NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Analiza: USA próbują zastąpić saudyjskiego księcia koronnego – na razie

DUBAJ (Reuters) – Saudyjski książę Mohammed bin Salman uniknął bezpośredniej kary po tym, jak raport amerykańskiego wywiadu obarczył go odpowiedzialnością za zabicie dysydenckiego dziennikarza Jamala Khashoggiego, ale nie wyszedł z tego bez szwanku.

Odtajniony raport, oparty na danych wywiadowczych CIA, stwierdza, że książę zatwierdził operację mającą na celu „schwytanie lub zabicie” Khashoggiego, który został zamordowany w saudyjskim konsulacie w Stambule w 2018 roku.

Decyzja prezydenta Joe Bidena o opublikowaniu raportu, który jego poprzednik Donald Trump odłożył na bok, niesie ze sobą szeroką reorientację stanowiska Waszyngtonu w sprawie kontaktów z królestwem, w sprawie jego rejestru praw człowieka i lukratywnych zakupów broni.

Wytykając publicznie księcia Mohammeda, władcę królestwa w praktyce, ale nie z nazwy, Waszyngton utrudnił swoim zachodnim sojusznikom bezpośrednie kontakty z nim.

Ale choć Waszyngton może chcieć ograniczyć 35-letniego księcia koronnego, to wie, że nie może sobie pozwolić na zerwanie z najstarszym arabskim sojusznikiem i główną przeciwwagą dla Iranu w regionie.

„To, co zrobiliśmy, to nie zerwanie stosunków, ale ich ponowne dostosowanie do naszych interesów i wartości” – powiedział dziennikarzom sekretarz stanu Antony Blinken.

Elisabeth Kendall, starszy pracownik naukowy w dziedzinie arabskich i islamskich studiów na Uniwersytecie w Oxfordzie, powiedział, że raport był „niezwykle żenujący dla Arabii Saudyjskiej” i „stawia innych światowych przywódców w niezręcznej sytuacji konieczności podjęcia decyzji, czy, kiedy i jak nadal radzić sobie z księciem koronnym”.

Książę Mohammed zaprzeczył, jakoby miał jakikolwiek udział w zabójstwie Khashoggiego, za które w zeszłym roku w Arabii Saudyjskiej uwięziono osiem osób, ale powiedział, że ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ stało się to pod jego okiem.

Amerykańska administracja nałożyła sankcje na 76 Saudyjczyków, w tym bliskich współpracowników księcia, oszczędzając samego księcia.

Biden zaznaczył jednak, że przyjrzy się szerzej prawom człowieka w Arabii Saudyjskiej, gdzie książę, dążąc do umocnienia władzy, zdławił sprzeciw i odsunął na bok lub nawet uwięził rywali, w tym bliskich krewnych.

Biden powiedział w piątek, że w rozmowie telefonicznej z królem Salmanem dał jasno do zrozumienia, że zabójstwa przeciwników politycznych są nie do zaakceptowania i że należy walczyć z łamaniem praw człowieka.

Dwaj saudyjscy działacze polityczni z amerykańskim obywatelstwem zostali już zwolnieni za kaucją w oczekiwaniu na proces. Wybitna działaczka na rzecz praw kobiet Loujain al-Hathloul również została uwolniona po prawie trzech latach spędzonych w więzieniu, gdzie jej krewni twierdzili, że była torturowana, czemu władze zaprzeczały.

Źródło zaznajomione z myśleniem Rijadu powiedziało, że oba ruchy były „częścią dźwigni dla nowych relacji z administracją Bidena”.

Rozmowa z królem Salmanem była dowodem na to, że Biden zamierza powrócić do standardowego protokołu, komunikując się z władcą, a nie jego następcą.

„To tylko wystarczająco symboliczne, aby pokazać, że Trump umieścił księcia Mohammeda w pozycji, na którą nie zasługuje, nie takiej, która do niego pasuje, i nadszedł czas, aby umieścić go z powrotem tam, gdzie jego miejsce” – powiedział zachodni dyplomata w Rijadzie.

BROŃ NA ROPĘ
Biden może wyjść poza symboliczne działania, ponieważ jego administracja zasygnalizowała, że może anulować sprzedaż broni jednemu z jej największych nabywców, jeśli budzi ona obawy dotyczące praw człowieka, i ograniczyć przyszłe umowy wyłącznie do broni „defensywnej”.

Waszyngton zniósł również zakaz Trumpa dotyczący kontaktów z wspieranym przez Iran ruchem Houthi, który obalił wspierany przez Saudów rząd w Jemenie i obecnie prowadzi wojnę z siłami saudyjskimi i ich sojusznikami.

Wojna pozbawiła miliony ludzi środków do życia i doprowadziła do śmierci głodowej, a Waszyngton chce jej zakończenia.

Biden musi jednak nadal postępować ostrożnie. Król Salman ma 85 lat i jest niedołężny, a jego syn może rządzić największym eksporterem ropy na świecie – i ważnym sojusznikiem przeciwko wspólnemu wrogowi, Iranowi – przez dziesięciolecia.

Neil Quilliam, współpracownik think tanku Chatham House, powiedział, że raport jest „mocnym uderzeniem w kark”, ale nawet przy bardziej formalnych więzach Waszyngton pozostanie głównym dostawcą obrony i bezpieczeństwa dla królestwa.

Sojusz sięga 1945 roku, kiedy to prezydent Franklin D. Roosevelt spotkał się z saudyjskim królem Abdul Azizem Ibn Saudem na krążowniku amerykańskiej marynarki wojennej i obiecał ochronę wojskową w zamian za dostęp do saudyjskich rezerw ropy.

Jeden z zachodnich dyplomatów w Zatoce Perskiej powiedział po prostu: „Wspólne interesy nie będą zagrożone”.

Marwa Rashad relacjonowała z Londynu, dodatkowe raportowanie przez Raya Jalabi

https://www.reuters.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: