Palestynka, która ma zostać wysiedlona opowiada o swej sytuacji. / foto: Prt Sc Twitter: MiddleEastEye

W sieci, na profilu Middle East Eye pojawił się wywiad ze starszą kobietą, która ma być zmuszoną do opuszczenia swego domu wbrew swej woli. Palestynka ujawnia, jak wyglądają izraelskie wysiedlenia z jej perspektywy.

Od kilku dni wzrosło napięcie na linii Palestyna – Izrael. Początkowe zamieszki pod meczetem Al-Aksa zamieniły się w regularne ataki rakietowe z obu stron. Sytuację opisujemy na bieżąco:

Jedną z głównych przyczyn obecnej eskalacji konfliktu jest plan wysiedlenia kolejnych palestyńskich rodzin z jednej ze wschodnich dzielnic w Jerozolimie. To efekt wyroku sądu, który uznał, że Żydzi mają prawo do ziemi, na której od lat mieszkają Palestyńczycy.

Na wniosek Palestyńczyków sprawa miała trafić jeszcze przed Sąd Najwyższy. Rozprawa miała się odbyć w poniedziałek, jednak ze względu na eskalację napięcia została odroczona.

Sytuację ze strony palestyńskiej przedstawia starsza kobieta, która ma zostać wysiedlona. Jak opowiada jej rodzina sama zbudowała swój dom, w którym mieszka już od 70 lat. Zdradza też, jak wyglądają eksmisje w wykonaniu izraelskich służb.

„Wypędzali ludzi z ich własnych domów”

– Nieuzbrojeni młodzi ludzie, z pustymi rękami, przynieśli wszystko do sąsiedztwa – opowiada starsza kobieta.

– Oni nie mają żadnego prawa do tych domów. Nie mają tu nic – mówi ostro dalej. – To jest Palestyna, historycznie arabska ziemia.

– Wyobraźcie sobie jak budowałam swój dom, cegła po cegle, kamień po kamieniu, wychowałam swoje dzieci, spójrzcie za mną na mojego męża i całą moją rodzinę. Żyliśmy w tym domu przez 70 lat, a teraz oni twierdzą, że dom należy do nich i chcą nas zmusić do opuszczenia go – kontynuowała oburzona.

– Tego dnia, kiedy przyszli eksmitować rodzinę Ghawy z ich domu, widzieliście te wszystkie punkty wojskowe (kontrolne – red.), odgrodzili ulicę od jednego końca do drugiego, nikt nie mógł się ruszyć – opowiada.

– Wypędzali ludzi z ich własnych domów, nieubranych i bosych o 5 nad ranem, kiedy oni jeszcze spali – relacjonuje. – To jest opresyjna armia, to nieprzyzwoita okupacja, musimy ich stąd usunąć.

„Są tacy sami jak Hitler”

– Izrael to nie jest prawdziwe państwo. To jest wyimaginowany twór – uważa Palestynka. – To są ciemiężyciele atakujący naszych nieuzbrojonych młodych mężczyzn i kobiety.

– To jest stan okupacji i nigdy nie będzie takiego kraju jak Izrael – podkreśliła. Odpowiadając na pytanie dziennikarza dodała: To nie jest tylko niesprawiedliwość, to jest tyrania. Oni są tacy sami jak Hitler. Nie widzę żadnej różnicy między nimi.

– Masz dom, który zbudowałeś własnymi rękami i oni przychodzą i go zabierają? Co z całym tym wysiłkiem, który w niego włożyłam? Co z całym życiem pracy wokół mojego domu? – pytała.