Haker/fot. ilustracyjne. fot. Flickr: Patrick Foto, samookaleczeń
Fot. ilustracyjne./Fot. Flickr: Patrick Foto

Stany Zjednoczone planują w ciągu najbliższych trzech tygodni przeprowadzić serię cyberataków na wewnętrzne systemy rosyjskich władz, w odpowiedzi na rzekomy atak rosyjskich hakerów na SolarWinds – cytuje „The New York Times” rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS. Amerykański dziennik miał powoływać się na źródła administracji USA. Cyberodwetowi mają towarzyszyć sankcje gospodarcze.

„Pierwszy poważny ruch jest oczekiwany w ciągu najbliższych trzech tygodni” – mieli podać informatorzy dziennika. Celem mają być systemy rosyjskich władz.

Według źródeł gazety atakowi towarzyszyć będą sankcje gospodarcze. Ponadto prezydent USA Joe Biden zamierza podpisać dekret o wzmocnieniu ochrony rządowych systemów informatycznych, żeby uchronić się przed cyberatakami w przyszłości.

Amerykanie mają obwiniać Rosjan za cyberatak na oprogramowanie SolarWinds. W marcu 2020 r. hakerom udało się przesłać wirusa do aktualizacji Orion, która została następnie pobrana i używana przez tysiące klientów firmy, w tym agencje rządowe USA i ponad 400 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Kreml kategorycznie zaprzeczył zarzutom ze strony amerykańskiego wywiadu.

Źródła: ITAR TASS, „The New York Times”