Factbox: Firmy energetyczne wykorzystują technologie węglowe i cele środowiskowe do tworzenia nowych firm
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- USA rozmieszczą 500 dodatkowych żołnierzy w Niemczech - 13 kwietnia 2021
- „Nie igrać z ogniem”: Chiny ostrzegają Stany Zjednoczone na Tajwanie - 13 kwietnia 2021
- Rosja: Kilka samochodów wpada do dziury spowodowanej pęknięciem rury - 13 kwietnia 2021
- Egipt: Ławrow ostrzega Turcję, inne kraje przed wspieraniem „militarystycznych nastrojów” Kijowa - 13 kwietnia 2021
- Nocne protesty w Minneapolis szaleją po zabójstwie Daunte Wrighta - 13 kwietnia 2021
HOUSTON (Reuters) – Największe firmy energetyczne przekształcają swoje technologie i projekty sekwestracji dwutlenku węgla w przedsięwzięcia biznesowe, zamieniając niektóre wysiłki, które pomagają pompować więcej ropy i gazu w przedsięwzięcia przynoszące zyski, jednocześnie poprawiając swoją reputację w dziedzinie ochrony środowiska.
Wysiłki te mogą pomóc dużym emitentom gazów cieplarnianych zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla i zbliżyć się do celów Porozumienia Paryskiego w zakresie zmian klimatycznych. Giganci energetyczni postrzegają te wysiłki jako równoważenie zapotrzebowania klientów na więcej ropy i gazu przy jednoczesnym dopasowaniu się do świata energii o niższej emisji dwutlenku węgla.
Technologie usuwania dwutlenku węgla będą niezbędne do ograniczenia wzrostu ocieplenia planety do nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza, co jest celem paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r., jak stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych.
KINDER MORGAN INC
Operator rurociągów Kinder Morgan utworzył jednostkę biznesową w celu nabywania aktywów i tworzenia nowych usług w zakresie magazynowania dwutlenku węgla, odnawialnego gazu i oleju napędowego, wodoru oraz wytwarzania i przesyłu energii.
Jednostka Energy Transition Ventures ma na celu rozszerzenie projektów niskoemisyjnych, które są już w fazie rozwoju, jak podała spółka. Jednostka ta będzie dysponowała własnym personelem finansowym, handlowym i inżynieryjnym w celu opracowywania i komercjalizacji nowych projektów.
BAKER HUGHES CO
Firma zajmująca się wyposażeniem pól naftowych i usługami przejęła norweską firmę technologiczną Compact Carbon Capture (3C) i planuje skomercjalizować jej produkty oparte na rozpuszczalnikach. Firma 3C twierdzi, że jej skalowalne projekty mogą zajmować zaledwie jedną czwartą powierzchni innych systemów wychwytywania dwutlenku węgla.
Firma Baker Hughes będzie wprowadzać na rynek urządzenia obrotowe 3C wraz ze swoimi produktami i usługami dla takich branż jak ropa naftowa i gaz, skroplony gaz ziemny, żegluga i operatorzy rurociągów. Jednostki 3C zaprojektowane na skalę przemysłową mogą wychwytywać do 250 000 ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie.
EXXON MOBIL CORP
Exxon Mobil utworzył Low Carbon Solutions LLC, oferując udostępnienie swoich technologii i projektów, które Exxon wdrożył w celu sekwestracji emisji CO2 powodujących ocieplenie planety. Firma zamierza również wykorzystać doświadczenie Exxon w produkcji wodoru.
Działalność Low Carbon będzie wykorzystywać należące do Exxon kawerny do przechowywania CO2 wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Zatoki Perskiej i pod Morzem Północnym. Będzie również wprowadzać na rynek kredyty redukcji emisji wynikające z wykorzystania projektów sekwestracji.
OCCIDENTAL PETROLEUM CORP
Occidental utworzył Oxy Low Carbon Ventures, aby zarządzać swoimi działaniami w zakresie wychwytywania, utylizacji i redukcji emisji dwutlenku węgla. Wraz z inwestorem private equity Rusheen Capital Management utworzyła 1PointFive, firmę z Teksasu, której celem jest wychwytywanie CO2 bezpośrednio z powietrza i zakopywanie go pod ziemią.
United Airlines zobowiązało się do zainwestowania wielu milionów dolarów w 1PointFive i stanie się klientem firmy, dążąc do pochłaniania ekwiwalentu rocznej emisji dwutlenku węgla 10% swoich samolotów.
TOTAL SE
Total zobowiązał się do przeznaczenia 10% swojego budżetu na badania i rozwój na rozwój technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla. Zainwestował w projekt mający na celu zbadanie kosztów wychwytywania CO2 generowanego przez cementownię LafargeHolcim w Kolorado i zakopania emisji pod ziemią.
CHEVRON CORP
Chevron zainwestował w Blue Planet Systems, startup komercjalizujący technologię, która z CO2 wytwarza substytut wapienia w betonie i materiałach budowlanych. Obie firmy planują projekty pilotażowe, które skomercjalizują proces wychwytywania dwutlenku węgla Blue Planet.