Rosja wysyła sześć okrętów podwodnych na Morze Czarne przed manewrami NATO
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- USA rozmieszczą 500 dodatkowych żołnierzy w Niemczech - 13 kwietnia 2021
- „Nie igrać z ogniem”: Chiny ostrzegają Stany Zjednoczone na Tajwanie - 13 kwietnia 2021
- Rosja: Kilka samochodów wpada do dziury spowodowanej pęknięciem rury - 13 kwietnia 2021
- Egipt: Ławrow ostrzega Turcję, inne kraje przed wspieraniem „militarystycznych nastrojów” Kijowa - 13 kwietnia 2021
- Nocne protesty w Minneapolis szaleją po zabójstwie Daunte Wrighta - 13 kwietnia 2021
Rosja postawiła w stan gotowości wszystkie swoje sześć okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej przed rozpoczęciem zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń NATO na wodach Morza Czarnego.
„Wszystkie okręty podwodne Floty Czarnomorskiej wykonują przydzielone im zadania poza swoimi bazami macierzystymi […] Żaden z okrętów podwodnych nie znajduje się w swojej bazie” – powiedział w piątek wiceadmirał Igor Osipow, głównodowodzący rosyjskiej floty, cytowany przez lokalną agencję informacyjną RIA Novosti.
Z kolei dowódca flotylli okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej, kapitan Anatolij Waroczkin, pierwszy stopień wojskowy, określił to rozmieszczenie jako „bezprecedensowe”. „To nie zdarza się ani w przypadku innych flot rosyjskich, ani flot obcych państw” – powiedział.
Alarm rosyjskiej floty nastąpił w momencie, gdy 18 okrętów wojennych Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), 10 samolotów i 2400 żołnierzy jest gotowych do rozpoczęcia wielonarodowych ćwiczeń „Sea Shield-21” na Morzu Czarnym.
Te manewry morskie są organizowane przez Rumuńską Marynarkę Wojenną i zgodnie z planem rozpoczęły się w ten piątek i potrwają do 29 dnia tego miesiąca z udziałem ośmiu krajów członkowskich NATO, w tym Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Turcji.
Operacja ma na celu poprawę współpracy pomiędzy rumuńskimi siłami morskimi a innymi członkami NATO.
Moskwa wielokrotnie potępiała militarną ekspansję sił NATO z USA na czele w pobliżu swoich granic, ostrzegając, że takie działania stanowią bezpośrednie zagrożenie dla jej bezpieczeństwa narodowego i dlatego zastrzega sobie prawo do udzielenia zdecydowanej odpowiedzi na każdą agresję lub naruszenie jej suwerenności, czy to drogą powietrzną, czy morską.
bardzo dobrze. niech tam płyną.