Za Facebook
Punkt szczepień COVID-19 – zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: Kancelaria Premiera

Radni w pierwszym polskim mieście będą obowiązkowe dla dla mieszkańców i osób pracujących na terenie miasta. Taką uchwałę podjęli radni miasta.

Rada Miejska w Wałbrzychu głosowała nad obowiązkowymi szczepieniami na koronawirusa. – Powinniśmy podjąć taką decyzję wskazując na potrzebę dyskusji na ten temat – przekonywał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Ostatecznie uchwałę przegłosowano stosunkiem głosów: za – 22 radnych, 3 – przeciwko. Szczepienia na koronawirusa mają być obowiązkowe dla mieszkańców oraz osób, które pracują na terenie miasta.

– Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić, żeby być zdrowym, żeby nie sprawiać zagrożenia dla bliskich – tłumaczył Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha w czasie sesji rady kreślił dramatyczny scenariusz tego, jak potworną chorobą jest koronawirus i twierdził, że jedyną skuteczną bronią są szczepionki. Tych z kolei w Wałbrzychu ponoć jest pod dostatkiem, więc prezydent chce zaaplikować je obowiązkowo wszystkim mieszkańcom.

– Musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane. Tu dochodzimy do sedna sprawy – mówił. Kreślił też scenariusz tego, jak wielu – jego zdaniem – Polaków może umrzeć do końca roku, jeśli nie będziemy korzystać ze szczepień.

– Gotowość do zaszczepienia się w Polsce, według danych, którymi dysponujemy sprzed dwóch dni, gotowość do zaszczepienia się wynosi poniżej pięćdziesięciu procent. To oznacza, że jeżeli ta tendencja się utrzyma czeka nas jesienią kolejna, czwarta fala. Zamknięcie gospodarki, kin, szkół, przedszkoli – kontynuował Prezydent Wałbrzycha.

Wałbrzych to jak na razie pierwsze polskie miasto, z którego dochodzą do nas informacje o przyjęciu uchwały o obowiązkowych szczepieniach. Uchwała będzie teraz oceniana przez służby wojewody.

Źródło: dziennik.walbrzych.pl