NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Lądownik InSight NASA wykrył ponad 500 trzęsień Marsa, ale tych dużych w tajemniczy sposób brakuje

Lądownik Marsa InSight
Artystyczna ilustracja lądownika InSight na Marsie z jego „kretem” zagrzebanym głęboko w ziemi. NASA / JPL-Caltech

Lądownik InSight NASA zaobserwował ponad 500 trzęsień Marsa, odkąd wylądował na Czerwonej Planecie w 2018 roku. Ale w jego katalogu jest rażąca dziura: lądownik nie wykrył jeszcze żadnych dużych dudnień.

„Spodziewalibyśmy się kilku zdarzeń o sile 4, a może nawet 5 w tym momencie, biorąc pod uwagę liczbę mniejszych wstrząsów” – powiedział Insiderowi Bruce Banerdt, główny badacz InSight.

Zamiast tego większość wstrząsów była tak cicha, że ​​przeciętny Kalifornijczyk nawet ich nie zauważył. Cztery największe trzęsienia Marsa Sejsmometr InSight miał wielkość od 3,1 do 3,6.

Więc sejsmolodzy Marsa zaczynają drapać się po głowach. Albo zespół InSight właśnie miał pecha, albo Mars w ogóle nie może wywołać dużych wstrząsów. Jeśli to drugie, Banerdt powiedział: „nie wiemy jeszcze, co to oznacza”.

Powodem, dla którego naukowcy są tak zainteresowani ruchem Marsa, jest to, że pomiary wstrząsów mogą ujawnić, jak wygląda wnętrze planety. Jak dotąd odczyty Insight wskazywały, że Mars może mieć warstwy podobne do Ziemi głęboko pod skorupą, które są owinięte podobną do księżyca powłoką zewnętrzną, która została zniszczona przez asteroidy.

insight lander seismometer mars
Sejsmometr lądownika InSight sfotografowany przez jego aparat 23 września 2020 r. NASA / JPL-Caltech

Ale naprawdę duże wstrząsy pomogłyby naukowcom zajrzeć głęboko w jądro Marsa, co może dostarczyć wskazówek na temat narodzin planety i ewolucji w czasie. Lepsze zrozumienie wnętrza Marsa może mieć kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków w poszukiwaniu innych światów, w których może istnieć życie.

„Patrząc na jądro Marsa i skorupę Marsa oraz rozumiejąc, że nie zmieniły się one zbytnio przez ostatnie 4,5 miliarda lat, możemy rzucić okiem na to, jak Ziemia mogła wyglądać bardzo wcześnie” – powiedział Banerdt powiedziany. „Mars pomaga nam zrozumieć, jak formują się planety skaliste i jak ogólnie ewoluują”.

Banerdt i jego zespół mają nadzieję dowiedzieć się, dlaczego nie widzą dużych wstrząsów na Marsie – albo po to, by wiedzieć, jak lepiej ich szukać w przyszłej misji, albo żeby mogli określić, co z wnętrzem Marsa powoduje duże wstrząsy. deficytowy.

Trzęsienia Marsa wskazują na planetę podobną do Ziemi ze skorupą podobną do księżyca

koncepcja artysty trzęsienia ziemi
Koncepcja artysty z 2019 roku pokazująca, jak fale sejsmiczne z trzęsienia Marsa mogą przemieszczać się przez różne warstwy wnętrza Marsa. NASA / JPL-Caltech / ETH Zurich / Van Driel

Słuchanie trzęsień planety jest jak skanowanie CAT. Kiedy lekarze wykonują tego rodzaju skanowanie, maszyna wysyła promienie rentgenowskie przez twoje ciało, a następnie analizuje, jak fale powracają w różnym czasie i w różnych kierunkach. To pozwala im „poskładać razem trójwymiarową geometrię tego, co dzieje się w Twoim ciele” – powiedział Banerdt.

W przypadku InSight, kontynuował, „robimy to samo z planetą, używając trzęsień Marsa jako naszych„ fal radiacyjnych ”, a sejsmometr jest detektorem”.

Naukowcy uważali, że Mars musi mieć skorupę podobną do ziemskiej, która została wygładzona przez aktywność geologiczną, taką jak ruch płyt tektonicznych i bulgotanie stopionej magmy od dołu. Ale sejsmometr InSight przedstawił bardziej zniuansowany obraz.

„Jest gdzieś pomiędzy Księżycem a Ziemią, ponieważ przekazuje fale sejsmiczne” – powiedział Banerdt.

Na Księżycu skorupa została rozbita z powodu uderzenia asteroidy, co powoduje, że fale sejsmiczne mają więcej pęknięć i powierzchni do odbicia. To tak, jakby robili „pijany spacer”, powiedział Banerdt, a to sprawia, że ​​trzęsienia księżyca trwają godzinami.

księżyc astronauci apollo księżycowy pojazd wędrujący
Astronauci Apollo zainstalowali sejsmometry na Księżycu. NASA / Eugene Cernan

Na Ziemi fale sejsmiczne nie odbijają się tak bardzo, więc szybko słabną. Wilgoć w skorupie naszej planety pozwala również wchłonąć część ich energii. W rezultacie trzęsienia ziemi trwają zwykle kilka sekund, chociaż naprawdę duże mogą trwać kilka minut.

Tymczasem trzęsienia Marsa wydają się trwać około 10 do 40 minut.

Pierwsze kilkaset wstrząsów, które wykrył InSight na Marsie, zachowywało się podobnie do tych na Księżycu. Ale ponieważ były tak małe, umożliwiły naukowcom jedynie analizę składu górnej warstwy skorupy. Kilka większych wstrząsów – które dały zespołowi InSight wgląd w głębsze warstwy – zachowywały się bardziej jak trzęsienia ziemi.

„Myślę, że być może Mars ma zewnętrzną warstwę, która jest raczej podobna do księżyca” – powiedział Banerdt. „Jest dość zniszczony przez uderzenia. Ale głębiej w głąb planety, w płaszcz, wydaje się, że może bardziej przypominać Ziemię”.

Tajemnica zaginionego Big One

krater marsjański
Dramatyczny, świeży krater uderzeniowy dominuje na zdjęciu wykonanym przez Mars Reconnaissance Orbiter NASA 19 listopada 2013 r. NASA / JPL-Caltech / Univ. Arizony

Trzęsienia ziemi w InSight mają podobny wzór do trzęsień ziemi: im większa siła, tym rzadsze trzęsienie.

„Otrzymujesz coraz mniej wstrząsów, gdy otrzymujesz coraz większe liczby, i jest to zgodne z rodzajem wykładniczego prawa” – powiedział Banerdt.

Jak dotąd brakuje końca tego wykresu wykładniczego. To może być po prostu spokojny okres na Marsie – na planetach mogą występować okresy z dużą aktywnością sejsmiczną i okresami suchymi bez dużych wstrząsów. Ale Banerdt podejrzewa, że ​​dane InSight wskazują na większy trend.

„Wygląda na to, że na Marsie jest mniej dużych wstrząsów w porównaniu z liczbą małych wstrząsów, niż byśmy się spodziewali. To trochę zagadkowe” – powiedział. „Wciąż próbujemy dowiedzieć się, jakie może to być wyjaśnienie”.

Możliwe, że NASA po prostu nie wybrała dobrego miejsca do polowania na duże wstrząsy. Na Ziemi jest wiele obszarów, na których nigdy nie występują poważne trzęsienia ziemi. A może po prostu Mars nigdy tak bardzo się nie trzęsie.

„Może to być również związane z grawitacją, może być związane z grubością kruchej warstwy, może być związane z wieloma rzeczami. Ale w tej chwili naprawdę nie mamy do tego pojęcia” – powiedział Banerdt . „To ciągły obszar badań”.

InSight wkrótce przejdzie w stan hibernacji przez „optymalny” czas trzęsienia

insight mars lander panele słoneczne z czerwonym pyłem
Kamera lądownika InSight wykonała zdjęcie jednego z paneli słonecznych pokrytych pyłem 14 lutego 2021 roku. NASA / JPL-Caltech

Im dłużej InSight czeka i słucha, tym większe jest prawdopodobieństwo, że złapie duże trzęsienie. Niestety, lądownik zrobi tygodniową przerwę w szczytowym okresie nasłuchiwania trzęsień.

To dlatego, że Elysium Planitia, na którym wylądował InSight, zaskoczyło NASA brakiem wiatru. Jest trochę wiatru – wystarczająco dużo, aby zagłuszyć sejsmiczny hałas niektórych odległych wstrząsów. Ale to nie wystarczy, aby chronić panele słoneczne InSight od czerwonego marsjańskiego pyłu.

Teraz zbliża się marsjańska zima i gruba warstwa pyłu obciąża produkcję energii robota. Dlatego NASA zdecydowała się wprowadzić InSight w stan hibernacji . W lutym lądownik zaczął stopniowo wyłączać swoje instrumenty naukowe, oszczędzając energię, aby się ogrzać.

W czerwcu NASA spodziewa się całkowitego zamknięcia działalności naukowej InSight do czasu, gdy Mars w lipcu powróci ku słońcu.

Sejsmometr nadal działa, ale Banerdt spodziewa się, że wyłączy go za mniej więcej miesiąc. To będzie w połowie „optymalnego” czasu na wykrycie trzęsień Marsa, powiedział, ponieważ wiatry zanikają w środku zimy. Zmniejszona wietrzność umożliwia sejsmometrowi wychwytywanie odległych wstrząsów z mniejszą interferencją.

„Mamy nadzieję, że sejsmometr będzie działał tak długo, jak to możliwe, a następnie uruchom go ponownie – wiesz, po przekroczeniu tego czasu niskiego poboru mocy – włącz go tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Banerdt. „Ale prawdopodobnie pominiemy niektóre rzeczy pomiędzy”.

Jeśli InSight przetrwa niedobór mocy, sejsmometr może nasłuchiwać wstrząsów do 2022 roku.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: