Chiny zgłaszają dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Rosja: Kilka samochodów wpada do dziury spowodowanej pęknięciem rury - 13 kwietnia 2021
- Egipt: Ławrow ostrzega Turcję, inne kraje przed wspieraniem „militarystycznych nastrojów” Kijowa - 13 kwietnia 2021
- Nocne protesty w Minneapolis szaleją po zabójstwie Daunte Wrighta - 13 kwietnia 2021
- Rząd zmienia przepisy. Mandat zapłaci właściciel auta - 13 kwietnia 2021
- Prezes NBP podpisał banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” - 13 kwietnia 2021
W Chinach odnotowano ogniska afrykańskiego pomoru świń w dwóch prowincjach, podało w sobotę w oświadczeniu Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich.
Jedno z ognisk zostało zidentyfikowane na farmie świń w Tybetańskiej i Qiang Autonomicznej Prefekturze Aba w południowo-zachodniej prowincji Syczuan, podczas gdy drugie zostało wykryte u nielegalnych prosiąt transportowanych do miasta Xiangyang w prowincji Hubei.
Lokalne centrum zapobiegania i kontroli chorób zwierząt w Syczuanie powiedział, że wśród 127 świń hodowanych w gospodarstwie, 38 zaraziło się, a 38 zmarło. Centrum chorób zwierzęcych w Hubei poinformowało o dziesięciu zakażonych prosiętach i pięciu zgonach.
Dwa zainfekowane miejsca zostały poproszone o ubój reszty świń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz o tymczasowe wstrzymanie transportu żywych świń.
Afrykański pomór świń, z prawie 100-letnią historią epidemii, jest trudnym problemem globalnym. Po raz pierwszy znaleziono w Kenii w 1921 roku, jest to wysoce zakaźna choroba wirusowa świń ze wskaźnikami śmiertelności zbliżonymi do 100 procent.
W ciągu ostatniej dekady choroba rozprzestrzeniła się w wielu krajach, stwarzając poważne ryzyko dalszej ekspansji.
Tylko w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt została powiadomiona przez 26 krajów o nowych lub trwających ogniskach rozprzestrzenionych na całym świecie: 13 w Europie, 10 w Azji i trzy w Afryce.
Ponieważ nie jest dostępna żadna szczepionka ani leczenie, ubój świń jest najskuteczniejszym sposobem na opanowanie ognisk choroby. Ponad 30 milionów świń zostało uśmierconych w 2018 i 2019 roku na całym świecie. Choroba spowodowała kolosalne straty ekonomiczne w przemyśle produkcji trzody chlewnej