Podobnie jak w innych krajach, wraz z rozpoczęciem kampanii szczepień w Izraelu, wskaźnik śmiertelności wśród zaszczepionych gwałtownie wzrósł. Dotyczy to zarówno osób powyżej 65 roku życia, jak i grupy w wieku od 45 do 64 lat. Kiedy zmniejszyła się liczba szczepień, zmniejszyła się również nadmierna śmiertelność. Rozwój ten był łatwy do zrozumienia w EuroMomo.

Gościnny wkład Christopha Uhlmanna

EuroMomo to projekt mający na celu monitorowanie nadmiernej śmiertelności i gromadzenie danych dotyczących zgonów z krajów europejskich i Izraela. Do niedawna dane i grafiki były dostępne na EuroMomo. Nie dotyczy to już Izraela.

Tajemnicze zniknięcie

Od końca ubiegłego tygodnia Izraela nie można już znaleźć na EuroMomo. Powstaje pytanie, dlaczego? Czy powinno się tu coś wyciszyć? Liczby Izraela byłyby wystarczająco alarmujące. Czytelność związku między szczepieniami a nadmierną śmiertelnością może być sprzeczna z czynnikami powodującymi pandemię. Odważne założenie, bo mogłoby istnieć też bardzo proste i mało spektakularne wyjaśnienie tego.

Problem techniczny?

W międzyczasie można przeczytać powód braku danych z Izraela na stronie internetowej EuroMomo: „Należy pamiętać, że z przyczyn technicznych dane z Izraela nie zostały uwzględnione w analizie w tym tygodniu”.

Tak więc okaże się, czy na horyzoncie pojawia się tuszowanie, czy też transfer danych z Izraela po prostu się nie udał. Już w przyszłym tygodniu będą ponownie dostępne dane.

Wochenblick