Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nową procedurę kwalifikacji na test na koronawirusa. Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza.

Punkt pobrań wymazów do testów na koronawirusa© Shutterstock / praszkiewicz Punkt pobrań wymazów do testów na koronawirusa

W trakcie poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o nowej ścieżce dotyczącej testowania na obecność koronawirusa. – Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pomocą lekarza badania w kierunku COVID-u. Będzie to można zrobić samodzielnie – mówił minister.

Nowa procedura kwalifikacji na test na koronawirusa

W ramach tej nowej ścieżki uruchomiono formularz online na stronie www.gov.pl/dom. Po wypełnieniu go, otrzymuje się informację, czy zostało się zakwalifikowanym na test w kierunku SARS-CoV-2. „W przypadku kwalifikacji na test w kierunku SRAS-CoV-2, skontaktuje się z państwem konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test” – czytamy na stronie.

Po otrzymaniu pozytywnej kwalifikacji, wysyłany jest SMS o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.

STOP COVID Formularz

Wprowadzenie nowej procedury nie sprawia jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z dotychczasowych rozwiązań. Dalej można zgłosić się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) z wnioskiem o test w kierunku SARS-CoV-2.

Jak podkreśla MZ w komunikacie na temat nowej procedury, zainteresowani są proszeni przekazywanie formularza w godz. 8-18. „Formularze złożone po godz. 18.00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia” – czytamy.

wprost.pl