POLSKA PŁACA MINIMALNA – ANALIZA – ZALETY I WADY JEJ ISTNIENIA
Ostatnie wpisy M-forum av live J/C (zobacz wszystkie)
- NADESŁANE PRZEZ CZYTELNIKA – DARIUSZ KWIECIEŃ HISTORIA ZARAZY KOŁEM SIE TOCZY CZYLI ZAMORDYZM COVIDOWY NIC NOWEGO - 12 kwietnia 2021
- Pracownicy Agory WYPOWIEDZIELI WOJNĘ MICHNIKOWI - 12 kwietnia 2021
- WIELKA BRYTANIA – jesteśmy ciągle prześladowane przez pedofilów, którzy gwałcili nas i handlowali nami”. - 12 kwietnia 2021
- Ukraina nie planuje ofensywy w Donbasie, powiedziała na antenie stacji Dom rzeczniczka prasowa prezydenta - 12 kwietnia 2021
- SpaceX wynosi na orbitę kolejne paczki swoich satelitów w niesamowitym tempie. - 12 kwietnia 2021
Badania naukowe pokazują, że płaca minimalna generalnie nie zabiera miejsc pracy, nie zmniejsza zatrudnienia, nie powoduje bezrobocia. Mamy w zasadzie konsensus naukowy co do tego, że płaca minimalna podnosi wynagrodzenia osób, które zarabiają mało, ale nie powoduje znaczącego spadku ich zatrudnienia albo bezrobocia. Wynika z tego, że ma raczej pozytywne niż negatywne konsekwencje i nie powinniśmy jej znosić – mówi ekonomista i autor książki „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji” dr Jakub Sawulski w rozmowie z Nowym Ładem. Rozmowę przeprowadził Damian Adamus.
Damian Adamus: Zacznijmy może od spraw bieżących. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zapostulował ostatnio o zwolnienie małych przedsiębiorców z konieczności opłacania minimalnego wynagrodzenia oraz o wprowadzenie dla nich podatku przychodowego, bez podziału na PIT i składki. Co Pan sądzi o tym pomyśle?
Jakub Sawulski: Jeżeli chodzi o podatek przychodowy, to dla najmniejszych firm w Polsce obowiązuje coś takiego jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest on w ostatnim czasie rozszerzany. Oczywiście są pewne ograniczenia korzystania z niego, natomiast takie rozwiązanie istnieje. Jestem zwolennikiem tego, żeby najmniejsze działalności gospodarcze miały jak najprostszą formę opodatkowania, by nie były zbytnio obciążone kwestiami formalnymi. Konieczne są jednak do spełnienia dwa warunki. Po pierwsze, musi to dotyczyć tylko tych najmniejszych działalności gospodarczych, po to, by nie mogły korzystać z tego firmy, które już zaczynają dobrze prosperować. To nie może być dla nich sposób optymalizacji podatkowej. Po drugie, to nie może być kwestia żadnego przymusu, tylko wyboru. W znacznym stopniu takie rozwiązanie już istnieje w formie ryczałtu od przychodów, o którym wcześniej wspomniałem.
Jeżeli chodzi o kwestię płacy minimalnej, to jestem zdecydowanym przeciwnikiem jej zniesienia, niezależnie od wielkości firmy. Ministerstwo Finansów opublikowało ostatnio dane świadczące o tym, że w mikrofirmach, tych najmniejszych, zatrudniających do 5 osób, aż 60% pracowników otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej.
Oczywiście nie wiemy ile z nich faktycznie otrzymuje tylko płacę minimalną, a ile dostaje jakąś część wynagrodzenia „pod stołem”, ale samo to już wyraźnie pokazuje, że zwolnienie tych firm z obowiązku płacenia przynajmniej płacy minimalnej oznaczałoby po prostu spadek wynagrodzeń ich pracowników. Nie stworzyłoby to o wiele więcej miejsc pracy.
Badania naukowe pokazują, że płaca minimalna generalnie nie zabiera miejsc pracy, nie zmniejsza zatrudnienia, nie powoduje bezrobocia. Mamy w zasadzie konsensus naukowy co do tego, że płaca minimalna podnosi wynagrodzenia osób, które zarabiają mało, ale nie powoduje znaczącego spadku ich zatrudnienia albo bezrobocia. Wynika z tego, że ma raczej pozytywne niż negatywne konsekwencje i nie powinniśmy jej znosić.
DA: Skąd w takim razie w części liberalnych ekonomistów przekonanie o szkodliwości płacy minimalnej?
JS: W ekonomii taki mit panował długi czas. Jeszcze 50 lat temu wielu ekonomistów wskazywało, że płaca minimalna podnosi płacę niektórym, ale też powoduje bezrobocie, spadek zatrudnienia i liczby miejsc pracy. Natomiast w ciągu 50, a zwłaszcza ostatnich 20 lat, pojawiło się bardzo dużo badań naukowych na ten temat. Obecnie jest to jedno z lepiej zbadanych zjawisk ekonomicznych. Badania pokazują, że wbrew naszej intuicji, płaca minimalna nie powoduje spadku zatrudnienia, spadku liczby miejsc pracy i bezrobocia.
CZYTAJ TAKŻE: Ekonomia braterstwa według papieża Franciszka
DA: Takie przekonania panują zwłaszcza wśród młodych Polaków. Badania pokazują, że zarówno młodzi Polacy o poglądach prawicowych, ale także lewicowych, mają liberalne zapatrywania gospodarcze, choć tradycyjnie lewica podkreśla rolę państwa w gospodarce i dba o redukowanie nierówności dochodowych. Skąd wśród młodego pokolenia taka awersja do państwa i poparcie dla liberalizmu gospodarczego?
JS: Tak rzeczywiście jest. Pierwsza uwaga – ten podział na osi prawica-lewica w Polsce ma charakter w zasadzie wyłącznie światopoglądowy. Nie ma on nic wspólnego z tradycyjnym, ekonomicznym podziałem na prawicę i lewicę. Stąd wśród osób o poglądach lewicowych mogą pojawiać się także liberalne poglądy gospodarcze. Dlaczego młodzi w Polsce są tak zliberalizowani? Są tu w mojej opinii ważne dwie kwestie. Pierwsza – generalnie młodość to bunt, także przeciwko państwu, jego nakazom, konieczności płacenia podatków. Druga rzecz to fakt, że nasz internet wydaje się być zdominowany przez środowiska liberalne ekonomicznie.
Jeżeli spojrzymy na to, jakie kanały na YouTube, szkoły ekonomiczne, portale cieszą się popularnością wśród młodzieży, dojdziemy do wniosku, że są one głównie liberalne ekonomicznie. Ciężko mi wyrokować z czego to wynika. Może to jest po prostu bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi, a może to kwestia zaniedbań ze strony środowisk lewicowych, które nie postarały się o to, by ich przekaz ekonomiczny był widoczny w internecie.
DA: Stąd popularność Konfederacji wśród młodych ludzi?
JS: Tak, ale to nie tylko kwestia partii politycznych. Nie wchodząc nawet w politykę, dominację liberalną widzimy też wśród ekonomistów, o czym świadczy popularność m.in. Roberta Gwiazdowskiego i jemu podobnych w sieci.
DA: Niedawno pojawił się pomysł pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Byłby to z pewnością bodziec zniechęcający do stosowania takich form zatrudnienia. Czy to jest krok w dobrą stronę? Jakie działania należy podjąć, by ucywilizować polski rynek pracy i zapewnić stabilność zatrudnienia?
JS: Zacznę od prostego stwierdzenia.
To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, STRONY kliknij w przycisk Kup teraz.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Dostęp do treści | 30.50 PLN |