Bill Gates/ Źródło: Wikipedia CC By 2.0

Bill Gates/ Źródło: Wikipedia CC By 2.0

Miliarder Bill Gates wyznał, co było jego największym błędem. Twórca Microsoft nie może sobie tego darować.

Jeden z najbogatszych ludzi świata Bill Gates udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swojej największej klęsce w historii. Twórca Microsoft wskazał, że był to rozwój rynku telefonicznego.

Gates ocenił, że oddanie pola Apple czy Google było największym błędem w historii jaki popełnił.

Przyznał, że gdyby lepiej zarządzał tym sektorem w Microsoft, to dziś nie byłoby dominacji iPhone’ów oraz telefonów z Androidem.

– Moje błędne decyzje sprawiły, że mobilny system operacyjny Microsoftu nie jest tym, czym obecnie jest Android – głównym przeciwnikiem iOS’a firmy Apple – powiedział podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Village Global.

Miliarder jest tym bardziej zdołowany, że – jak sam twierdzi – niczego Microsoft nie brakowało, do odniesienia sukcesu. Warto pamiętać, że Microsoft początkowo zdominował rynek smartfonów dzięki swoim urządzeniom z systemem Windows Mobile.

Wszystko wywróciła premiera iPhone’a w 2007 roku oraz telefonów z systemem operacyjnym Google Android w roku 2008. Microsoft nie potrafił dogonić konkurencji.

W 2010 roku Microsoft zaprezentował telefony z systemem Windows Phone OS. Urządzenia sprzedawały się świetnie we Francji czy Włoszech, ale świata (i co gorsza, rodzimego rynku amerykańskiego) nie podbiły.

„W świecie oprogramowania są takie rynki, których zawojowanie jest kluczowe; zwycięzca bierze wszystko. Niczego nam nie brakowało, żeby wygrać walkę na polu smartfonów. A jednak złe decyzje doprowadziły do tego, że nam się nie udało” – powiedział Gates.

Dziś miliarder sam korzysta z Samsunga Galaxy S8. Nie kryje, że preferuje system operacyjny Android od iOS.

Źródło: o2