NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
RAPORT COVIDOWY - TRAGEDIA NARODU POLSKIEGO - Paweł Klimczewski  ekspert analizy danych spolecznych i demograficznych, PSNLiN
Rządowa agencja zwołuje pilne spotkanie. Setki przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodych ludzi po przyjęciu szczepionek Moderny i Pfizera
Ewelina Gierszewska  lek. med. PSNLiN EKSPERYMENTALNY PREPARAT ZWANY SZCZEPIONKĄ PRZECIW COVIDOWĄ
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Czy UE powinna pomóc w legalizacji farm marihuany w Maroku?

 

Walki polityczne opóźniają legalizację marihuany w Maroku. Jednak dzięki wzrostowi popularności medycznej marihuany, środek ten dobrze wpisuje się w cele rozwojowe UE i międzynarodową politykę antynarkotykową.

Jeśli projekt ustawy przejdzie przez ostatnie przeszkody w ciągu najbliższych kilku tygodni, Maroko może stać się drugim krajem arabskim, który zalegalizuje marihuanę. Liban był pierwszym w 2020 roku.

Według różnych agencji międzynarodowych, w tym ONZ i Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, Maroko jest jednym z największych na świecie producentów marihuany i największym dostawcą nielegalnych produktów ubocznych, takich jak haszysz, które są przeznaczone do UE. Legalizacja marihuany do celów medycznych i przemysłowych mogłaby mieć pozytywny wpływ na około milion rolników produkujących na własne potrzeby, głównie w północnej części kraju.

Ustawa stała się jednym z najbardziej spornych tematów w okresie poprzedzającym wybory krajowe w Maroku, które odbędą się we wrześniu. Trudno jest przewidzieć, czy projekt ustawy przejdzie, powiedział DW Khalid Mouna, profesor antropologii na Uniwersytecie Moulay Ismail w Meknes, na północy Maroka. Mouna bada społeczności hodowców marihuany. „Projekt jest nadal przedmiotem debaty w pierwszej izbie i jest on uzbrojony przez przeciwników politycznych” – powiedział.

'Za rządem'
Legalizacja marihuany była już wcześniej sugerowana w Maroku. Mouna powiedział, że była to głównie taktyka mająca na celu zdobycie poparcia wyborców z ubogich obszarów uprawy konopi.

Tym razem może być inaczej, powiedział Tom Blickman, badacz międzynarodowej polityki narkotykowej dla Transnational Institute w Amsterdamie. „Myślę, że jest to poważne, ponieważ inicjatywa pochodzi od rządu, a za rządem stoi pałac” – powiedział, odnosząc się do marokańskiej rodziny królewskiej. „Poprzednie propozycje pochodziły od opozycji”.

 

 

Obecny postęp Maroka w kierunku legalizacji rozpoczął się w grudniu na spotkaniu Komisji ds. Środków Odurzających ONZ w Austrii. Maroko było jedynym krajem członkowskim z regionu, który głosował z innymi narodami, które również chciały zmienić klasyfikację marihuany. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła usunięcie marihuany z listy niebezpiecznych narkotyków, aby można było prowadzić badania nad jej medycznym zastosowaniem.

Głosowanie ONZ, w którym wniosek został przyjęty niewielką większością głosów, otworzyło drogę marokańskiemu ministrowi spraw wewnętrznych Abdelouafi Laftitowi do przedstawienia projektu ustawy o legalizacji marihuany w parlamencie w kwietniu. Rząd zatwierdził projekt ustawy: Teraz deputowani muszą go ratyfikować.

Zielona gorączka złota
Przedstawiając projekt ustawy, Laftit powiedział, że legalizacja marihuany pomoże poprawić życie rolników o niskich dochodach, wyrwie ich z międzynarodowych sieci przemytu narkotyków i doprowadzi do lepszych wyników środowiskowych w obszarach Maroka, gdzie tradycyjnie uprawia się tę roślinę.

Większość marihuany w kraju pochodzi z depresyjnego gospodarczo regionu Rif na północy, gdzie farmy są otwartą tajemnicą. Jednak w tym samym czasie, gdy farmy są tolerowane, sami rolnicy często żyją w ubóstwie i strachu.

W projekcie ustawy proponuje się utworzenie krajowej agencji ds. konopi indyjskich i spółdzielni rolniczych w celu regulacji tego sektora. Jeśli marihuana zostałaby zalegalizowana, „Maroko byłoby idealnie przygotowane do czerpania ogromnego napływu inwestycji w kierunku infrastruktury niezbędnej do obsługi lukratywnego rynku”, stwierdza raport z 2019 r., opracowany przez firmę New Frontier Data zajmującą się badaniem rynku konopi indyjskich. Badacze dodali, że pozwoliłoby to również marokańskim hodowcom na dywersyfikację w kierunku innych produktów związanych z konopiami indyjskimi.

Maroko ma również „wyjątkową przewagę, po prostu będąc tak blisko rynku europejskiego”, powiedział DW John Kagia, główny specjalista ds. wiedzy w New Frontier Data. Jak powiedział, marihuana stamtąd jest zazwyczaj wysokiej jakości.

Sprzeciw islamistów
Na drodze do oficjalnego przemysłu marihuany w Maroku stoją jednak poważne przeszkody polityczne. Starszy członek marokańskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD), Abdelilah Benkirane, również były premier, zawiesił w tym miesiącu swoje członkostwo w konserwatywnej, islamistycznej partii. Zrobił to, ponieważ PJD porzuciła swój sprzeciw wobec legalizacji upraw konopi indyjskich do celów medycznych i przemysłowych. PJD stoi na czele obecnego rządu koalicyjnego, ale w czasie pandemii straciła poparcie społeczne.

 

 

Politycy żywo dyskutowali również nad tym, które komisje parlamentarne będą musiały dokonać weryfikacji projektu ustawy. Krytycy twierdzili, że jest to kolejny sposób na przedłużenie jej uchwalenia.

W kwietniu grupy rolników z północnych regionów produkujących marihuanę ogłosiły, że również chcą zmienić projekt ustawy. Wiele z nich twierdzi, że nie przeprowadzono z nimi odpowiednich konsultacji.

Na przykład, legalizacja uprawy marihuany może spowodować, że operacje będą zakładane w regionach bardziej odpowiednich dla rolnictwa, a rolnicy z północy chcą ograniczyć przyszłe uprawy do obszarów, w których historycznie uprawiano tę roślinę. Mogłoby to również obniżyć ceny, które otrzymują za swoje uprawy. Rolnicy wezwali również do amnestii dla ponad 40.000 osób, które mają nakazy aresztowania z powodu zaangażowania w handel.

Alternatywy dla przestępczości
Blickman powiedział, że rządy państw UE mogą zrobić więcej, aby wesprzeć kampanię legalizacji w Maroku, kładąc nacisk na to, co jest znane jako „alternatywny rozwój”.

Pierwotnie, „alternatywny rozwój” powstał, ponieważ „brak sukcesu i wysokie koszty finansowe i społeczne 'wojny z narkotykami' [spowodowały] wiele krajów do ponownego przemyślenia swojej polityki”, zgodnie z dokumentem strategicznym z października 2020 r. przez niemieckie Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na początku rozwój alternatywny oznaczał znalezienie innych źródeł dochodu dla rolników, którzy byli zaangażowani w uprawę nielegalnych roślin narkotykowych, takich jak banany, kakao, kawa, zwierzęta gospodarskie, a nawet ryby. Ostatnio jedną z takich alternatyw stała się marihuana do celów medycznych.

„Coraz więcej krajów, w tym Niemcy, przyjmuje przepisy regulujące zastosowanie medyczne” – czytamy w rządowym dokumencie strategicznym. „Może to zwiększyć popyt na legalnie uprawianą marihuanę medyczną i otworzyć potencjał rozwojowy w regionach, w których do tej pory konopie były uprawiane tylko nielegalnie”.

Kagia powiedział, że istnieje silny związek między ideą rozwoju a rynkiem komercyjnym. Większość krajów, które obecnie próbują zalegalizować uprawę marihuany, planuje eksport do Europy, powiedział. „A bez rynków komercyjnych w Europie, marihuana jako narzędzie rozwoju nie działa. Dobrze uregulowany rynek medycznej marihuany będzie głównym katalizatorem wzrostu branży.”

Toksyczna atmosfera
„Byłoby dobrze, aby Europa była bardziej otwarta, aby zobaczyć, w jaki sposób mogą pomóc w tworzeniu tej branży, na przykład poprzez import medycznej marihuany z Maroka do Niemiec – największego obecnie rynku medycznej marihuany” – powiedział Blickman. „Przychylne oświadczenie krajów z programami leczniczej marihuany mogłoby pomóc”.

Driss Benhima, były dyrektor rządowej Agencji Rozwoju Północnego Maroka, który prowadził wiele badań dotyczących hodowli marihuany na tym obszarze i doradzał rządowi w tym temacie, zgodził się, że jeśli Europa ułatwiłaby import, pomogłoby to jego krajowi.

Po pierwsze, jak mówi, pomoże to chronić środowisko naturalne, „które jest głęboko uszkodzone przez intensywne rolnictwo wykorzystywane w nielegalnej produkcji marihuany”. A po drugie, i być może najważniejsze, pomoże to w tym, co opisuje jako „toksyczny brak zaufania między hodowcami konopi a krajowymi instytucjami publicznymi”, który utrudniał wcześniejsze projekty rozwojowe w tym obszarze.

„Mam nadzieję, że legalizacja zmieni to wszystko” – powiedział DW Benhima – „i doprowadzi do przyzwoitych dochodów, integracji społecznej i ochrony środowiska”.

 

źródło: https://www.dw.com/en/should-the-eu-help-legalize-cannabis-farms-in-morocco/a-57342592

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: