Policjantka - zdj. ilustracyjne.
Policjantka – zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP)

Od środy 24 marca ruszają szczepienia służb mundurowych przeciw COVID-19. Na pierwszy ogień idą komendanci. Inauguracja szczepień będzie miała miejsce na Stadionie Narodowym, który zmieniono w szpital. Mundurowi będą szczepieni budzącym kontrowersje specyfikiem od AstryZeneki.

W środę, o godz. 14 w Szpitalu Narodowym zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych przeciw COVID-19. Najpierw dawki otrzymają komendanci lub ich zastępcy, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Jak podał, w inauguracji w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, która podlega resortowi sprawiedliwości.

– Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy – wyjaśnił wiceszef MSWiA.

Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, zaczęła się na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia ruszą 22 lub 29 marca. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka grupa ta ma być szczepiona preparatem AstraZeneca.

Liczba mundurowych chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 waha się w granicach 60-70 procent. Jak podkreślił, te szczepienia są dobrowolne. – Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują – dodał.

Źródło: PAP