Biedronka sprzedaje testy na obecność przeciwciał Covid-19.
Biedronka sprzedaje testy na obecność przeciwciał Covid-19. (Fot. PAP)

Wśród mieszkańców Szczuczyna na Podlasiu przeprowadzane są masowe testy na obecność przeciwciał COVID-19. Okazuje się, że ponad połowa z nich przeszła zakażenie koronawirusem, choć nie wszyscy o tym wiedzieli.

Jak podaje Polsat News, testy na przeciwciała rozpoczęto wśród urzędników Szczuczyna. Na 24 pracowników… 21 miało już styczność w wirusem SARS-CoV-2.

 To było dla mnie też ciekawostką, bo objawów jako takich nie miałem, a po wynikach wyszło, że przechodziłem – powiedział jeden z pracowników, Sebastian Kraszewski.

Następnie testom poddani zostali mieszkańcy 4-tysięcznego Szczuczyna. Badania wciąż trwają, łącznie przebadanych zostanie 300 osób. Polsat News dotarł do cząstkowych wyników testów.

Okazuje się, że ponad połowa przetestowanych chorowała już na COVID-19.

– Żyjemy od ponad roku w pandemii. Postanowiłem, żebyśmy sprawdzili, kto z naszych mieszkańców miał kontakt z koronawirusem, kto zakażenie przeszedł. Większość tych osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Są zaskoczeni wynikiem i tym, że przeszli już zakażenie – tłumaczył w rozmowie z Polsat News burmistrz Szczuczyna, Artur Kuczyński.

To nie pierwsze tego typu wyniki. W styczniu pod kątem obecności przeciwciał przebadano nauczycieli z sześciu krakowskich placówek oświatowych.

Średni wynik badań z sześciu placówek to niemal 50 proc. nauczycieli z przeciwciałami. Oznacza to, że byli już zakażeni koronawirusem.

Podobne badanie przeprowadzono w lutym w Muszynie. Testom poddano nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół i przedszkoli. Okazało się, że 65 proc. osób ma już za sobą COVID-19.

Dla większości wyniki badań były dużym zaskoczeniem. Gmina Muszyna w swoim komunikacie zadała więc publicznie cztery pytania.

  1. Czy słuszny jest tak głęboki lockdown i tak rygorystyczne obostrzenia dla gospodarki?
  2. Czy nie należy zmienić kolejności szczepień w szkołach?
  3. Czy nie powinno się podjąć decyzji o stacjonarnym uruchomieniu nauki w szkołach?
  4. Czy nie należy zastanowić się nad zmianą strategii walki z koronawirusem?

Testy na przeciwciała wśród pracowników przeprowadziła także firma Newag z Nowego Sącza.

Przebadała 1354 pracowników. 697 z nich posiada już przeciwciała, a o zakażeniu koronawirusem wiedziało ok. 150 osób. Reszta przeszła najwyraźniej chorobę bezobjawowo.

nczas