NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Odkryto najstarszy alfabet na Bliskim Wschodzie

Odkryto najstarszy alfabet na Bliskim Wschodzie - Sputnik Polska

Archeolodzy odkryli w Izraelu fragment dzbanka z XV wieku p.n.e. z napisem wykonanym przy użyciu nieznanego naukowcom alfabetu. Badacze uważają, że w końcu udało im się znaleźć „brakujące ogniwo” – przejściową wersję zapisu między symbolami starożytnego Egiptu a literami starożytnych alfabetów Lewantu.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Antiquity”.

Pierwsze znaki alfabetyczne pojawiły się w Egipcie w XIX wieku p.n.e., a znany nam alfabet fonetyczny – na Bliskim Wschodzie około XIII wieku p.n.e. Do tej pory naukowcom nie udawało się znaleźć materialnych dowodów odnoszących się do trwającego sześć wieków okresu pośredniego, oddzielającego te dwa najważniejsze etapy w rozwoju pisma.

Teraz ta luka została wypełniona: archeolodzy z Austrii i Izraela pod kierownictwem Felixa Höflmayera z Austriackiego Instytutu Archeologicznego podczas wykopalisk w Tel Lachish w Izraelu w 2018 roku odkryli ceramiczny fragment dzbanka z alfabetycznym napisem wykonanym około 3450 lat temu.

„Jest to obecnie najstarszy wiarygodnie datowany napis alfabetyczny w południowym Lewancie” – piszą naukowcy w artykule.

 

Napis daje wskazówki, w jaki sposób alfabet mógł zostać przeniesiony z Egiptu na Bliski Wschód. Autorzy uważają, że rozprzestrzenianie się wczesnego pisma alfabetycznego w południowym Lewancie było wynikiem interakcji lewantyńsko-egipskiej w połowie drugiego tysiąclecia p.n.e., a nie późniejszej dominacji Egiptu. 

Grecy przejęli system alfabetyczny od mieszkańców Lewantu, Fenicjan, a Rzymianie od Greków, po czym pismo oparte na alfabecie greckim i łacińskim rozprzestrzeniło się po całej Europie. Badacze sugerują, że Hyksosi, grupa ludów Bliskiego Wschodu, którzy podbili północny Egipt w XVI wieku p.n.e. i rządzili tam do XIII wieku p.n.e., pomogli przenieść alfabet z Egiptu do Lewantu, a następnie do Grecji.

Fragment naczynia jest dość mały, a litery na nim zapisane są po przekątnej. Można wyróżnić dwa wiersze, z których każdy zawiera trzy litery. Dwa dodatkowe znaki są widoczne po prawej stronie górnej linii i jeszcze jeden między wierszami.

 

Wszystkie te litery, zdaniem naukowców, były częścią wczesnego alfabetu semickiego, który był kiedyś używany na Półwyspie Arabskim. Niektóre z nich, z niewielkimi zmianami, są nadal obecne w języku hebrajskim do dziś, na przykład litera „Ain”, reprezentowana przez hieroglificzny symbol przypominający oko. 

„Jak w przypadku większości wczesnych alfabetów południowo-lewantyńskich, ta litera jest okrągła, przypomina tęczówkę oka z brakującą źrenicą” – zauważają autorzy artykułu.

Naukowcy nie są pewni, co oznaczają słowa na dzbanku. Być może były częścią imion lub dłuższych słów.

Obok odłamka archeolodzy znaleźli szczątki ziaren jęczmienia, które posłużyły do ​​określenia wieku znaleziska.

https://pl.sputniknews.com/

Archeolog 62+ Najlepszych Memów Jeja.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: