ofiary/Koronawirus i Śmierć. Obrazek ilustracyjny. Źródło: Pixabay
Koronawirus i Śmierć. Obrazek ilustracyjny. Źródło: Pixabay

W Wielkiej Brytanii w całym 2020 r. zarejestrowano o 7,2 proc. wyższa liczbę zgonów niż należało się spodziewać na podstawie średniej z pięciu poprzednich lat – podał w piątek urząd statystyczny ONS. Jednak Polska jest w tym zestawieniu liderem. Odsetek zgonów ponad średnią w naszym kraju wynosi 11,6 proc.

Wielka Brytania ma siódmy najwyższy wskaźnik ponadwymiarowych zgonów spośród 30 państw europejskich, które zostały uwzględnione w porównaniu. Jak wskazuje ONS, najwyższy zanotowano w Polsce.

Do połowy roku Wielka Brytania miała najwyższy wskaźnik ponadwymiarowych zgonów, ale w drugiej części roku została wyprzedzona przez Polskę (11,6 proc. zgonów ponad średnią z pięciu lat), Hiszpanię (10,6 proc.), Belgię (9,7 proc.), Bułgarię, Czechy i Słowenię.

Poniżej w tabeli skumulowany odsetek nadmiarowych zgonów za 51 tygodni 2020 roku obliczony do dnia 18 grudnia 2020 r. dla 10 państw europejskich z najwyższym wskaźnikiem wg danych brytyjskiej ONS.

W Wielkiej Brytanii zanotowano natomiast drugi najwyższy wskaźnik ponadwymiarowych zgonów wśród osób poniżej 65. roku życia – 7,7 proc. Wyższy był on tylko w Bułgarii.

Przedstawione statystyki nie rozdzielają, ile z tych dodatkowych zgonów było bezpośrednio spowodowane przez Covid-19, a ile było pośrednim efektem. (PAP)