Objawy niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19 częstsze u kobiet. Dlaczego?
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Banki centralne ograniczyły zakupy złota. Czy na długo? - 13 kwietnia 2021
- Ambasadorzy dystansu społecznego, aby zapewnić .. - 13 kwietnia 2021
- POSEŁ WINNICKI OTWORZYŁ PUNKT POMOCY DLA KRESOWYCH POLAKÓW [+VIDEO] - 13 kwietnia 2021
- Siły Zbrojne Ukrainy mogą używać autobusu szkolnego do prowokacji w Donbasie - 13 kwietnia 2021
- Narodowy Spis Powszechny. Blok czy dom, kto.. - 13 kwietnia 2021
24.03.2021 16:06
Z raportu opublikowanego przez amerykańskie CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wynika, że kobiety o wiele częściej zgłaszają działania niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19. Dlaczego się tak dzieje?
Kobiety mogą doświadczać silniejszych działań niepożądanych po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 niż mężczyźni prawdopodobnie z powodu estrogenów. To właśnie one są odpowiedzialne za silniejszą odpowiedź immunologiczną. Zdaniem ekspertów to nic niezwykłego, od lat obserwuje się silniejszą reakcję kobiet na jakiekolwiek szczepienia, nie tylko przeciwko COVID-19, i nie powinno to wpływać na decyzję o zaszczepieniu się. Potencjalne konsekwencje COVID-19 są znacznie gorsze niż skutki uboczne szczepienia (zwykle są to objawy grypopodobne, które przechodzą po jednym dniu).
Amerykańskie CDC opublikowano raport, z którego wynika, że w USA podano już prawie 14 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19, z czego aż 61 proc. przyjęły kobiety. Co ciekawe, aż 79 proc. zgłoszonych po szczepieniu działań niepożądanych pojawiło się u zaszczepionych kobiet. W większości przypadków były to: dreszcze, gorączka, ogólne zmęczenie.
Czujesz się gorzej po podaniu szczepionki AstraZeneca? To normalne – uspokaja ekspert
NOPy po szczepionce na COVID-19: najwięcej Pfizer, najmniej Moderna
Estrogen przyczyną silniejszych reakcji poszczepiennych
Eksperci podejrzewają, że u kobiet, zwłaszcza przed menopauzą, poziom estrogenu pomaga aktywować odpowiedź immunologiczną na choroby, a tym samym na szczepionki. Dzięki temu ich organizm szybciej i silniej reaguje na niebezpieczne patogeny. To też tłumaczy, dlaczego COVID-19 łagodniej przebiega u kobiet i znacznie mniej z nich umiera z powodu tej choroby. Natomiast mężczyźni mają znacznie więcej testosteronu – hormonu, który może nieco osłabić lub spowolnić odpowiedź immunologiczną na choroby, w tym również na szczepionki.– Generalnie choroby zakaźne zawsze dotyczą odpowiedzi immunologicznej, a nie błędu – tłumaczy dr Larry Schlesinger z Texas Biomedical Research Institute w San Antonio (USA) i dodaje: – U kobiet istnieje żywiołowa i silniejsza reakcja na wiele szczepionek, m.in. przeciwko żółtej febrze, DTP, grypie i innym chorobom.
Dr Larry Schlesinger tłumaczy, że estrogen pobudza organizm do wytwarzania większej ilości komórek T, stąd szybsza i silniejsza reakcja poszczepienna u kobiet niż u mężczyzn. I podkreśla, że takie reakcje nie powinny zniechęcać do szczepienia. Wręcz przeciwnie, szczepić się trzeba, bo jest to jedyna skuteczna ochrona przed różnymi patogenami.
Reakcje poszczepienne zwykle mijają po 24-godzinach po podaniu szczepionki.
COVID-19 wpłynął na zdrowie kobiet. Zaburzył ich cykle miesiączkowe
Źródło: healthline.com
zdrowie.radiozet.pl/