NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Powstaje nowy podmiot, Narodowa agencja bezpieczeństwa energetycznego

Kierujemy do prac rządowych przełomowy projekt przekształcenia sektora energetycznego – powiedział Jacek Sasn, wicepremier i minister majątku państwa. Dodał, że plan przewiduje wydzielenie aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa. Trafią one do nowego podmiotu – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Ministerstwo Majątku Państwa złożyło wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu przekształceń dla sektora elektroenergetycznego

  • Zakłada on wydzielenie spółek węglowych, co da oddech spółkom Skarbu Państwa – powiedział wicepremier, minister skarbu państwa Jacek Sasin, cytowany w komunikacie.

Wydzielenie elektrowni węglowych
Program zakłada wydzielenie elektrowni węglowych Enei, PGE i Tauronu do odrębnego podmiotu w celu ich odciążenia i umożliwienia pozyskania kapitału na niezbędne inwestycje.

„PGE, Enea i Tauron są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych. Ich wydzielenie z tych podmiotów nastąpi poprzez nabycie przez Skarb Państwa majątku związanego z wytwarzaniem energii w blokach węglowych. Ze względu na nierozerwalność zespołów energetycznych zasilanych węglem brunatnym, w skład przejmowanego majątku wejdą również kopalnie węgla brunatnego” – napisano w komunikacie prasowym.

„Nie będą natomiast nabywane aktywa związane z wydobyciem węgla kamiennego. Elektrociepłownie węglowe nie zostaną wydzielone, gdyż planowana jest ich modernizacja w kierunku źródeł nisko- i zeroemisyjnych” – dodano.

Według resortu, proces ten zostanie poprzedzony niezbędnymi analizami i reorganizacją wewnątrz samych koncernów.

„Program przewiduje, że PGE, Enea i Tauron wskażą po jednej spółce, wokół której zintegrują swoje aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla. Następnie Skarb Państwa odkupi od nich udziały w tych podmiotach. Odbędzie się to po przeprowadzeniu due diligence i dokonaniu odpowiednich wycen” – napisano.

Po nabyciu od spółek energetycznych ich aktywów związanych z wytwarzaniem energii z węgla, Skarb Państwa zintegruje je w ramach jednego podmiotu. Tym integratorem ma być PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która zacznie działać jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Jak podano, NABE będzie w pełni samowystarczalnym podmiotem, który z jednej strony zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej – zrównoważoną transformację. Będzie prowadził jedynie inwestycje i modernizacje niezbędne do bieżącego utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Nie będzie natomiast budować nowych. Wraz z wprowadzaniem do systemu nowych nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie stopniowo odchodzić od bloków węglowych.

Zdaniem resortu, taka koncepcja wydzielenia aktywów węglowych przyczyni się do przyspieszenia tempa transformacji energetycznej Polski. Pozwoli też na oszczędności wynikające z obniżenia opłat emisyjnych, a zaoszczędzone środki będą mogły posłużyć transformacji.

Po wpisaniu do wykazu prac Rady Ministrów, program zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym i międzyresortowym, a następnie dalszym pracom w rządzie.

„Realizacja programu rozpocznie się po przyjęciu go przez rząd. Plany przewidują, że działania związane z wydzieleniem aktywów węglowych i uruchomieniem NABE powinny zakończyć się w przyszłym roku” – podało ministerstwo.

Sektor energetyczny jest w trudnej sytuacji
Resort wskazał w komunikacie, że ze względu na restrykcyjną i zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a także konieczność realizacji założeń przyjętej „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP 2040), sektor energetyczny znalazł się w trudnej sytuacji. Polityka europejska zakłada, że do 2030 r. nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w stosunku do 1990 r. oraz co najmniej 32 proc. udziału źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii.

Udział energii wytwarzanej z węgla w Polsce w 2020 r. wynosił blisko 70 proc. Według resortu problemem jest też wiek kotłów energetycznych, bo ponad 70 proc. z nich ma ponad 30 lat.

Jak podano, budowa nowych niskoemisyjnych jednostek wytwórczych wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych.

„Szacunki PEP 2040 mówią, że skala tych wydatków do 2040 r. może sięgnąć nawet 1,6 bln zł. Inwestycje w sektorze paliwowo-energetycznym zaangażują środki finansowe w wysokości 867-890 mld zł. Prognozowane nakłady w samym sektorze wytwarzania energii elektrycznej mogą sięgnąć 320 mld zł. -342 mld zł”- podało MAP.

Wydzielenie elektrowni węglowych ma umożliwić firmom pozyskanie kapitału potrzebnego na inwestycje. Banki nie chcą udzielać finansowania podmiotom, które w swoim portfelu mają aktywa węglowe.

 

źródło: https://www.polishnews.co.uk/energy-in-poland-map-starts-the-process-of-separating-coal-assets-from-pge-enea-and-tauron/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: