Andrzej Duda, Dworek Prezydent RP w Ciechocinku Źródło: Twitter/Wikimedia, collage
Andrzej Duda, Dworek Prezydent RP w Ciechocinku Źródło: Twitter/Wikimedia, collage

Kancelaria Prezydenta RP szuka ochroniarzy do jednej z kilku posiadłości będących do dyspozycji głowy państwa. Chodzi o dworek w Ciechocinku. Miesięcznie zwycięzca przetargu otrzyma za ochronę 19,8 tys. złotych.

Zwycięzca prezydenckiego przetargu ma rozpocząć ochronę obiektu 1 kwietnia 2021 roku i zakończyć ją 1 lutego 2023 roku. Kancelaria Prezydenta RP planuje przeznaczyć na ten cel kwotę 436 253,74 zł brutto, co w przeliczeniu daje kwotę 19,8 tys. złotych miesięcznie.

Dworek w Ciechocinku, w dzisiejszym woj. kujawsko-pomorskim, powstał na życzenie Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, w połowie lat trzydziestych XX wieku. Sanacyjny polityk nigdy jednak nie odwiedził tego obiektu osobiście – korzystali z niego ważni urzędnicy państwowi.

Po wybuchu II wojny światowej mieściła się tu siedziba Gestapo. W okresie PRL-u znajdował się tu Ośrodek Badawczo-Naukowy Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Dopiero od 2001 roku modernistyczny dworek służy, tak jak od początku miało być, prezydentom Rzeczypospolitej. Obecnie znajduje się tam, otwarta przez Andrzeja Dudę, wystawa dotycząca roli prezydenta.

Prezydent RP ma do dyspozycji jeszcze dwie rezydencje poza Belwederem i Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Jego ulubionym obiektem jest Zamek Prezydencki w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim (dawny dworek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga), który chętnie odwiedza, gdy wybiera się na narty.

Prezydent ma do swojej dyspozycji również Rezydencję Prezydencką w Helu na Kaszubach (dawniej Oficerski Dom Wypoczynkowy „Jantar”) gdzie z kolei Andrzej Duda wybiera się, by uprawiać latem sporty wodne.

Rezydencje prezydenta rzadko kiedy spełniają jakiekolwiek funkcje strategicznie – głównie służą głowie państwa to wypoczynku.

nczas