© AFPO sprawie poinformowała gazeta „Des Moines Register”. W zakładzie karnym w Fort Madison wykonywano szczepienia przeciw COVID-19 z wykorzystaniem preparatu mRNA firm Pfizer/BioNTech.Szczepionka ta jest sprzedawana w fiolkach zawierających sześć dawek. Preparat należy przed podaniem rozcieńczyć solą fizjologiczną.

Dwie osoby wykonujące szczepienia na terenie więzienia postąpiły niezgodnie z zasadami, w wyniku czego 77 więźniów otrzymało zbyt dużą dawkę szczepionki.

Cytowana przez agencję AP Kimberly Koehlhoeffer, matka jednego z osadzonych, powiedziała, iż lekarze przekazali jej, że jej syn oraz inni więźniowie otrzymali sześciokrotność zalecanej przez producenta dawki.

Osoby przeprowadzające szczepienie w więzieniu zostały do czasu wyjaśnienia sprawy odsunięte od pełnienia obowiązków.

Służby więzienne zapewniły, że gdy zorientowano się, że doszło do błędu, zwrócono się o radę do firmy Pfizer oraz do Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Monitorowany jest stan zdrowia osadzonych, którym przedawkowano szczepionkę. Przedstawiciel Departamentu Więziennictwa oświadczył, że u więźniów zaobserwowana dotąd tylko łagodne niepożądane objawy poszczepienne, takie jak ból ramienia, zmęczenie czy gorączkę.

Incydent w więzieniu w Fort Madison wyjaśni dochodzenie.

msn