Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jeśli w tym tygodniu przekroczymy 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem, to możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu – powiedział na antenie Polsatu prof. Andrzej Horban, główny doradca KPRM ds. Covid-19.

Rządowy doradca przekazał, że szpitale w tym momencie funkcjonują „na skraju swoich możliwości”. – Jeśli przekroczymy 30 tys. to rzeczywiście pora zacząć się bać – powiedział.

Dalej Horban został zapytany o to czy rząd przygotowuje się do całkowitego zamknięcia kraju. – Zaczynamy na ten temat coraz poważniej rozmawiać – zakomunikował. Argumentował, że wprowadzenie surowych restrykcji w woj. warmińsko-mazurskim oraz pomorskim pokazało, że liczba zakażeń przestała tam dramatycznie rosnąć.

– Możliwe, że jeśli w czwartek czy środę będziemy zbliżali się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tys. zakażeń, to całkowity lockdown będzie nie tylko potencjalnym, ale też realnym scenariuszem – zapowiedział.

– Jeśli będzie wprowadzony całkowity lockdown, to w Wielkanoc kościoły powinny być zamknięte – dodał.

Rządowy ekspert nie był w stanie odpowiedzieć, kiedy trzecia fala zacznie ustępować. Ma jednak nadzieję, że sytuacja zacznie się poprawiać za dwa miesiące. – Pod koniec maja będziemy się kierować ku normalności – powiedział.

Źródło: Polsat, RMF FM