NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
RAPORT COVIDOWY - TRAGEDIA NARODU POLSKIEGO - Paweł Klimczewski  ekspert analizy danych spolecznych i demograficznych, PSNLiN
Rządowa agencja zwołuje pilne spotkanie. Setki przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodych ludzi po przyjęciu szczepionek Moderny i Pfizera
Ewelina Gierszewska  lek. med. PSNLiN EKSPERYMENTALNY PREPARAT ZWANY SZCZEPIONKĄ PRZECIW COVIDOWĄ
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Szczepionka przeciw COVID-19 produkowana w liściach tytoniu?

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Szczepionka przeciw COVID-19 produkowana w liściach tytoniu? Innowacyjne rozwiązanie

Kanadyjska firma biotechnologiczna Medicago ogłosiła opracowanie szczepionki na COVID-19, która znajduje się teraz w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej, fundamentu do opracowania szczepionki, zajęło firmie rekordowe 20 dni. Cząstki potrzebne do szczepionki pozyskano z… liści tytoniu. Brzmi niesamowicie, bo choć to wcale nie takie nowe rozwiązanie, to wciąż jeszcze rzadko stosowane.

Kolejna firma pracuje nad szczepionką na COVID-19

Szczepionka na COVID-19 w tytoniu

Koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19 jest rozpracowywany przez naukowców na całym świecie. Firmy technologiczne „ścigają się” w opracowywaniu szczepionki na COVID-19, a naukowcy poszukują skutecznego leczenia tej choroby.

Do wyścigu dołączyła firma Medicago – której współwłaścicielem jest koncern tytoniowy Philip Morris International. Do produkcji potencjalnej szczepionki na COVID-19 używa ona zmodyfikowanych biotechnologicznie roślin tytoniowych. To alternatywa dla szczepionek tworzonych z wykorzystaniem jaja kurzego. Jakie są różnice w produkcji?

– Klasyczną metodą w jajach kurzych produkuje się szczepionki tzw. atenuowane, które zawierają całe, ale osłabione wirusy. Takie atenuowane wirusy nie powodują choroby, natomiast wywołują odpowiedź układu odpornościowego podobnie jak naturalne, zjadliwe wirusy. Szczepionki te są z reguły wysoce skuteczne, a ich otrzymywanie dobrze opracowane. Jednak w praktyce zdarza się (rzadko, ale jakieś prawdopodobieństwo istnieje) powrót wirusa do formy zjadliwej, tzw. rewersji – tłumaczy dr hab. Tomasz Pniewski, z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.

W tytoniu, ale też innych roślinach, a nawet drożdżach czy liniach komórkowych, można produkować szczepionki tzw. podjednostkowe. Takie szczepionki zawierają zwykle jedno lub kilka białek wirusa – w większości są to białka strukturalne, czyli te które tworzą otoczkę wirusa. Co je różni od szczepionek atenuowanych?

– Cząstki te zewnętrznie przypominają danego wirusa i wywołują niemal taką samą odpowiedź immunologiczną, jak naturalny wirus. Nie zawierają natomiast materiału genetycznego wirusa. Dlatego nie ma w ich przypadku ryzyka ani namnażania wirusa, ani powrotu wirusa do formy zjadliwej i objawów chorobowych – tłumaczy ekspert.

Jak powstają szczepionki podjednostkowe?

Szczepionki produkowane w roślinach można wytwarzać na dwa sposoby: w roślinach modyfikowanych genetycznie (GMO) lub w tzw. systemie ekspresji przejściowej. Ten drugi system jest obecnie głównie stosowany do produkcji szczepionek w roślinach – w badaniach naukowych i przez nieliczne jeszcze, ale już istniejące firmy.

– Najczęściej wykorzystywaną rośliną w tym systemie jest tytoń – Nicotiana benthamiana, nie mający poza tym znaczenia przemysłowego – tłumaczy Pniewski.

Na czym polega ta produkcja? W skrócie – do rozwiniętych roślin, najczęściej liści, wprowadza się tzw. wektor zawierający gen danego białka wirusowego.

– Wektor ten nie ulega integracji z materiałem genetycznym komórki roślinnej, a jeśli już to rzadko i wyłącznie w obrębie niektórych komórek roślinnych. Nie może być natomiast dziedziczony. Zamiast tego, gen kodujący białko wirusowe jest bardzo aktywny i w krótkim czasie (ok. 2 tygodnie), przy wykorzystaniu roślinnej „maszynerii ekspresji genów” produkowane są duże ilości danego białka szczepionkowego (nawet do kilku g/kg biomasy). Po zakończonym cyklu produkcyjnym biomasa jest zbierana (jeśli by nie była zebrana, rośliny i tak by zwiędły), a białko oczyszczane – dodaje ekspert.

Zalety szczepionek produkowanych w roślinach

Produkcja tzw. szczepionek podjednostkowych ma kilka zalet. Po pierwsze, koszt ich wyprodukowania jest niższy lub podobny jak w przypadku szczepionek produkowanych „klasycznie”. W przypadku szczepionek podjednostowych zaplecze produkcyjne jest mniej skomplikowane. Same procesy oczyszczania i przygotowania szczepionek są podobne.

– Szczepionki podjednostkowe są ponadto bezpieczniejsze. Nie niosą ryzyka rewersji, a jako że są pochodzenia roślinnego – zagrożenie przypadkowego zanieczyszczenia patogenami odzwierzęcymi czy ludzkimi praktycznie nie istnieje – dodaje nasz ekspert.

Pniewski zwraca też uwagę na fakt, że czas otrzymania takich „roślinnych” szczepionek jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku klasycznych.

– Przy obecnym stanie techniki i przy odpowiednim zapleczu, poznanie materiału genetycznego wirusa i identyfikacja białek kluczowych dla szczepień może zająć dwa, maksymalnie cztery tygodnie. Przygotowanie wektora i otrzymanie pierwszych partii prototypowej szczepionki do dalszych badań kolejne 3-4 tygodnie. W przypadku klasycznych szczepionek, samo otrzymanie prototypu szczepionki zajmuje miesiące – uzupełnia i dodaje: – Dalsze etapy, jak badania na zwierzętach czy kliniczne, są i tak te same dla szczepionek klasycznych i podjednostkowych.

W krajach takich jak Niemcy, Kanada czy Stany Zjednoczone, powstały firmy, które zajmują się produkcją „roślinnych” szczepionek (lub przeciwciał i tzw. biofarmaceutyków) na skalę komercyjną lub są na etapie zaawansowanych prób klinicznych.

Niestety w Polsce takich badań praktycznie się nie prowadzi. Jeszcze 10 lat temu właśnie m.in. dr hab. Tomasz Pniewski zajmował się takimi badaniami.

– Badania w Polsce startowały mniej więcej w tym samym czasie co na świecie. W innych krajach od tego czasu powstały firmy biotechnologiczne, a w Polsce reforma finansowania nauki poszła w kierunku wyłącznie badań tzw. podstawowych lub praktycznie wdrożeń. Tymczasem etap badań rozwojowych i aplikacyjnych praktycznie nie ma finansowania – tłumaczy Pniewski.

Kanadyjska firma Medicago zapowiada, że jeśli testy przedkliniczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 przebiegną pomyślnie, badania kliniczne z udziałem ludzi odbędą się latem tego roku.

Dla koncernu Philip Morris International zostanie współwłaścicielem Medicago to kolejny etap stopniowego wycofywania się z produkcji papierosów i inwestowania w naukowo potwierdzone, mniej szkodliwe alternatywy dla papierosów.

medonet.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: