Reisepass i Wojciech Cejrowski/Fot. Facebook/Wojciech Cejrowski. / fot. Prt Sc TVP Info

Już w lutym RMF FM donosiło, że „Polska jest wśród krajów, które opowiadają się za tzw. paszportami dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19”. Rząd warszawski poparł bowiem system „potwierdzeń przyjęcia szczepionki”. Już wkrótce czeka nas zatem „nowa normalność”.

„Nowa normalność” nadchodzi wielkimi krokami. Państwa Unii Europejskiej mają już wkrótce testować paszporty szczepionkowe. Z doniesień greckiego portalu Ekhatimerini wynika, że odbywać ma się to w trzech grupach, w zależności od zaplecza technicznego. Już w drugim tygodniu maja wśród państw próbujących tego rozwiązania na swoich obywatelach znajdą się Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Malta, Estonia, Włochy i Luksemburg.

„Zielony certyfikat” ma być technicznie gotowy 1 czerwca, a w pełni operacyjny od 30 czerwca.

Polska w tym względzie dotrzymuje kroku unijnym liderom. – Mamy „certyfikaty szczepienne” i ja bym wolał operować tą nazwą – podkreślał w połowie kwietnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o paszporty szczepionkowe.

Padło też pytanie o to, czy rząd nie obawia się sprzeciwu wobec takich rozwiązań, zwłaszcza, że nie wszystkie grupy wiekowe mają w tej chwili możliwość zaszczepienia się.

– Tak, to jest to, na co my zwracamy uwagę jako Polska, że my dyskutujemy właśnie o paszporcie szczepionkowym, który dla dość dużej grupy ludzi źle się kojarzy, w momencie, w którym my jeszcze nie mamy powszechnie dostępnej szczepionki. My nie chcielibyśmy więc, żeby paszport cokolwiek ograniczał, żeby dawał jakiekolwiek ograniczenia w możliwości przemieszczania, chcemy, żeby on ułatwiał – zapewniał.

– Czyli, jeżeli mamy w jednym miejscu zgromadzone dane, bo to nie będą tylko dane o szczepionkach, ale to będzie dana – poza przyjęciem dwóch dawek szczepionek – również o tym, że mamy negatywny wynik testu lub jesteśmy ozdrowieńcem, żeby to w pewien sposób ułatwiało nam przemieszczanie się, ale nie utrudniało tym, którzy tych danych, jako certyfikatu nie mają – wyjaśniał Andrusiewicz.

Cejrowski: WSZYSCY WON

Do sprawy odniósł się Wojciech Cejrowski. Publicysta nie krył jednoznacznych skojarzeń z paszportami szczepionkowymi.

„Przepustka do podróży…

Pan Premier Morawiecki zgadza się na roszczenia kanclerza IV Rzeczy (Rzeszy – red.) (niejaka A.Merkel) i w związku z tym UE wprowadzi paszporty szczepionkowe.

A dla niezaszczepionych będzie co? Opaska z jakimś odpowiednikiem gwiazdy Dawida?

WSZYSCY WON” – skwitował Wojciech Cejrowski.

Źródła: Facebook/nczas.com