Wojsko Polskie wydało 50 mln złotych na wadliwe buty

Wojsko Polskie marznie – pisał kilka tygodni temu „Tygodnik Podhalański”, komentując sprawę zakupu wadliwych zimowych butów przez mundurowych. Teraz dziennikarze gazety informują, że wyniki ich śledztwa potwierdza Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada sprawę zakupu tysięcy par zimowych butów przez Wojsko Polskie, które zamiast ogrzewać nogi żołnierzy, zmuszają ich m.in. do zakładania grubych skarpet. O nieudanej transakcji kilka tygodni temu po raz pierwszy poinformował „Tygodnik Podhalański”.

– Polskie wojsko marznie. Nasze dziennikarskie śledztwo dowodzi – tysiące par zimowych butów dostarczonych wojsku z Nowego Targu mogą trafić do kosza. Od kilku lat do trzewików 933/MON i 933 A/MON trafia zamiennik thinsulate – pisał „TP” na Twitterze.

Jak informuje portal „Życie Częstochowy”, felerne obuwie sprzedała wojsku firma z Mstowa, która żołnierskie buty produkuje na Podhalu.

Lokalne media informują, że producent obuwia dostarczył wojsku żołnierskie buty 933/MON i 933 A/MON, stosując w nich zamiennik włókniny o nazwie thinsulate, nie wchłaniający wilgoci ani wody.

– To największa afera w wojsku od lat – pisze na TT „Tygodnik Podhalański”. Dziennikarze gazety dodają, że wyniki ich śledztwa potwierdza Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Obraz

Z informacji „TP” wynika, że Wojsko Polskie zakupiło łącznie ok. 150 tysięcy par wadliwych butów za kwotę 50 milionów złotych.

Thinsulate

Thinsulate został opracowany w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Materiał ten jest wykonany z poliestrów, które są wytwarzane chemicznie z polimerów organicznych. Aktualnie jest to bardzo popularna i skuteczna metoda tworzenia tkanin syntetycznych i wypełniaczy.

Dziennik Polityczny