NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Polski rekord wszech czasów ! Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w styczniu o 840 mln zł – podało Ministerstwo Finansów

Zadłużenie Skarbu Państwa, które stanowi zdecydowaną większość zadłużenia sektora finansów publicznych według wstępnych szacunkowych danych wyniosło na koniec stycznia ok. 1 098,3 mld zł. To oznacza wzrost o 0,9 mld zł w skali miesiąca, czyli o 0,1 proc. W skali roku wzrost wynosi jednak aż 111 mld zł (+11,2 proc.).

Foto: Jacek Frączyk / Business Insider Polska

W przeliczeniu na jednego mieszkańca państwo zadłużyło nas już na 28,7 tys. zł, a na jednego pracującego – na 66 tys. zł.

Od razu trzeba tu zrobić zastrzeżenie, że powyższe dane nie obejmują długu zaciągniętego przez PFR i BGK, a gwarantowanego przez Skarb Państwa. Na koniec września ubiegłego roku różnica między obejmującą długi podobnych instytucji definicją unijną zadłużenia general government a polskim zadłużeniem sektora finansów publicznych wynosiła 201 mld zł.

Roczny wzrost całego długu można więc oszacować na minimum 312 mld zł. W przeliczeniu na mieszkańca to 8,2 tys. zł, a na jednego pracującego – 18,8 tys. zł. O tyle więcej mamy szacunkowo do spłacenia w przyszłości, żeby uregulować koszt utrzymania gospodarki przy życiu po rządowych blokadach na czas pandemii.

Zadłużenie w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło:

  • dług krajowy: ok. 837,4 mld zł,
  • dług w walutach obcych: ok. 261,0 mld zł (tj. 23,8 proc. całego długu SP)” – czytamy w komunikacie.

Rośnie przy tym ostatnio głównie zadłużenie krajowe. W skali miesiąca zwiększyło się o 6 mld zł, a w skali roku o aż 110 mld zł. Między innymi wynika to ze skupu obligacji skarbowych przez Narodowy Bank Polski.

Zadłużenie zagraniczne zmalało w styczniu o 5 mld zł, a w skali roku wzrosło o 415 mln zł. Wpływ na to miało m.in. umocnienie złotego w styczniu o 0,9 proc. względem euro i o 0,3 proc. do dolara.

W styczniu zadłużenie zagraniczne stanowiło 23,76 proc. całości zadłużenia Skarbu Państwa. To najniższy poziom od sierpnia 2020. Najniższy poziom w najnowszej historii był na koniec czerwca, kiedy w rękach obcych podmiotów znajdowało się 23,27 proc. długu państwa.

Ostateczne dane za 2020

Resort finansów podał dziś także ostateczne dane za ubiegły rok. Wynika z nich, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2020 r. wyniosło 1 097,46 mld zł, co oznacza wzrost o 12,8 proc. od początku ubiegłego roku.

„Wzrost zadłużenia w grudniu 2020 r. był głównie wypadkową potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa na kwotę 44,9 mld zł, przy deficycie budżetu państwa w wysokości 71,8 mld zł. To konsekwencja przygotowania środków pod wypłatę trzynastek i czternastek dla emerytów oraz wypłat na program 500 plus w 2021 roku.

„Wzrost zadłużenia od początku 2020 r. był głównie wypadkową:

– potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (+50,3 mld zł), przy deficycie budżetu państwa w wysokości 85,0 mld zł oraz pomniejszającymi potrzeby pożyczkowe saldzie depozytów JSFP i depozytów sądowych (-31,7 mld zł) i saldzie zarządzania środkami europejskimi (-3,9 mld zł),

  • zwiększenia stanu środków na rachunkach budżetowych (+31,7 mld zł),
  • obligacji przekazanych na podstawie innych ustaw niż ustawa budżetowa (+18,3 mld zł),
  • pożyczki FS (+11,5 mld zł) wobec FRD (w ramach SFP),
  • różnic kursowych (+17,8 mld zł) – osłabienia PLN wobec EUR o 8,4 proc., wobec CHF o 8,7 proc. i wobec JPY o 4,4 proc. oraz umocnienie wobec USD o 1,0 proc. „

– czytamy dalej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: