Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA
Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA

Izrael chce przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów. W zamian będzie domagał się poparcia dyplomatycznego. O sprawie pisze izraelski portal Times of Israel.

Listy krajów jeszcze nie sfinalizowano. Doniesienia mówią jednak, że znajdą się na niej Włochy i Czad, a także inne państwa afrykańskie, które odnowiły stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry – które otworzyły misje dyplomatyczne w Jerozolimie lub zobowiązały się do tego – również mają otrzymać szczepionki.

Dawki mają pochodzić z zapasów szczepionek, które Izrael zakupił od firmy Moderna.

Według kancelarii premiera Benjamina Netanjahu do Izraela zgłosiło się wiele krajów z prośbą o szczepionki. W oświadczeniu nie wymieniono ani krajów ani rodzaju szczepionek, które zostaną przekazane. Podano jedynie, że tysiące preparatów zostanie wysłanych do Ramallah, siedziby rządu Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jak pisze timesofisrael.com, ministrowie byli trzymani w niewiedzy na temat planu, który jest forsowany przez szefa rządu.

„Fakt, że Netanjahu nieodpowiedzialnie handluje szczepionkami obywateli Izraela, za które zapłacono z ich podatków, pokazuje, że uważa, iż rządzi monarchią, a nie państwem” – napisał na Twitterze minister obrony Beni Ganc. „Taki proces wymaga dyskusji i zatwierdzenia. Tylko potrzeba bezpieczeństwa, dyplomatyczna lub pilna potrzeba medyczna mogłaby uzasadnić taki proces; Netanjahu musi przedstawić to opinii publicznej lub przynajmniej uzyskać zatwierdzenie przez odpowiednie gremia” – dodał.

Minister finansów Israel Kac z partii Netanjahu, również powiedział, że nic mu nie wiadomo o planach przekazania szczepionek różnym krajom w zamian za wsparcie dyplomatyczne.

Po raz pierwszy o sprawie poinformowało w niedzielę izraelskie radio. Jak podało, premier Netanjahu jest zainteresowany zaoferowaniem szczepionek w ramach wsparcia dyplomatycznego. W rozmowach z kilkoma źródłami rządowymi premier podobno poruszył możliwość przekazania dawek szczepionek pewnym niewymienionym z nazwy krajom w celu poprawy pozycji dyplomatycznej Izraela na świecie.

Źródło: PAP