NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
BARDZO WAŻNE - SZCZEPIENIE DZIECI: Te szczepionki.. CAŁOŚĆ MATERIAŁU VIDEO !!
Eric Clapton opowiedział o skutkach ubocznych szczepionki - zostałem w znacznym stopniu sparaliżowany
POLSKIE DZIECI POPEŁNIAJĄ SAMOBÓJSTWA - WZROST PRZYPADKÓW O 1/4 - TO SKUTEK RZĄDÓW PIS W POLSCE ?
NIEMCY: „Dziwne, niezrozumiałe rzeczy dzieją się na oddziałach intensywnej terapii”
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Wielkie cięcie emisji CO2 w polskich elektrowniach. Na mieszkańca wypada tyle co w Niemczech

Wzrost praw do CO2 postawił polskie elektrownie pod ścianą. Teraz muszą ograniczać produkcję z węgla. Mniej CO2 emitują już Niemcy.

Wzrost praw do CO2 postawił polskie elektrownie pod ścianą. Teraz muszą ograniczać produkcję z węgla. Mniej CO2 emitują już Niemcy.

Nic tak nie motywuje do działania jak horrendalnie wysoki podatek. Pięć największych polskich grup energetycznych w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii zeszło z emisją dwutlenku węgla poniżej 100 mln ton. Przy obecnych cenach praw do emisji oznaczałoby to i tak konieczność zapłacenia aż 19 mld zł nieformalnego podatku.

  • W ubiegłym roku pięć największych grup energetycznych w Polsce zmniejszyło łączną emisję CO2 poniżej 100 mln ton. Po raz pierwszy w historii
  • To konsekwencja wzrostu cen uprawnień do CO2 po redukcji darmowych uprawnień przez Komisję Europejską. W tym roku koszt uprawnień poszedł jeszcze mocniej w górę
  • Pod względem emisji na mieszkańca jesteśmy niemal na równi z Niemcami

W apogeum emisyjności naszej gospodarki, czyli w 1980 r. według danych Global Carbon Atlas do atmosfery wypuściliśmy 13 ton dwutlenku węgla na osobę. Na węgiel mówiło się wtedy „czarne złoto”, a energia z tego surowca była traktowana jako najtańsza z możliwych. Po późniejszej awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu można ją było też traktować nawet jako energię względnie bezpieczną i ekologiczną.

Od tego czasu upłynęło jednak wiele szczytów klimatycznych, a emisję dwutlenku węgla postrzega się obecnie jako zagrożenie dla przyszłości ludzkości. W Polsce w rezultacie przemian po 1989 r. i zmian jakie zaszły w naszej gospodarce, emisja w 2019 r., przeliczając na mieszkańca była niższa o 35 proc. niż w 1980 r. I to mimo tego, że w międzyczasie wyposażyliśmy się w miliony samochodów.

W 2019 r. na przeciętnego Polaka przypadało już zaledwie 8,5 tony ekwiwalentu CO2 gazów cieplarnianych. Ale był to dopiero pierwszy rok po sześciu wzrostowych latach z rzędu, kiedy emisję ograniczyliśmy. I to nie bez powodu ją ograniczyliśmy właśnie wtedy.

Podatek węglowy

Od 2019 r. zaczęła się redukcja przyznawania darmowych uprawnień z Unii Europejskiej. Największy emitent CO2 w kraju, czyli grupa PGE zamiast uprawnień do 14 mln ton dostała za darmo niecałe 12 mln ton. W 2020 r. było to już zaledwie 1 mln ton.

W związku z tym ceny praw do CO2 zaczęły szybko iść w górę, a wraz z nimi i koszty elektrowni związane z obowiązkiem ich dokupowania. W 2018 rok wchodziliśmy z ceną 7,5 euro za uprawnienie do emisji jednej tony gazu, w 2019 już z prawie 23 euro, w 2020 – z 25 euro. Ale to co się stało w bieżącym roku, wywróciło do góry nogami wszelkie wyliczenia i plany grup energetycznych.

Dopuszczenie w UE od 2021 r. do obrotu uprawnieniami funduszy inwestycyjnych wywołało spekulację na rynku. Na początku roku cena wynosiła już 34 euro za tonę, a obecnie to już 44 euro.

Foto: Energy Instrat

Po danych polskich elektrowni widać, że ostro zaczęto ciąć produkcję w najbardziej emisyjnych elektrowniach. Jak policzyliśmy, pięć największych grup energetycznych: PGE, Enea, Tauron, Energa i ZE PAK wypuściło w atmosferę w ubiegłym roku 95,5 mln ton dwutlenku węgla, czyli o 7,8 proc. mniej rok do roku. Rok wcześniej cięcie było o 11,7 proc. W skali dwóch lat elektrownie zmniejszyły produkcję CO2 o aż 18,6 proc.

Największych cięć dokonała w ub. roku przejęta przez PKN Orlen Energa – o aż 19,9 proc. rok do roku w porównaniu do redukcji o 17,7 proc. rok wcześniej. Ale Energa to w większym stopniu dystrybutor i sprzedawca energii niż jej producent. Wyemitowała w ub. roku zaledwie 1,7 mln ton CO2.

Większy wpływ na ograniczenie krajowej emisji miał Tauron, który zmniejszył produkcję tego gazu o 17,4 proc. rdr do 10,1 mln ton. Enea po niewielkiej redukcji w 2019 r., w 2020 zmniejszyła emisję o aż 15,1 proc. do 18,7 mln ton. ZE PAK obniżył emisję o 16,6 proc. do 5,5 mln ton.

Najmniejszych cięć dokonał największy emitent, czyli dysponujący wielkimi elektrowniami na węgiel brunatny (w tym produkujący najwięcej CO2 Bełchatów) PGE. Tu emisja spadła o zaledwie 1,9 proc. do 59,5 mln ton. Rok wcześniej redukcja wyniosła 13,6 proc.

Jednak i w PGE nastąpiło przyśpieszenie. 1 stycznia 2021 r. wygaszono stare bloki węglowe o łącznej mocy 1 645 MW w: Tauronie, PGE i ZE PAK, czyli ponad 5 proc. mocy w całym systemie. Uruchamiano przy tym nowocześniejsze mniej emisyjne bloki, ale i tak coraz mniej energii w polskim systemie pochodzi ze źródeł węglowych.

Choć w powietrze idzie dużo mniej dwutlenku węgla, to jednak wzrost jego ceny pomnaża koszty elektrowni. Przy cenie 44 euro za tonę roczny koszt PGE może wynieść nawet 12 mld zł, Enei – 4 mld zł, a Tauronu – 2 mld zł. Pieniądze płyną do Skarbu Państwa, czyli jest to forma podatku. A przecież nie jest powiedziane, że ceny praw jeszcze nie wzrosną.

Foto: Energy Instrat

CO2 na Polaka tyle co na Niemca

W ubiegłym roku według wstępnych szacunków Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO), mimo pandemii i spadku gospodarki wcale nie udało się na świecie zmniejszyć emisji gazów cieplarnianych. Co zredukuje Europa, to zastąpią z okładem rozwijające się błyskawicznie Chiny czy Indie. W rezultacie stężenie CO2 w atmosferze rośnie.

Kto jest najbardziej odpowiedzialny za jego produkcję? Przeliczając na mieszkańca okazuje się, że najwięcej emituje Katar. Nawet trzykrotnie więcej niż Polska w 1980 r., bo aż 38,6 ton na osobę – podaje Global Carbon Atlas. Katarczycy od 1980 r. zredukowali jednak emisję o aż 34 proc., w tym w ostatnich pięciu latach o 10 proc.

Na kolejnych miejscach są małe kraje, jak Curacao, Nowa Kaledonia, Trinidad i Tobago, Kuwejt, Sułtanat Brunei, Bahrain i Mongolia. Dalej mamy jednak już tuzy światowej gospodarki, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Kazachstan, Australię i USA. Widać w tym gronie liczną reprezentację krajów naftowych, ale są i kraje rozwinięte i uprzemysłowione, jak dwa ostatnie z wymienionych.

A gdzie jest w tym zestawieniu Polska? Na 213 krajów, których danymi dysponuje Global Carbon Atlas, my zajmowaliśmy 36. miejsce pod względem wielkości emisji na mieszkańca. Tylko nieznacznie wyprzedzały nas Niemcy, a z kolei my wyprzedzaliśmy nieznacznie Belgię, Japonię i Holandię. Dużo więcej od nas emitują CO2 Czesi, ale z drugiej strony dużo mniej – Chińczycy.

Foto: Jacek Frączyk / Business Insider Polska

Jeśli chodzi o redukcję emisji od 1980 r. to nasze 34,7 proc. daje nam 41. miejsce na świecie na 196 państw. W ścisłej czołówce są jednak przeważnie kraje, których śladami jednak chyba nie chcielibyśmy podążać, bo to: Bahamy, Demokratyczna Republika Kongo, Mołdawia, Korea Północna i Gabon. Redukcja emisji nie zawsze musi oznaczać poprawę dbałości o klimat, ale na przykład zapaść gospodarczą. W Europie największej redukcji emisji CO2 dokonały Armenia, Ukraina i Rumunia.

W skali pięciu lat 2014-2019 nasza emisja wzrosła jednak o 4,7 proc., podczas gdy w Niemczech spadła o 13,6 proc., w USA o 8 proc., a w Japonii o 11,5 proc. Jest wciąż dużo niższa niż w dwóch ostatnich krajach, ale o połowę niższe wskaźniki mają wyżej rozwinięte od nas Szwajcaria i Szwecja.

 

https://businessinsider.com.pl/

 

 

JAK ZMNIEJSZYĆ EMISJĘ CO2?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: