Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego: Pfizer produkuje znacznie więcej niż zaplanował
Włochy i KE zablokowały dostawę szczepionek AstryZeneki do Australii. Chcą, by koncern wywiązał się z zobowiązań wobec UE
Firmy Pfizer i BioNTech przekazały w środę, że ich szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i wytwarza silne przeciwciała u pacjentów w grupie wiekowej 12-15 lat. W najbliższych tygodniach firmy wystąpią o dopuszczenie szczepień w tej grupie wiekowej na rynku amerykańskim. Szef Pfizera liczy, że proces ten będzie mógł się rozpocząć przed początkiem nowego roku szkolnego. 

Szczepionka Pfizera i BioNTechu jest obecnie dostępna dla osób od 16. roku życia. Jak jednak poinformowano w komunikacie, nowe badania dostarczyły dowodów, że preparat jest skuteczny także u osób w wieku szkolnym. W badania zaangażowano 2260 nastolatków między 12. a 15. rokiem życia. Wśród osób, którym podano placebo, potwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem. U osób, które otrzymały preparat, nie wykryto żadnej infekcji. Zdaniem producentów oznacza to, że szczepionka wykazała 100-procentową skuteczność w zapobieganiu zachorowaniu na COVID-19.

Jak podała Agencja Reutera, szczepionka była dobrze tolerowana przez organizmy osób zaszczepionych. Występujące efekty uboczne nie odbiegały od tych, które zaobserwowano w badaniach klinicznych grupy wiekowej 16-25 lat. Choć tym razem nie wskazano dokładnie, o jakie skutki uboczne chodzi, Agencja Reutera przypomniała, że u starszych roczników zaobserwowano łagodne objawy, takie jak bóle w miejscu zastrzyku, bóle głowy, gorączka czy osłabienie.

Szczepionka firmy PfizerMiroslav Chaloupka/CTK/PAP

Po miesiącu od podania drugiej dawki szczepionki część nastolatków przebadano pod kątem obecności przeciwciał w organizmie. Także w tym przypadku ich poziom był porównywalny z tym, który odnotowano u starszej grupy wiekowej.

Pfizer liczy na początek szczepień przed nowym rokiem szkolnym

Dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla poinformował, że firma zamierza się teraz ubiegać o zezwolenie na użycie szczepionki w tej grupie wiekowej wydane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, a także przez inne organy regulacyjne na świecie. Proces ten ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Bourla ma nadzieję, że szczepienia młodszych grup wiekowych będą mogły rozpocząć się przed kolejnym rokiem szkolnym – przekazała Agencja Reutera.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji. Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:ft/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia główne