NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Astra Zeneca : 27 umarło w jednym szpitalu w Warszawie!!
JAKIE MIAŁ POWODY SĄD DO ZBADANIA MARCINA BUSTOWSKIEGO POD KONTEM PSYCHIATRYCZNYM ?
Zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie na COVID. Wypisy i inne
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Inflacja odjechała NBP. Po najnowszych danych ekonomiści zmieniają prognozy

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
W kwietniu średni wzrost cen w Polsce zaskoczył i okazał się wyższy niż przewidywano. Po najnowszych danych GUS ekonomiści podnoszą swoje prognozy inflacji na 2021 rok. Zapowiadają też dalsze wzrosty cen żywności. Co na to RPP? Eksperci nie mają złudzeń: najprawdopodobniej nic.
Inflacja odjechała NBP. Po najnowszych danych ekonomiści zmieniają prognozy
Prezes NBP Adam Glapiński. Inflacja w Polsce znalazła się powyżej celu NBP i prawdopodobnie zostanie tam dłuższy czas. (Flickr, KPRM)

W kwietniu ceny w Polsce wzrosły średnio o 4,3 proc. w skali roku, podał w piątek GUS. Inflację podbijają paliwa i żywność. Wzrost cen wynika też z efektu niskiej bazy statystycznej z okresu ubiegłorocznego lockdownu.

Efekt ten najwyraźniej widać w cenach paliw, które w kwietniu poszły w górę aż o 28 proc w skali roku. „Dane za maj prawdopodobnie pokażą tu jeszcze silniejsze wzrosty, a efekty bazowe będą zanikały dopiero w drugiej połowie roku” – oceniają ekonomiści PKO BP.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się w ciągu roku o 1,2 proc. „Sytuacja na światowych rynkach rolnych zapowiada, że następne miesiące przyniosą dalsze wzrosty cen żywności” – prognozują eksperci z PKO BP.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku. Przedstawiciel firm mówi, ile powinna wynosić

Dodają, że inflacja w Polsce nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w maju może wynieść ok. 4,5 proc. rok do roku, podbijana m.in. przez podwyżkę cen gazu oraz dalsze wzrosty cen paliw.

Analitycy z PKO BP ostrzegają, że w tym roku musimy przyzwyczaić się do podwyższonej inflacji. Jednocześnie podnoszą swój średnioroczny szacunek inflacji z 3,5 proc. do 4,0 proc.

Nie oni jedni. Po piątkowych danych GUS, część analityków podniosła swoje prognozy średniorocznej inflacji na ten rok do 3,9-4 proc.

Co z cenami żywności?

Ekonomiści oczekują dalszego stopniowego wzrostu dynamiki cen żywności, głównie za sprawą wyższych cen mięsa oraz żywności przetworzonej. Mają też dobrą wiadomość – potencjał do silniejszego wzrostu cen w tej kategorii tonować będą owoce i warzywa.

„W tych kategoriach widzimy sporo przestrzeni do spadku dynamiki cen, biorąc pod uwagę korzystne warunki hydrologiczne na początku sezonu (śnieżna zima) oraz podwyższone bazy odniesienia sprzed roku. W bazowym scenariuszu zakładamy brak istotnych anomalii pogodowych na wiosnę i latem, oczywiście ten obszar jest jak zawsze czynnikiem podwyższonego ryzyka dla prognozy” – ocenia główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.

Co na to RPP?

Wzrost cen mogą napędzać m. in. prawie zerowe stopy procentowe, które RPP obniżyła po wybuchy pandemii, aby przeciwdziałać kryzysowi. Czy wobec tego, teraz zacznie je podnosić? Ekonomiści nie mają złudzeń. Mimo, że inflacja na długi czas wypadła z przedziału, w który celuje NBP (czyli 2,5 proc. rok do roku, z możliwością odchylenia o 1 pkt. proc. w górę lub w dół), podwyżki stóp zaczną się dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

„Naszym zdaniem podwyżki rozpoczną się w II połowie 2022. Do tego czasu Rada Polityki Pieniężnej będzie to tolerować. Jej priorytetem obecnie wydaje się wspieranie wzrostu PKB. Wskazują na to choćby wypowiedzi prezesa Glapińskiego i gołębiej większości członków Rady o przejściowym wzroście inflacji spowodowanym czynnikami poza kontrolą RPP” – oceniają ekonomiści ING BSK.

money.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

One thought on “Inflacja odjechała NBP. Po najnowszych danych ekonomiści zmieniają prognozy

  1. No nie od dziś wiadomo, że koszty pozyskania energii przekładają się na wyższe żywności i zuzycia wody. W moim mieście np. bardziej stawiają na rozwój farm fotowoltaicznych (tlumaczy się to tym, ze gleby na tym terenie nie są żyzne pod uprawę). Mialby niby one w przyszlosci pokryc w jakims stopniu te koszty energii. Jednak nie wiem, czy to powinno byc priorytetem, przy galopujacych wzrostach cen zywnosci – zwlascza, ze rząd sie pozbyl zapasów zboz, sprzedajac je po zawyzonych cenach – bo akurat na nie jest spory popyt na swiecie. Rodzi się zatem pytanie – czy dla przetrwania narodu wazniejsza jest zywność, czy energia. Wydaje mi się, ze to pierwsze bo z tym większy problem jest – wiec nawet jesli ta gleba nie jest zyzna, to przy tak dramatycznej sytuacji, gdzie sprowadzana importowana jest nadmiarowo zywnosc – powinno się ją wykorzystać do uprawy a nie pod fotowoltaikę, które się zwróci za kilkanascie lat, bądź w ogóle.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: