AstraZeneca ma ogromne kłopoty. Szczepionki wycofane?© myboys.me/Shutterstock AstraZeneca ma ogromne kłopoty. Szczepionki wycofane?

Wkrótce AstraZeneca może ponieść konsekwencje swojej kontrowersyjnej polityki. Komisja Europejska szykuje pozew sądowy przeciwko jednemu z największych producentów szczepionek przeciw COVID-19. Firmie grozi upadek?

Jak informuje portal Politico.eu, Komisja Europejska przygotowuje pozew sądowy przeciwko producentowi szczepionek AstraZeneca. Na ostatnim spotkaniu UE, większość przedstawicieli poparła tę decyzję. Powodem podjęcia kroków prawnych jest niedotrzymywanie przez koncern zobowiązań kontraktowych.

Do kwietnia 2021 roku brytyjsko-szwedzki producent szczepionek miał dostarczyć 100 mln dawek preparatu przeciw COVID-19 do krajów UE. Dotarło zaledwie 30 milionów.

AstraZeneca nie wywiązuje się z umowy

W styczniu AstraZeneca poinformowała o problemach z dostawami szczepionek przeciw COVID-19 do Unii Europejskiej. Firma tłumaczyła to znacznie niższą wydajnością produkcji, niż wstępnie zakładano.

Na początku kwietnia brytyjsko-szwedzki koncern zapewniał, że problemy z dostawami już się nie powtórzą, lecz jak się okazuje z planowanych na drugi kwartał 300 milionów, dotrze tylko 70 milionów dawek. Powodem tej sytuacji są opóźnienia w kontroli jakości i wypełnianiu fiolek.

msn