W zeszłym tygodniu reżim wojskowy Mjanmy przejął rachunki bankowe Fundacji Towarzystwa Otwartego George’a Sorosa (OSF) w tym kraju, aresztował starszych członków i wydał nakazy aresztowania 11 pracowników. Kontrolowane przez wojsko państwowe radio MRTV poinformowało , że chodziło o nielegalne przepływy pieniężne z fundacji, że naruszyło prawo i zasady obowiązujące organizacje pozarządowe w kraju .

 Kornelia Kirchweger

Finansowanie niepokojów

Fundacja Sorosa zażądała zwolnienia wszystkich pracowników we wtorek i określiła zarzuty jako „fałszywe” . Czytały one: Fundacja sfinansowała powstanie opozycyjne ruchu „Nieposłuszeństwo obywatelskie”, w którym uczestniczyli urzędnicy z całego kraju. Celem było zmuszenie generałów do odwrócenia zamachu stanu z 1 lutego 2020 r.1, uwolnienia aresztowanej de facto premier Aung San Suu Kyi i uznania zwycięstwa jej partii „National League for Democracy” (NLD) w listopadowych wyborach. .

Wątpliwe przepływy pieniężne

Według raportu The Global New Light of Myanmar, organu rządu wojskowego, Open Society Foundation Myanmar (OSM) przekazała fundusze bez zgody władz walutowych i Centralnego Banku Myanmaru. W szczególności dotyczy przelewu bankowego z 2018 r. W wysokości 5 mln USD do Banku Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (SMED). OSM jest również oskarżony o wycofanie stamtąd 1,4 miliona dolarów – tydzień po przejęciu wojska, w czasie gdy ruch opozycyjny nabierał rozpędu .

Wojskowe również zamroził aktywa fundamentowe wysokości około 4 mln $ w czterech banków prywatnych : SMED i Co-operative Bank (CB), Ayeyarwady Bank (AYA) i Kanbawza Bank (KBZ). Na kilka dni przed zamachem Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przekazał Birmie 350 milionów dolarów gotówki jako pakiet ratunkowy w walce z pandemią Covid-19. Te pieniądze są teraz kontrolowane przez wojsko.

Od teraz organizacje pozarządowe będą kontrolowane

Przed zamachem istniały tygodnie tarcia z rządem cywilnym, ponieważ wojsko określiło listopadowe wybory jako sfałszowane. Aung San Suu Kyi, prezydent Win Myint i inni starsi członkowie NLD zostali aresztowani. Wojsko ogłosiło stan wyjątkowy na rok. 12 marca Bank Centralny Myanmaru wydał dekret, że wszystkie (międzynarodowe) krajowe organizacje pozarządowe mające siedzibę w tym kraju muszą zgłaszać swoje transakcje finansowe z organizacjami międzynarodowymi lub obcokrajowcami oraz powiązane dane bankowe dokonane od 1 kwietnia 2016 r. Jako strona Aung San Suu Kyi przejął rząd.

Rodzina Sorosa wchodzi i wychodzi

Aung San Suu Kyi od lat majstrowała w reżimie wojskowym, była kilkakrotnie aresztowana i umieszczana w areszcie domowym. Zgodnie z konstytucją jako Birmanka z zagranicznym małżonkiem nie mogła zostać prezydentem, ale od 2016 roku w tle była de facto szefem rządu. W 2017 roku znalazł się pod ostrzałem międzynarodowym z powodu muzułmańskich mniejszości Rohingya na zachodzie kraju. Większość ich wyznawców to buddyści. Fundacja Sorosa wspiera „demokratyczny proces zmian” w Mjanmie od 1994 r. Pod egidą Aung San Suu Kyi. Finansując ruchy oddolne, etniczne media i instytucje edukacyjne.W latach 2014-2020 kilkakrotnie poznała George’a Sorosa i jego syna Aleksandra. W 2017 roku w rządzie wybuchło zamieszanie: ich partia chciała zrobić z byłego pracownika ministra George’a Sorosa, który ukrywał swoją działalność.

Wochenblick