Erupcja wulkanu i szczepienie – zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube/© 2015 Christian Emmer (kolaż)

Tylko osoby zaszczepione na COVID-19 będą mogły się bezpiecznie ewakuować po wybuchu wulkanu na wyspie Świętego Wincentego. O decyzji poinformował tamtejszy premier.

– Tylko ci, którzy otrzymali szczepionkę COVID-19, będą mogli bezpiecznie ewakuować się z Saint Vincent po wybuchu wulkanu La Soufriere – poinformował na konferencji prasowej premier Ralph Gonsalves.

Nie jest to jednak efekt jego decyzji, została podjęta przez sąsiednie państwa wyspiarskie: Barbados, Grenada, Antigua i Saint Lucia, które oświadczyły, że przyjmą tylko w pełni zaszczepione osoby.

Podczas konferencji prasowej premier powiedział, że statki wycieczkowe zgłosiły się ochotniczo do przetransportowania mieszkańców wyspy na pobliskie wyspy w celu udzielania schronienia, ale tylko zaszczepieni ludzie będą mogli wejść na pokład.

Osoby zaszczepione mają być identyfikowane przez „oficera medycznego”. Premier wyjaśnił, że statki wycieczkowe nie mają wystarczającej liczby personelu, aby udzielić schronienia, ale mogą przetransportować zaszczepionych mieszkańców.

Według danych z 2019 roku na wyspie zamieszkuje około 110 tysięcy mieszkańców.

Pierwsze środki ostrożności zostały podjęte już w ubiegły czwartek, kiedy nakazano ewakuację domów w północnej części kraju, ze względu na możliwe ryzyko wybuchu wulkanu.

Do głównej erupcji doszło nieco tydzień później – w piątek 9 kwietnia. – Erupcja spowodowała powstanie popiołu i dymu i pogrążyła sąsiedni obszar w niemal całkowitej ciemności, przesłaniając – powiedział cytowany przez Reutersa świadek zdarzenia.

Źródło: Jerusalem Post