Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Angela Merkel. Foto: PAP/DPA

Niemiecki rząd przyjął we wtorek projekt rozporządzenia, który przewiduje złagodzenie ograniczeń dla osób w pełni zaszczepionych na Covid-19. Regulacja musi jeszcze uzyskać akceptację parlamentu.

Jeśli Bundestag i Bundesrat zaaprobują rozporządzenie, to osoby zaszczepione będą mogły zacząć cieszyć się z przywrócenia praw podstawowych w sferze kontaktów społecznych i swobody przemieszczania się już w ten weekend.

Rządowy projekt skrytykowała we wtorek przewodnicząca Federalnego Stowarzyszenia Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (BVOeGD) Ute Teichert.

„Nie powinno się wykonywać drugiego kroku przed pierwszym. Zanim zostaną wprowadzone ulgi dla zaszczepionych, musi zostać opracowany jednolity certyfikat świadczący o tym, że przyjęli szczepionkę” – podkreśliła Teichert w wywiadzie dla dzienników grupy medialnej Funke.

Żeby przepisy weszły w życie już w najbliższą sobotę, Niemcy posłużyli się fortelem – przepisy o „przywilejach” dla zaszczepionych zostały dołączone do rozporządzenia o ochronie komorników.

Około 8 proc. populacji Niemiec otrzymało dwie dawki szczepionki, a ponad 28 proc. – jedną.

Źródło: PAP