– Szczepionka AstraZeneca nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi – podkreśliła Cooke.

– Naszą rolą jest badanie związków przyczynowo-skutkowych między szczepieniem a negatywnymi efektami zdrowotnymi. Będziemy to robić dalej – dodała szefowa EMA.

Europejska Agencja Leków jednocześnie poinformowała, że nie stwierdziła problemów z jakością konkretnej partii szczepionki AstraZeneca. Po raz kolejny podkreśliła, że korzyści z tego preparatu przewyższają ryzyka z nim związane.

Szereg krajów zawiesza szczepienia

W ostatnich dniach kilka krajów – m.in. Niemcy, Szwecja, Francja czy Dania – zawiesiło szczepienia szczepionką brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Informacje o przypadkach zakrzepicy docierały do Europejskiej Agencji Leków, która zaczęła badać sprawę.

Gdzie wstrzymano szczepienia AstraZenecą? [LISTA KRAJÓW]

Szefowa EMA Emer Cooke poinformowała we wtorek, że obecnie nic nie wskazuje wprost, że to szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji. Podkreśliła jednak, że Agencja będzie wnikliwie badać wszelkie doniesienia.

W sprawie szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca decyzja należy do państw unijnych – poinformowała we wtorek Komisja Europejska, która podkreśliła też, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami EMA.

AstraZeneca uspokaja i mówi o bezpieczeństwie swojej szczepionki

Koronawirus w Polsce. Jutro decyzja, czy nie zmienić harmonogramu szczepień AstrąZeneką

W piątek rząd ewentualnie rozważy, czy nie zmienić harmonogramu szczepień preparatem AstraZeneca w związku z tym, że od kilkunastu do kilkudziesięciu procent pacjentów w Polsce nie zgłasza się na zastrzyki tą szczepionką – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk, zapytany w czwartek na konferencji prasowej, czy szczepionka Astra Zeneca, w związku z tym, że wiele osób odmawia zastrzyków tym preparatem, będzie dostępna dla innych chętnych, odpowiedział, że wymagałoby to zmiany rozporządzenia regulującego kolejność szczepień. Przyznał jednocześnie, że taka zmiana nie jest dla rządu problemem.

– Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji. Chcemy elastycznie dopasowywać się do sytuacji. Na takie decyzje będzie czas jutro, kiedy będziemy wiedzieli, ile osób z grupy wiekowej 67 i 68 lat zdecydowało się na rejestrację i zapisało na konkretny termin – dodał szef Kancelarii Premiera.

Przyznał też, że prowadzony jest monitoring punktów szczepień pod kątem absencji pacjentów, którzy się nie zgłaszają na zastrzyki. Jest ich – jak podał – od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

– Przyglądamy się tej sytuacji i jutro ewentualnie będziemy podejmować decyzję, czy nie zmieniamy dotychczasowych przepisów, harmonogramu i planu działania, czy uwzględnić nowe propozycje – zakończył szef KPRM.

https://tvn24.pl/swiat/szczepionka-na-covid-19-ema-o-preparacie-astrazeneca-jest-bezpieczny-zalecamy-uzywac-5046819?fbclid=IwAR2X2UMtTioxktScw5RJt1jv70KmPdGpo5OFYSxd9LhmvhQy-V0TL1to1eM