NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Koronawirus. Jaką karę można otrzymać za fałszywy dokument o negatywnym wyniku testu na COVID-19?

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji był gościem programu „Newsroom” WP. Policjant odniósł się do szerzącego się w sieci handlu fałszywymi zaświadczeniami o negatywnym teście na COVID-19 czy wykonaniu szczepienia. Jest to nielegalna działalność, za którą grożą wysokie kary.

Fałszywy wynik testu można kupić w 12 h, a wystarczy mieć 150 zł.

Kupiłam fałszywy test na koronawirusa. Wystarczy mieć 150 zł. „To prosta droga do aresztu”

W internecie kwitnie handel fałszywymi wynikami testów na koronawirusa. Wystarczy zapłacić, odczekać dobę, a dostaniemy dokument do złudzenia przypominający autentyczny. Droga na skróty jednak może doprowadzić do poważnych kłopotów, łącznie z trafieniem do aresztu.

1. Sprzedam test na koronawirusa

Od kilku tygodni biura podróży notują wzrost zainteresowań zagranicznymi wycieczkami. Polacy zmęczeni pandemią i długą zimą, chcą wyjechać na weekend majowy, a ponieważ hotele w kraju wciąż są zamknięte, decydują się na wyjazd za granicę. Tu pojawia się problem. Obecnie niemal każdy kraj na świecie wymaga od osób przekraczających granicę ujemnego testu w kierunku SARS-CoV-2.

Najczęściej wymaz musi zostać pobrany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem, a w niektórych przypadkach nawet 48 godzin. Laboratoria szykują się więc na wielkie oblężenie. Wiele już wydłużyło czas oczekiwania na wynik z 24 na 36 godziny. Zgranie więc godziny wylotu oraz otrzymania testu staje się coraz trudniejsze.

Nie jest trudno znaleźć ogłoszenie z fałszywymi testami w kierunku koronawirusa
Nie jest trudno znaleźć ogłoszenie z fałszywymi testami w kierunku koronawirusa

W tej sytuacji ręce zacierają fałszerzy, którzy handlują w sieci podrabianymi wynikami testów na koronawirusa. Od ogłoszeń w stylu „Negatywny wynik testu na COVID-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu” roi się na stronach lokalnych portali. Wystarczy napisać maila na adres podany w ogłoszeniu.

Fałszywy test na koronawirusa kosztuje 150 złotych
Fałszywy test na koronawirusa kosztuje 150 złotych

Odpowiedź przychodzi po ok. 3 godzinach. „Oferujemy Państwu negatywny lub pozytywny wynik testu na COVID-19. Koszt wykonania testu PCR to 150zł/osoba” – czytam w mailu. Wymagane jest podanie wszystkich danych osobowych, łącznie z numerem PESEL oraz dowodu osobistego. Mogę wpisać dowolną datę, godzinę oraz miejsce wykonania testu. Do wyboru jest też język, w którym zostanie wystawiony dokument – polski lub angielski.

Podaję wymyślone dane nieistniejącej Patrycji Heller i już następnego dnia mam na mailu test z zamazanymi pieczątkami i niektórymi danymi.

„Jeśli wszystko się zgadza, dokonują Państwo zapłaty (150 zł), a my niezwłocznie po otrzymaniu zapłaty wysyłamy certyfikat lub fizyczny dokument pod wskazany adres pocztowy” – oferują fałszerzy. Mogę nawet wybrać opcję dostawy – kurierem lub odbiór w paczkomacie.

2. Kupiłam fałszywy test na koronawirusa za 150 zł

Płatność możliwa jest jedynie w bitcoinach. Wykonanie takiego przelewu też nie jest problemem. W sieci jest wiele kantorów, z których część nawet nie wymaga rejestracji lub weryfikacji dowodu osobistego. Odbiorca też nie musi podawać swoich danych – wystarczy mieć adres internetowego portfela.

Przesyłam fałszerzom ID transakcji, potwierdzające, że wykonałam przelew na 150 zł, a w odpowiedzi błyskawicznie otrzymuję test. Według dokumentu Patrycja Heller uzyskała negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 podczas badania w laboratorium Diagnostyka, największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych.

W sieci kwitnie handel fałszywymi testami na koronawirusa (archiwum prywatne)
W sieci kwitnie handel fałszywymi testami na koronawirusa (archiwum prywatne)

Wykonanie badania poświadczają swoimi podpisami i pieczątkami dwie diagnostki oraz lekarz. Sprawdzamy. Wszyscy trzej istnieją, numery prawa wykonywania zawodu się zgadzają.

Wysyłam kupiony test do dr Matyldy Kłudkowskiej, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Ekspertka nie kryje zdziwienia. Na pierwszy rzut oka test wygląda jak prawdziwy.

– Jeśli na dokumencie jest autentyczna pieczątka i podpisy, to test jest nie do zweryfikowania. Tym bardziej nie sądzę, aby podczas odprawy na lotniskach służby graniczne robiły dokładną anlizę każdego testu – opowiada ekspertka.

3. „Moja pieczątka jest wykorzystywana do fałszowania”

Test jednak nie jest autentyczny. Taki numer zlecenia nie istnieje w bazie Diagnostyki (można to sprawdzić na stonie laboratorium). Okazuje się też, że nie jest to pierwszy raz, kiedy korporacja otrzymuje informację o fałszerstwie.

– Mieliśmy sporo takich zgłoszeń, które sami przekazaliśmy na policję. Z tego, co wiemy, toczą się postępowania w tych sprawach – mówi dr n. med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej w Diagnostyka sp. z o.o.

Ekspert wskazuje również na to, że na fałszywym teście widnieją stare pieczątki, kiedy obecnie firma używa przy wystawianiu zaświadczeń podpisu kwalifikowanego z odpowiednim znacznikiem czasu. – My na pierwszy rzut oka możemy poznać, czy mamy do czynienia z autentycznym dokumentem, czy też z jego podróbką – podkreśla dr Anyszek.

Okazuje się również, że lekarz i diagności poświadczający wynik testu, nie są współpracownikami Diagnostyki. Udało nam się dotrzeć do lekarza, którego pieczątka widnieje na fałszywym zaświadczeniu. Nie był zaskoczony.

– Już pod koniec ubiegłego roku dowiedziałem się, że moja pieczątka jest wykorzystywana do fałszowania testów. Od razu zgłosiłem sprawę na policję. Jest to bardzo niekomfortowa dla mnie sytuacja, ale nie mam na to wpływu – mówi lekarz, prosząc o zastrzeżenie imienia i nazwiska.

"Mieliśmy sporo takich zgłoszeń, które sami przekazaliśmy na policję
„Mieliśmy sporo takich zgłoszeń, które sami przekazaliśmy na policję

4. „Do fałszowania testów dochodzi wszędzie na świecie”

Jak podkreśla dr Kłudkowska, obecnie ani w Polsce, ani w UE nie ma jedynego elektronicznego systemu, w którym można byłoby sprawdzić numer testu i tym samym potwierdzić jego autentyczność. Więc żeby sfałszować wynik, wystarczy mieć program do obróbki zdjęć.

– Powstała luka, którą fałszerzy natychmiast wykorzystali, aby zarobić na tym pieniądze. I nie jest to tylko specyfika Polski. Do fałszowania testów dochodzi wszędzie na świecie. Wystarczy, że fałszerz wykonał własne badanie, a potem za pomocą programów po prostu przykleja nowe dane kupujących. Diagności i lekarze, których pieczątki widnieją na zaświadczeniach, mogą nie zdawać sobie sprawy, że zostali wciągnięci do procederu fałszerstwa – komentuje dr Kłudkowska.

Zwróciliśmy się do Straży Granicznej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób są weryfikowane testy na SARS-CoV-2 przy przekroczeniu zewnętrznych granic Polski. Jak wiadomo, wcześniej niejednokrotnie dochodziło do przypadków fałszerstw.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikują wiarygodność wyników testów i zaświadczeń o szczepieniu, bazując na możliwościach technicznych posiadanego sprzętu, dostępie do baz danych oraz na własnym doświadczeniu i wyszkoleniu w zakresie ujawniania fałszywych dokumentów. W razie potrzeby funkcjonariusze Straży Granicznej kontaktują się również z jednostkami, które prowadzą szczepienia czy przeprowadzają testy. Zdarza się, że również z tymi poza granicami kraju. Proszę pamiętać, że wypowiadam się za polską Straż Graniczną. Nie wiem, jak służby zagraniczne weryfikują negatywne wyniki testów – odpowiada ppor. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej.

Nie udało nam się wyjaśnić, o jakie konkretnie bazy danych chodzi i jaki sprzęt jest wykorzystywany do weryfikacji testów. Rzeczniczka jednak podkreśliła, że problem już nie istnieje, ponieważ od 30 marca wszystkie osoby przybywające spoza UE – nawet pomimo posiadania ujemnego testu – muszą poddawać się kwarantannie.

5. Kwarantanna lub areszt

Dr Matylda Kłudkowska przestrzega przed korzystaniem z usług fałszerzy. Jej zdaniem droga na skróty może przynieść więcej problemów, niż korzyści.

– Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi. Wyobraźmy sobie sytuację, że tuż po przylocie do obcego państwa wystąpią u nas objawy zakażenia koronawirusem. To nie umknie uwadze kontroli służb sanitarnych – mówi dr Kłudkowska.

Przykładowo na lotniskach w Hiszpanii wciąż jest obowiązkowy pomiar temperatury ciała wszystkich podróżnych. Jeśli będzie podwyższona, to zamiast wakacji zostaniemy skierowani na obowiązkową kwarantannę. W jeszcze gorszym przypadku, jeśli fałszerstwo zostanie odkryte, mogą nam grozić problem z prawem.

– Konsekwencje – z tego co wiem – mogą być dosyć poważne. Możliwe są dwa zarzuty: fałszerstwa dokumentacji medycznej i stwarzania zagrożenia epidemicznego. Znane mi są przypadki, w których po wykryciu takiego fałszerstwa osoby podejrzane automatycznie trafiły do aresztu na 48 godzin. Szybko postawiono im zarzuty – mówi dr Tomasz Anyszek.

6. „Wirusa nie oszukasz”

– Ludzie wreszcie muszą zrozumieć, po co są te wszystkie restrykcje. Oczywiście, możesz pojechać na wakacje i świetnie się bawić, ale wirusa nie oszukasz. Wrócimy do domu po urlopach i znowu będziemy walczyć z czwartą, piątą, szóstą falą epidemii i mierzyć się z ogromną liczbą zgonów. Wszystkie działania służb sanitarnych są skierowane na to, żeby powstrzymać transmisję wirusa w Europie – podkreśla dr Matylda Kłudkowska.

Zdaniem ekspertki, fundamentalny problem polega na tym, że w Polsce testy na koronawirusa są refundowane tylko w przypadku podejrzenia zakażenia. W pozostałych przypadkach za badanie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

– Zapewne gdyby badania były bezpłatne, jak dzieje się to w niektórych europejskich krajach, takich oszustw byłoby znacznie mniej. Testy na SARS-CoV-2, zwłaszcza te wykonywane metodą PCR, są bardzo drogie. Obecnie koszt takiego badania to ponad 300 zł. Wyobraźmy więc, że wyjeżdża 4-osobowa rodzina, która musi zapłacić 1200-1300 zł tylko za same badania. Oprócz tego nie ma gwarancji, że otrzyma wyniki w odpowiednim czasie. I to nie jest problem tylko tej majówki. Zaraz zaczną się wakacje i ludzie będą chcieli wyjechać. Duża w tym jest rola państwa, aby ułatwić Polakom uzyskanie testu, jeśli jest on wymagany przy podróżowaniu do innych krajów – komentuje dr Kłudkowska.

Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o informacje, jakie kroki podejmowane są w celu ukrócenia handlu nielegalnymi wynikami testów. W chwili publikacji materiału wciąż nie dostaliśmy odpowiedzi.

– Takie sygnały do nas trafiają, sami również podczas monitorowania sieci np. ogłoszeń, w których osoby oferują na sprzedaż zaświadczenia o szczepieniu. Pamiętajmy, że w Polsce obowiązuje elektroniczna ewidencja szczepień, więc nawet jeżeli ktoś chciałby się posłużyć takim zaświadczeniem, to nie dość, że popełni przestępstwo, może go czekać odpowiedzialność karna, to dodatkowo to zaświadczenie w żaden sposób mu nie pomoże, bo służby mają dostęp do tej bazy – wyjaśnia policjant.

Antoni Rzeczkowski dodaje, że niejednokrotnie funkcjonariusze zatrzymywali osoby, które wystawiały fałszywe dokumenty związane z testami i szczepieniami przeciwko COVID-19. Jakie kary czekają tych, którzy łamią prawo?

– Możemy trafić nawet na kilka lat do więzienia. Tak samo dzieje się w przypadku osoby, która chciałaby się takim zaświadczeniem posłużyć – wyjaśnia Rzeczkowski.

abczdrowie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: