NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Podejrzany zanik napięcia w irańskim ośrodku nuklearnym Natanz

DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Podziemny irański ośrodek nuklearny Natanz stracił zasilanie w niedzielę, zaledwie kilka godzin po uruchomieniu nowych zaawansowanych wirówek zdolnych do szybszego wzbogacania uranu.

Podczas gdy irańscy urzędnicy badali sprawę awarii, wiele izraelskich mediów przedstawiło podobną ocenę, że cyberatak zaciemnił Natanz i uszkodził obiekt, który jest domem dla wrażliwych wirówek. Nie podawano źródeł tych ocen, ale izraelskie media utrzymują bliskie stosunki z wojskiem i agencjami wywiadowczymi.

Jeśli to Izrael spowodował przerwę w dostawie prądu, to jeszcze bardziej zwiększa to napięcie między dwoma narodami, które już są zaangażowane w konflikt w cieniu na szerszym Bliskim Wschodzie.

Komplikuje to również wysiłki USA, głównego partnera Izraela w dziedzinie bezpieczeństwa, na rzecz ponownego przystąpienia do porozumienia atomowego, którego celem jest ograniczenie programu Teheranu, tak aby nie mógł on dążyć do uzyskania broni jądrowej, gdyby się na to zdecydował. Gdy pojawiły się informacje o awarii, sekretarz obrony USA Lloyd Austin wylądował w niedzielę w Izraelu na rozmowach z Netanjahu i ministrem obrony Izraela Bennym Gantzem.

Zasilanie w Natanz zostało odcięte w całym obiekcie składającym się z naziemnych warsztatów i podziemnych hal wzbogacania, rzecznik cywilnego programu nuklearnego Behrouz Kamalvandi powiedział irańskiej telewizji państwowej.

„Nadal nie znamy przyczyny tej przerwy w dostawie energii elektrycznej i musimy się temu bliżej przyjrzeć” – powiedział Kamalvandi. „Na szczęście nie było żadnych ofiar ani szkód i nie ma żadnego szczególnego skażenia ani problemu”.

Zapytany przez korespondenta państwowej telewizji, czy była to „usterka techniczna lub sabotaż”, Kamalvandi odmówił komentarza.

Malek Shariati Niasar, mieszkający w Teheranie ustawodawca, który pełni funkcję rzecznika komisji ds. energii w irańskim parlamencie, napisał na Twitterze, że incydent był „bardzo podejrzany”, budząc obawy o możliwy „sabotaż i infiltrację”. Powiedział, że ustawodawcy są poszukiwanie szczegółów incydentu, jak również.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu, która monitoruje program Iranu, powiedziała, że jest „świadoma doniesień medialnych”, ale odmówiła komentarza.

Natanz został w dużej mierze zbudowany pod ziemią, aby wytrzymać ataki wrogich samolotów. Stał się punktem zapalnym dla zachodnich obaw o irański program nuklearny w 2002 roku, kiedy zdjęcia satelitarne pokazały Iran budujący podziemne wirówki w tym miejscu, około 200 kilometrów (125 mil) na południe od stolicy, Teheranu.

W lipcu w Natanz doszło do tajemniczej eksplozji w zakładzie montażu zaawansowanych wirówek, którą władze określiły później jako sabotaż. Iran obecnie odbudowuje tę placówkę w głębi pobliskiej góry.

Izrael, regionalny wróg Iranu, jest podejrzewany o przeprowadzenie tego ataku, jak również o dokonanie innych zamachów, podczas gdy światowe mocarstwa negocjują obecnie z Teheranem w Wiedniu w sprawie umowy nuklearnej.

Iran obwinił również Izrael o zabicie naukowca, który rozpoczął wojskowy program nuklearny kilkadziesiąt lat wcześniej. Wirus komputerowy Stuxnet, odkryty w 2010 roku i powszechnie uważany za wspólne dzieło amerykańsko-izraelskie, zakłócił kiedyś pracę i zniszczył irańskie wirówki w Natanz.

„Trudno mi uwierzyć, że to zbieg okoliczności” – powiedział Yoel Guzansky, starszy współpracownik Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym w Tel Awiwie, komentując niedzielną przerwę w dostawie prądu. „Jeśli to nie jest zbieg okoliczności, a to duże prawdopodobieństwo, ktoś próbuje wysłać wiadomość, że 'możemy ograniczyć postępy Iranu i mamy czerwone linie'”.

Izrael nie przyznał się do żadnego z ataków, choć premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie określał Iran jako główne zagrożenie, przed którym stanął jego kraj w ostatnich tygodniach.

Spotykając się z Austinem w niedzielę, Gantz powiedział, że Izrael postrzega Amerykę jako sojusznika przeciwko wszystkim zagrożeniom, w tym Iranowi.

„Dzisiejszy Teheran stanowi strategiczne zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa, dla całego Bliskiego Wschodu i dla państwa Izrael” – powiedział Gantz. „I będziemy ściśle współpracować z naszymi amerykańskimi sojusznikami, aby zapewnić, że każde nowe porozumienie z Iranem zabezpieczy żywotne interesy świata, Stanów Zjednoczonych, zapobiegnie niebezpiecznemu wyścigowi zbrojeń w naszym regionie i ochroni państwo Izrael”.

Szef sztabu armii izraelskiej, gen. broni Aviv Kochavi, również wydawał się odnosić do Iranu.

Izraelskie wojsko „operacje na Bliskim Wschodzie nie są ukryte przed oczami wroga”, powiedział Kochavi. „Obserwują nas, widzą (nasze) zdolności i ważą swoje kroki z ostrożnością”.

Wiele izraelskich mediów poinformowało w niedzielę, że cyberatak spowodował przerwę w dostawie prądu w Natanz. Publiczny nadawca Kan powiedział, że Izrael prawdopodobnie stał za atakiem, powołując się na domniemaną odpowiedzialność Izraela za ataki Stuxnet dekadę temu. Telewizja Channel 12 cytuje „ekspertów”, którzy szacują, że atak spowodował wyłączenie całych sekcji zakładu. Żaden z tych raportów nie zawierał źródeł ani wyjaśnień, w jaki sposób media doszły do takiej oceny.

W Teheranie irańscy urzędnicy oczekiwali na przyjazd premiera Korei Południowej Chung Sye-kyun, pierwszą wizytę premiera z Seulu od czasów przed rewolucją islamską w 1979 roku. Iran w piątek uwolnił południowokoreański tankowiec przetrzymywany od stycznia w sporze z Seulem o miliardy dolarów zamrożonych tam aktywów.

W sobotę Iran ogłosił, że uruchomił łańcuch 164 wirówek IR-6 w zakładzie. Urzędnicy rozpoczęli też testy wirówki IR-9, która – jak twierdzą – będzie wzbogacać uran 50 razy szybciej niż irańskie wirówki pierwszej generacji, IR-1. Porozumienie nuklearne ograniczało Iran do używania tylko IR-1 do wzbogacania uranu.

Od czasu wycofania się ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa z irańskiego porozumienia nuklearnego w 2018 roku, Teheran porzucił wszystkie limity swoich zapasów uranu. Obecnie wzbogaca się do 20% czystości, co jest technicznym krokiem z dala od poziomów 90% klasy broni. Iran utrzymuje, że jego program atomowy służy celom pokojowym.

We wtorek irański statek towarowy, który miał służyć jako pływająca baza irańskich paramilitarnych sił Gwardii Rewolucyjnej u wybrzeży Jemenu, został uderzony eksplozją, prawdopodobnie przez minę kulistą. Iran obwinił o wybuch Izrael. Atak ten nasilił trwającą od dłuższego czasu wojnę w cieniu na szlakach wodnych Bliskiego Wschodu, której celem jest żegluga w regionie.


Ben Zion relacjonował z Jerozolimy. Associated Press napisał Nasser Karimi w Teheranie, Iran, i Josef Federman w Jerozolimie przyczyniły się do tego raportu.
*** Przetłumacz z Tłumaczem DeepL (wersja darmowa). ***

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: