Uwaga, nowy obowiązek od 1 kwietnia. Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci grzywna nawet 5 tys. zł!
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Współpracownicy Dudy uciekają z Pałacu.. - 21 kwietnia 2021
- SZOKUJĄCA porażka rządu: w Polsce wykryto fałszywe szczepionki Pfizera - 21 kwietnia 2021
- Bundestag przyjął ustawę o „hamulcu bezpieczeństwa” w czasie pandemii - 21 kwietnia 2021
- NIESAMOWITA ESKALACJA W DREŹNIE policja brutalnie.. - 21 kwietnia 2021
- Władysławowo. Zaatakował ratowników medycznych mieczem samurajskim - 21 kwietnia 2021
1 kwietnia 2021 w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Po raz pierwszy będzie można spisać się samemu, a wszystko dzięki aplikacji dostępnej w internecie. Reszta Polaków będzie musiała umówić się z rachmistrzem. To ustawowy obowiązek, za którego niedopełnienie grożą kary do nawet 5 tys. zł.
Narodowy Spis Powszechny Ludności potrwa do 30 czerwca 2021. Na specjalnej stronie dostępne są już pytania z formularza spisowego, który od kwietnia będzie można wypełnić online. Wypełnienie internetowego formularza oszczędzi czasu i konieczności umawiania się na wizytę domową z rachmistrzem spisowym.
„Samospis internetowy” jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przez rachmistrza spisowego.
Narodowy Spis Powszechny – gdzie uzyskać informacje o spisie?
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 czerwca tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.
Narodowy Spis Powszechny w internecie – jak to będzie wyglądać?
Na stronie opublikowano już pytania z formularza spisowego, który od kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat, takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym, czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.
W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.
Wśród innych pytań znajdziemy te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.
„Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)” – poinformowano na stronie spis.gov.pl.
Narodowy Spis Powszechny – co to jest i po co się to robi?
Spis pod hasłem „Liczymy się dla Polski” odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.
Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
(Źródło: PAP, oprac. własne)