Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Rząd dogadał się z Lewicą ws. poparcia Krajowego Planu Odbudowy, co do którego nie było zgody w obozie tzw. Zjednoczonej Prawicy. Okazuje się, że w planie ukryto „zielone” zmiany.

Wokół Krajowego Planu Odbudowy było w ciągu ostatnich tygodni wiele dyskusji. Poparcia i jednomyślności w tym temacie nie było w tzw. Zjednoczonej Prawicy, co spowodowało, że PiS musiał dogadywać się z Lewicą, by ta poparła projekt.

– Po pewnych negocjacjach, rząd zgodził się na warunki Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy – poinformował we wtorek europoseł Lewicy Robert Biedroń.

Odejście od węgla

Tymczasem do mediów wyciekają kolejne informacje o tym, co ukryto w Krajowym Planie Odbudowy. Jednym z priorytetów ma być m.in. walka z zanieczyszczeniem powietrza w największych polskich miastach.

W ramach KPO przygotowano m.in. plan transformacji energetycznej i ogromne wsparcie dla sektora energii odnawialnej. Rząd planuje na przykład dopłaty do wymiany starych pieców. Z założeń projektu wynika, że węgiel, jako źródło ogrzewania, ma zniknąć w miastach do 2030 roku.

Ponadto, jak czytamy na money.pl „rząd chce wspierać inwestycje m.in. w pompy ciepła i źródła geotermalne wszędzie tam, gdzie ich wykorzystywanie będzie się po prostu opłacać”. Rząd oczywiście inwestuje środki mniej efektywnie niż sektor prywatny i gdyby takie rozwiązania faktycznie były opłacalne, to już dziś mielibyśmy w tym zakresie inicjatywę przedsiębiorców.

Strefy czystego transportu

Drugim pomysłem, o którym pisze money.pl, jest wprowadzenie w dużych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców – red.) tzw. stref czystego transportu, do których nie wjadą stare samochody emitujące dużą ilość spalin.

Strefy takie będą powstawać na podstawie corocznego raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Jeżeli stężenie zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu NO2 będzie przekraczało normy, to gmina dostanie osiemnaście miesięcy na utworzenie takiej strefy.

Oprócz zakazu wjazdu starych aut do takich stref, miasta zobowiązane będą do zamawiania jedynie autobusów elektrycznych i na wodór, a także do położenia większego nacisku na transport…archaicznymi tramwajami.

nczas