Herzl wyobrażał sobie Jerozolimę jako utopijne miasto, w którym sprawy państwowe byłyby „zakazane z wewnątrz murów czczonych przez wszystkie wyznania” i gdzie „stare miasto byłoby pozostawione charytatywnym i religijnym instytucjom wszystkich wyznań, które mogłyby następnie polubownie podzielić ten obszar między nimi. „

Pierwszy ruch syjonistyczny, który swoją nazwę zawdzięcza jednej ze starożytnych nazw Jerozolimy, był gotów opuścić Jerozolimę jako preludium do budowy przyszłego państwa żydowskiego. Wykluczając Jerozolimę z ich pierwotnego planu, założyciele syjonistyczni mieli nadzieję uniknąć międzynarodowego oburzenia, starć ze społecznościami muzułmańskimi i chrześcijańskimi oraz podziałów między świeckimi syjonistami a ortodoksyjną społecznością żydowską w Jerozolimie.

Oryginalna polityka syjonistów polegała więc na tym, aby nie zwracać uwagi na Jerozolimę. W przeciwieństwie do Brytyjczyków, którzy pod mandatem uczynili Jerozolimę stolicą kraju, pierwszy ruch syjonistyczny zbudował swoją siedzibę daleko od Jerozolimy, w środkowej i północnej Palestynie.

W żydowskim Yishuvie w 1908 r., Kiedy Biuro Palestyny, na którego czele stał Arthur Ruppin, otworzyło się w Jaffie zamiast w Jerozolimie, było niewiele emocji nacjonalistycznych.

Idąc za tym przykładem, prominentne organizacje syjonistyczne, takie jak Żydowski Fundusz Narodowy, inwestowały swoje pieniądze z dala od świętego miasta, koncentrując się na osiedlach społecznościowych i spółdzielczych, takich jak kibuc i moszaw.

Pierwszeństwo miały gospodarstwa rolne, takie jak Petah Tikva i Rishon Lezion.

Nawet budowa Uniwersytetu Hebrajskiego spotkała się z silnym sprzeciwem przywódców syjonistycznych, takich jak Arthur Rupin, którzy obawiali się, że projekt utrudni działalność osadniczą.

Podążając śladami założycieli, pionierzy zwrócili uwagę na Tel Awiw, miejsce syjonistycznych przedsięwzięć w przedpaństwowej Palestynie, okrzyknięte przez nowo przybyłych Żydów „nowym Izraelem”.

 Po zaakceptowaniu idei międzynarodowej kontroli Jerozolimy, wielu syjonistów robotniczych zaczęło rozważać pomysł ogłoszenia Tel Awiwu jako przyszłej stolicy żydowskiej. W końcu miasto lepiej odpowiadało ich wizji nacjonalistycznej, socjalistycznemu duchowi i rewolucji agrarnej.

Ze względu na rzekomą wolność od społeczności Starego Jiszuwu w Jerozolimie, Tel Awiw stał się de facto stolicą żydowskiego Jiszuwu w Palestynie. To w Jaffie, a nie w Jerozolimie, Komisja Syjonistyczna zbudowała swoje pierwsze biura, gdzie spotykali się przywódcy syjonistyczni i gdzie wielu przywódców syjonistycznych, takich jak Ahad Haam, wolało mieszkać.

Jeśli chodzi o Palestyńczyków, to także w Jaffie, a nie w Jerozolimie, ustalono ich narodowe aspiracje, będąc bijącym miejskim sercem Palestyny ​​i tętniącym życiem centrum gospodarczym i kulturalnym.

Żadna ze stron nie chciała Jerozolimy, być może z wyjątkiem Brytyjczyków, którzy, jak powiedział premier David Lloyd George, chcieli ogłosić miasto „prezentem bożonarodzeniowym dla narodu brytyjskiego”.

A jednak obecnie niewielu Izraelczyków zdaje sobie sprawę, że wizerunek Jerozolimy jako wiecznej i zjednoczonej stolicy narodu żydowskiego był stosunkowo nowym wynalazkiem.

Rzeczywiście, niewiele osób pamięta ten dzień w listopadzie 1947 roku, kiedy Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło przełomową rezolucję o podziale mandatu Palestyny ​​między Arabów i Żydów, co ostatecznie doprowadziło do powstania państwa z Izraela.

Plan, który przewidywał istnienie dwóch państw – jednego żydowskiego i jednego arabskiego – wykluczył Jerozolimę z przyszłego państwa żydowskiego.

Ze względu na swój wyjątkowy status Jerozolima miała podlegać „specjalnemu reżimowi międzynarodowemu” administrowanemu przez ONZ.

A jednak przywódcy syjonistyczni przyjęli plan prawie bez wahania. Uroczystości przetoczyły się przez dzielnice żydowskiego jeszuwu w Obowiązkowej Palestynie. W następnym roku Izrael, ośmielony planem rozbiorów, ogłosił niepodległość, a wkrótce potem nowe państwo zostało uznane przez większość państw członkowskich ONZ, na czele z Stanami Zjednoczonymi.

Należy również pamiętać, że Jerozolima została ogłoszona stolicą Izraela zaledwie 18 miesięcy po ustanowieniu państwa. A kiedy miasto zostało podzielone między Izrael i Jordanię po wojnie 1948 roku, młode państwo żydowskie zdecydowało się skierować swoją energię gdzie indziej, budując swoje nadmorskie miasta, takie jak Hajfa i Tel Awiw, w kwitnące strefy handlowe.

W międzyczasie Wschodnia Jerozolima i Stare Miasto pozostawały mocno w jordańskich rękach przez dwie dekady, zanim Izrael przejął je w 1967 roku i ogłosił Jerozolimę swoją „pełną i zjednoczoną stolicą” w 1980 roku.

Ironia polega na tym, że podczas gdy establishment syjonistyczny był przygotowany do opuszczenia Jerozolimy w celu zbudowania państwa żydowskiego, wydaje się, że obecni władcy izraelscy porzucają państwo żydowskie na rzecz Wielkiej Jerozolimy, gdzie Palestyńczycy stanowią prawie 40% populacji miasta, z tysiącami mieszkańców. ludzie żyjący poza barierą separacji we Wschodniej Jerozolimie.

Aneksując Jerozolimę Wschodnią, Izrael szybko zmierza w kierunku realności państwa, które prędzej czy później doprowadzi do tego, że mniejszość żydowska będzie rządzić palestyńską większością w reżimie podobnym do apartheidu.

Historia pierwszego ruchu syjonistycznego w Palestynie jest dziś prawie zapomniana, ale lekcja z niej wciąż trwa: Jerozolima „należała do wszystkich jej narodów i wierzeń”.

strategika.fr

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: