Belgijska policja rozpędza obywateli zgromadzonych w parku/Fot. screen Twitter
Belgijska policja rozpędza obywateli zgromadzonych w parku/Fot. screen Twitter

Belgijska policja interweniowała w sobotę po południu, by rozpędzić kilka tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się na „imprezie” w parku w Bois de la Cambre pod Brukselą. Obywatele zrobili to pomimo zakazu wydanego przez władze ze względu na mniemaną pandemię Covid-19.

Jak podaje AFP, przed godziną 18.00 policja wydała nakaz opuszczenia parku z powodu „nieprzestrzegania przepisów sanitarnych”.

Około 20 policyjnych furgonetek i kilka pojazdów wyposażonych w armatki wodne dotarło do parku, w którym zebrał się tłum. Policja użyła armatki do rozpędzenia tłumu.

Obraz

Według AFP spotkanie rozpoczęło się w spokojnej atmosferze w słoneczny dzień. – Jesteśmy tutaj, aby bronić naszej wolności. Maska? Nie, już jej nie noszę, chcę być wolny – powiedział 18-letni licealista.

Napięcie zaczęło rosnąć wraz z pojawieniem się policyjnych furgonetek. Słychać było okrzyki: „Wolność, wolność!”. Nad parkiem pojawił się też policyjny helikopter.

Premier Belgii Alexander De Croo wezwał w piątek do rezygnacji z udziału w „imprezie” zorganizowanej za pośrednictwem sieci społecznościowych w Bois de la Cambre.

– Tego typu imprezy organizowane są przez niektórych w celu zdestabilizowania podejścia (do tzw. pandemii) w naszym kraju, które mimo wszystko było bardzo rozsądne i bardzo spokojne w porównaniu z innymi krajami – powiedział szef rządu.

https://twitter.com/i/broadcasts/1kvJpoEEaWPGE?rehttps://twitter.com/i/broadcasts/1kvJpoEEaWPGE?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1388650750511882245%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fnczas.com%2F2021%2F05%2F02%2Fdantejskie-sceny-pod-bruksela-policja-rozpedzila-obywateli-zgromadzonych-w-parku-video%2F

 

 

Źródła: PAP/Twitter