260 tysięcy ptaków pod kluczem
Podpakule, Petryłów, Wólka Petryłowska, Łowcza, Kolonia Łowcza, Tomaszówka objęte są obszarem zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy. To zagłębie ferm drobiowych, gdzie hodowane jest niemal 260 tysięcy ptaków, w tym najwięcej indyków.

Wszystko to przez wykrycie ptasiej grypy w kurniku w Osowie, gdzie było kilkanaście kur. W promieniu 3 km od ogniska ustanowiono strefę zapowietrzoną, natomiast w promieniu kolejnych 7 km obowiązuje strefa zagrożenia.  Ta ostatnia objęła część gminy Sawin, gdzie są największe ptasie fermy w powiecie chełmskim.

– W obszarze zagrożonym mamy 16 ferm, które utrzymują niemal 260 tysięcy ptaków – mówi Arnold Sawicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii.

W związku z tym na właścicieli ferm nałożono szereg ograniczeń. Niektóre, jak zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, nie mają znaczenia, bo ptaki fermowe zawsze są pod dachem. To ograniczenie dotyka najbardziej hodowców gołębi i właścicieli niewielkich, wolno żyjących stad kur, gęsi i kaczek. Jednak zakaz swobodnego sprzedawania drobiu w przypadku ferm jest dużym problemem dla ich właścicieli. By sprzedać ptaki do rzeźni, hodowcy muszą zdobyć specjalne zezwolenie od Powiatowego Inspektora Weterynarii. Na razie nikt o takie nie wystąpił.

supertydzien.pl