NAJNOWSZE VIDEO
30 NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANYCH JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE VIDEO
Posted by Ewa.x
7303 views
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
MARCIN BUSTOWSKI O TYM JAK CHCIELI MNIE KUPIĆ I POLITYKACH KTÓRZY NIE WIERZĄ W CHOROBY NOWOTWOROWE ALE W COVID TAK
MATERIAŁ MARKA PODLECKIEGO - EPIDEMIA PANDEMIA - 6 CZĘŚCI AV.
Zaszczepieni SENIORZY - Żadnych poważnych powikłań nie było, jednak stało się coś innego!!
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V
SZCZEPIENIA -COVID -ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW PRZEZ RZĄD IZRAELA NA IZRAELCZYKACH DO ROZPATRZENIA PRZEZ MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ KARNY W HADZE
BILL GATES WSTRZYMUJE PROGRAM CHEMITRAILS - CO SIĘ STAŁO ?
NOWE PRAWO PIS - POLAK NIE JEST CZŁOWIEKIEM JEST PRZEDMIOTEM
Mam wy****ne, że to nagranie obejrzy cały internet...
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY
Kategorie
TRANSLATOR CAŁEJ STRONY NA DOWOLNY JĘZYK

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE ! ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PUBLIKOWANIA , ZARÓWNO JUŻ PUBLIKUJĄCYCH W SIECI, JAK I DLA OSÓB CHCĄCYCH ZADEBIUTOWAĆ .Możliwość swobodnego prowadzenia własnego niezależnego STREAM LIVE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

W stronę apokalipsy: Kuwejtczycy wspominają desperacką walkę o opanowanie pożarów ropy w 1991 roku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Współzałożycielka firmy Kuwait Energy Sara Akbar była na pierwszej linii frontu działań związanych z reagowaniem na katastrofy po inwazji Saddama Husajna.

Smoke fills the air from oil wells that were set on fire by Iraqi forces during the Gulf War. Getty 
Dym wypełnia powietrze z szybów naftowych, które zostały podpalone przez siły irackie podczas wojny w Zatoce Perskiej. Getty 

Dla wielu Kuwejtczyków 28 lutego 1991 roku był dniem, w którym zakończył się koszmar.

Okupacyjne siły irackie wycofywały się z kraju, 208 dni po inwazji Saddama Hussajna.

Ale dla Sary Akbar nie było żadnej ulgi. 33-letnia inżynier chemik w Kuwejckiej Spółce Naftowej patrzyła, jak niebo staje się czarne jak noc, jak cała jej branża płonie, a wraz z nią wszelkie nadzieje kuwejckiej gospodarki zależnej od ropy, nie mówiąc już o środowisku.

„Osobiście nie braliśmy udziału w obchodach wyzwolenia”, mówi.

„W ostatnich dniach okupacji wyszliśmy na zewnątrz i zobaczyliśmy, że nasze biura płoną. Poszliśmy więc do pracy w domu naszego kolegi i zaczęliśmy układać plany.”

Zbrodnia ekologiczna

W historii taktyki spalonej ziemi, zniszczenie prawie 700 szybów naftowych w Kuwejcie przez wycofujące się siły Saddama jest jednym z najsłynniejszych.

Katastrofa rozpoczęła się w okresie poprzedzającym lądowy atak koalicji na Kuwejt: przewidując lądowanie na plaży, siły irackie wypuściły ropę z tankowców do morza i wypompowały ją z magazynów na lądzie, aby stworzyć morze ognia.

Aż 11 milionów baryłek miało wkrótce wypłynąć na setki kilometrów wybrzeża Zatoki Perskiej.

Na lądzie okopy wypełniono ropą, którą następnie podpalono, co mogło być próbą ukrycia sił irackich przed atakami lotniczymi koalicji.

Płonące szyby naftowe bardzo zanieczyszczały atmosferę i tworzyły jeziora ropy naftowej. Ponadto siły irackie wyrzuciły do morza do ośmiu miliardów baryłek ropy, niszcząc życie morskie i obszary przybrzeżne w odległości do 400 kilometrów (250 mil). AFP

Na największym polu naftowym w kraju, Wielkim Burgan, 684 szyby naftowe zostały wysadzone dynamitem.

Szacuje się, że w szczytowym momencie pożarów ubyło co najmniej 5 milionów baryłek ropy dziennie, co przekreśliło wieloletnie przychody z wydobycia ropy warte dziesiątki miliardów dolarów. Ciśnienie w podziemnych zbiornikach ropy naftowej utrzymywało ropę płynącą do ogromnych pożarów, które płonęły dzień i noc.

„W czasie inwazji na Irak zostałem przydzielony do Marynarki Wojennej USA, aby pomagać w pewnych operacjach” – mówi Zafer Al Ajami, obecnie analityk polityki kuwejckiej.

„Kiedy wjechaliśmy od południa w pobliże pól naftowych Al Ahmedi, zobaczyliśmy nędzę, nic innego jak apokaliptyczną scenę”.

 

Wojska irackie zostały pokonane między 24 a 28 lutego 1991 roku. Jednak Saddam Husajn rozkazał swoim siłom podpalić liczne szyby naftowe w Kuwejcie podczas odwrotu, wywołując ogromne pożary, które zaczerniły niebo. Tutaj jeden z nich płonie 1 marca 1991 roku. AFP

Strażacy z całego świata pospieszyli do Kuwejtu, aby uporać się z pożarem – 16 000 z samej tylko amerykańskiej firmy Bechtel.

Wiodącą rolę odegrali również kuwejccy strażacy, ale od początku napotykali na ogromne przeszkody. Poważnym problemem był brak miejsca, w którym można by zaplanować reakcję na kryzys.

„Wszystkie budynki rządowe, hotele i duże instytucje stały w płomieniach. Podpalili je wszystkie i odjechali” – mówi pani Akbar.

„Innym problemem było to, że lotnisko zostało całkowicie zniszczone, porty zostały uszkodzone, a morze było pełne min morskich, więc żadna pomoc nie mogła przybyć do Kuwejtu”.
Pracując przez dekadę na polach naftowych tego kraju, pani Akbar powie później, że znała infrastrukturę energetyczną „jak własną kieszeń”.

Załoga straży pożarnej Red Adair pracuje przy wybuchu szybu uszkodzonego przez wycofujących się żołnierzy irackich na polu naftowym Al-Ahmadi w południowym Kuwejcie, 29 marca 1991 r. AFP

„W sektorze naftowym skupiliśmy się natychmiast na dwóch rzeczach: gaszeniu pożarów i przywróceniu produkcji, ponieważ potrzebowaliśmy ropy do samochodów i elektrowni, które zostały uszkodzone. Bez prądu i wody nie ma życia, więc musieliśmy robić równolegle dwie rzeczy: gasić pożary i jednocześnie uruchomić produkcję ropy”.

Planowanie koncentrowało się na przekazaniu zagranicznym specjalistom od gaszenia pożarów wystarczającej ilości danych o płonących polach naftowych, zanim Kuwejtczycy utworzyli własne zespoły do walki z pożarami. Pani Akbar kierowała zespołem badawczym w Północnym Kuwejcie, gdzie, jak mówi, oceniono, że 85% infrastruktury naftowej zostało zniszczone.

„Rozpoczęliśmy akcję gaśniczą od szybów przy drogach i w pobliżu miasta. Potem wchodziliśmy coraz głębiej w pola naftowe”.

Zapuszczając się dalej w głąb inferno, pani Akbar opisuje koszmarną podróż.

„Przez siedem miesięcy mieliśmy ogromną ciemną chmurę, która przykryła Kuwejt. Ale kiedy wszedłeś na same pola, to była inna historia. Było pełno czarnego dymu i węgla zawieszonego w powietrzu, tak że maksymalnie można było widzieć przed sobą dwa metry. To było naprawdę trudne, a my nie byliśmy dobrzy w noszeniu masek, żeby oddychać tym powietrzem.”

As Iraqi forces withdrew from Kuwait, they set fire to more 650 oil wells and damaged roughly 75 more, which then spewed crude oil across the desert and into the Persian Gulf. Courtesy Matt Radcliffe via NASA
Gdy siły irackie wycofywały się z Kuwejtu, podpaliły ponad 650 szybów naftowych i uszkodziły około 75 kolejnych, które następnie wyrzuciły ropę naftową na pustynię i do Zatoki Perskiej. Dzięki uprzejmości Matt Radcliffe via NASA

„To było straszne, a po tym jak skończyliśmy zadania, rząd wysłał nas na badania lekarskie, aby upewnić się, że nic nam nie jest”.

Wielu Kuwejtczyków zapłaciło straszną cenę.

„W moim przypadku, lekarz powiedział mi, że 87 procent moich płuc było czyste, ale reszta była zablokowana. Powiedział, że moje płuca wyglądały jak u nałogowego palacza, który palił dwie paczki papierosów dziennie przez trzy lata. Zajęło mi kilka lat, aby oczyścić płuca” – mówi pani Akbar.

„Jednak w przypadku nałogowych palaczy z naszego zespołu odbiło się to bardzo niekorzystnie na ich zdrowiu. Jeden z nich zmarł dwa lata temu, a drugi musiał przejść na emeryturę, ponieważ z powodu problemów z oddychaniem nie mógł już pracować.”

Kilka wysadzonych szybów uszkodzonych przez wycofujących się żołnierzy irackich na polu naftowym Al-Ahmadi płonie 1 kwietnia 1991 r. w południowym Kuwejcie. Irackie wojska rozbiły i spaliły w sumie 727 szybów. AFP

 

Ratunek

Z wielkim wysiłkiem, jeden po drugim, gaszono pożary głowic odwiertów. Jedna z technik polegała na zastosowaniu rosyjskiego urządzenia o pseudonimie „Big Wind”, składającego się z dwóch silników odrzutowych MiG-15 zamontowanych na zbiorniku, który podmuchiwał parą wodną w głąb szybu.

„Do 30 czerwca 1991 roku udało nam się uruchomić dwa obiekty, przy czym 120 szybów pozostało nienaruszonych” – mówi pani Akbar, odnosząc się do pozostałej infrastruktury naftowej Kuwejtu z prawie 1000 szybów naftowych.

„Mogliśmy wrócić do czegoś w rodzaju 265 tysięcy baryłek dziennie”.

Ilość ta stanowiła ułamek przedwojennych możliwości produkcyjnych Kuwejtu, wynoszących dwa miliony baryłek dziennie.

Ostatni z pożarów szybów został zamknięty 6 listopada, ale części Kuwejtu są nadal sczerniałe od zanieczyszczeń ropą i wysiłek oczyszczania trwa.

Strażacy próbują ugasić pożar przy wysadzonym szybie uszkodzonym przez wycofujących się irackich żołnierzy na polu naftowym Al-Ahmadi w południowym Kuwejcie, 1 kwietnia 1991 r. AFP

„Po wojnie wciąż obawialiśmy się opróżniania ropy z tych jezior, w obawie przed minami lądowymi” – mówi pan Al-Ajami, odnosząc się do plam ropy, które splamiły krajobraz. „Do dziś, kiedy przelatujesz nad Kuwejtem, możesz zobaczyć ciemne plamy, pozostałości po tych jeziorach naftowych”.

Irak do dziś płaci Kuwejtowi reparacje.

Trzydzieści lat później, pani Akbar jest nadal przerażona okrucieństwem zniszczeń pozostawionych w jej kraju.

„Smutne jest to, że była to największa katastrofa ekologiczna stworzona przez ludzkość, była to katastrofa spowodowana przez człowieka” – mówi.

„Mam nadzieję, że świat wyciągnął wnioski z lekcji, że nikt nigdy nie powinien używać środowiska jako narzędzia do wojny lub zniszczenia”.

ONZ ogłosiło później Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Eksploatacji Środowiska w Wojnie i Konfliktach Zbrojnych.

„Wielu ludzi nadal cierpi z powodu skutków tej zbrodni ekologicznej” – mówi pani Akbar.

Trzech z około 30,000 zakładników pojmanych podczas wojny w Zatoce Perskiej zmierza w kierunku Kuwejtu po uwolnieniu przez Irak w marcu 1991 roku. AFP

 

„Ale 6 listopada 1991 roku był zdecydowanie naprawdę pięknym dniem”.

Za swoje wysiłki podczas kryzysu związanego z pożarami ropy w Kuwejcie, pani Akbar została uhonorowana przez Program Ochrony Środowiska ONZ w 1993 roku, a następnie została dyrektorem Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów Ropy Naftowej. Później została dyrektorem generalnym firmy Kuwait Energy, której była współzałożycielką.

 

http://www.thenationalnews.com

Zaktualizowano: Luty 28, 2021 04:25 PM

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ KLIKAJĄC W PONIŻSZY ZNAK "X"

W CELU ZAŁOŻENIA KONTA , ZALOGOWANIA SIĘ I URUCHOMIENIA DOSTĘPU PREMIUM

"X"

 
Holler Box
Live streaming - KLIKNIJ >>>>>>>
 

WSPARCIE FINANSOWE  DLA STOWARZYSZENIA "RUCH PRZYWRÓCENIA PRAWORZĄDNOŚCI "

AKTUALNIE PRACE ORGANIZACYJNE TRWAJĄ - DO CZASU ZAREJESTROWANIA STOWARZYSZENIA I ZAŁOŻENIA KONTA BANKOWEGO DOBROWOLNE WSPARCIE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA DANE NIŻEJ PODANE ( KLIKNIJ) Z DOPISKIEM W TYTULE PRZELEWU - DAROWIZNA - D.R.P.P (inaczej opisane przelewy nie dotrą)

Holler Box
%d bloggers like this: