OSCE Ukraina

Naruszenia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy między 2 a 6 kwietnia 2021 roku. Fot. OBWE

Wspomniana agencja cytuje także Sztab Generalny Sił Zbrojnych Francji, który przekazał jej, że żaden francuski statek nie znajduje się w pobliżu budowy spornego gazociągu Nord Stream 2. Budowa nie została zatrzymana pomimo oskarżeń Rosjan o prowokacje z udziałem Polski i obecności jednostek NATO z innych krajów, na przykład Niemiec, która nie została napiętnowana przez nich.

Tymczasem masowe zgromadzenie sił rosyjskich na granicach Ukrainy spotkało się z odpowiedzią Niemiec i Francji, które ostrzegły Rosję za pośrednictwem resortów spraw zagranicznych. Działania Rosji zostały także potępione przez przedstawicieli koalicji rządzącej w Niemczech, ale nie towarzyszyły im żadne konkretne postulaty działania. Rzecznik do spraw zagranicznych partii CDU Jurgen Hardt zaapelował o zwołanie Rady NATO. Rzecznik SPD Nils Schmid uznał, że działania Rosji to pokaz siły i test jedności transatlantyckiej. Przedstawiciel FDP Bijan Djir-Sarai ocenił, że „jest wciąż pole do manewru w sprawie moratorium na Nord Stream 2 oraz rozszerzenie i pogłębienie sankcji personalnych”. Jego partia znajduje się w opozycji. Wcześniej koordynator rządu Republiki Federalnej Niemiec do spraw współpracy transatlantyckiej, poseł do Bundestagu Peter Bayer, wezwał Berlin do moratorium na budowę tego spornego gazociągu. Polityk Zielonych znajdujących się poza rządem odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Omid Nouripour ocenił, że rząd federalny powinien „bez opóźnień” zatrzymać Nord Stream 2. – Cokolwiek innego będzie potraktowane jako zaproszenie Rosji do dalszej agresji – ocenił cytowany przez Der Tagesspiegel. Opozycyjna Die Linke ostrzega z kolei, że koncentracja sił ukraińskich na granicy jest niepokojąca.

Kolejny czynnik mogący wpłynąć na postawę Zachodu to zatrzymanie lekarzy pragnących dotrzeć do opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przebywającego w kolonii karnej pod Moskwą. Nawalny rozpoczął strajk głodowy w ramach protestu wobec braku dostępu do opieki zdrowotnej. Niedługo potem zgłosił ból pleców i utratę czucia w nogach. Niektórzy lekarze zatrzymani pod kolonią karną nadal przebywają w areszcie. Nie zdołali ustalić rzeczywistego stanu zdrowia opozycjonisty. W przeszłości na Zachodzie pojawiały się apele o porzucenie projektu Nord Stream 2 w odpowiedzi na próbę otrucia Nawalnego przez Kreml.

RIA Novosti/Der Tagesspiegel/NPR/Wojciech Jakóbik