PILNE !! Centralny Rejestr Sprzeciwów!! Pobieranie, przechowywanie i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów po śmierci!! ☀Musisz to wiedzieć !! Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Próba zabójstwa Trumpa – NOWE SZCZEGÓŁY SUGERUJ DRON ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- PIS DOBIERZE SIĘ WAM DO…☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- SPORE ZMIANY! RZĄD ZMIENIA KOLEJNOŚĆ SZCZEPIEŃ! ZASKAKUJĄCA DECYZJA ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- OCZADZIAŁ? GROZI NAWET SWOIM! ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Niemcy nie chcą szczepionek AstraZeneca. Zostaną rozdane bezdomnym? ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
Rośnie liczba osób, które nie chcą oddać organów po śmierci. Znamy najnowsze dane
1938 oświadczeń o braku zgody na pobranie organów po śmierci wpłynęło w całym 2017 roku do „Poltransplantu” – dowiedział się portal Gazeta.pl. To oświadczenia złożone zarówno osobiście, jak i za pośrednikiem przedstawiciela ustawowego (czyli np. rodzica).
W 2016 r. takich sprzeciwów wpłynęło 2182, w 2015 r. – 934, a w 2014 r. – 1751. Ostatnim razem tak wysokie liczby odnotowywano pod koniec lat 90.
Na koniec grudnia łącznie w bazie zarejestrowanych było niemal 32 tys. sprzeciwów.
Z danych za lata 1996-2016 r. wynika, że najczęściej swój sprzeciw składały osoby w grupach wiekowych 40-49 i 30-39.
Coraz więcej sprzeciwów
– Wzrost zainteresowania centralnym rejestrem sprzeciwów obserwujemy od 2014 r. W poprzednich latach było tych wpisów mniej. Wydaje się, że wynika to z wzrostu świadomości istnienia możliwości wyrażenia swojego zdania co do losu własnych komórek, tkanek i narządów po naszej śmierci – komentuje dr Piotr Malanowski z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Malanowski zwraca jednak uwagę, że obecnie sprzeciw złożyło mniej niż 0,1 proc. Polaków, którzy taki sprzeciw mogliby złożyć.
W rzeczywistości o wiele większa liczba Polaków może być przeciwna oddaniu swoich organów po śmierci niż wynika to z danych rejestru. Aby wyrazić swój sprzeciw nie jest konieczny wpis do bazy „Poltransplantu”. Można złożyć także własnoręczne pisemne, podpisane oświadczenie lub złożyć je ustnie w obecności dwóch świadków, którzy w razie naszej śmierci mogliby to potwierdzić.
Brakuje informacji?
Lekarze i organizacje zajmujące się promocją transplantologii biją na alarm i apelują, by nie zabierać ze sobą narządów do grobu. Obecnie na przeszczep oczekuje w Polsce ok. 1700 osób, z czego ok. tysiąca pacjentów czeka na nową nerkę, a ponad 400 – na serce. Setki pacjentów balansują na granicy życia i śmierci.
Eugeniusz Rydel, wiceprezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, kilkanaście lat temu przeszedł przeszczep wątroby. Danymi „Poltransplantu” jest zaskoczony. Nie rozumie, dlaczego tyle osób zdecydowało się na wpis do rejestru.
– Jeśli narząd jest niewydolny, to jedyna skuteczna możliwość, by żyć dalej. Tylko przeszczep ratuje wtedy życie. Myślę, że najbardziej świadomi i pragmatyczni są dziś w kwestii transplantologii młodzi ludzie – mówi Eugeniusz Rydel.
– Nie wolno nam oceniać ani krytykować sprzeciwu, ponieważ osoby te mogą mieć inny światopogląd, ale mogą mieć różne wątpliwości, np. dotyczące śmierci mózgu. Powinniśmy więcej o tym rozmawiać i wyjaśniać – wskazuje Zygmunt Kaliciński z „Fundacji Dla Transplantacji”.
„Mnie nikt nie pomógł, dlaczego ja mam pomóc?”
Według psychologa, terapeuty Igora Rotberga, przyczyną zgłoszenia sprzeciwu mogą być również kwestie religijne.
– Niektórzy ludzie mogą obawiać się, że nie otrzymają możliwości zbawienia, jeśli ich ciało pozbawione będzie nerek czy serca – ocenia psycholog. – Pobranie narządów od zmarłego może być też rozumiane jako bezczeszczenie zwłok – dodaje.
– Niechęć może brać się także z faktu, że organ ciała, czyli coś, co jest najbardziej prywatne, zostanie po śmieci przekazany zupełnie obcej osobie. Do tego mogą dołączać się kwestie własnych przekonań: „Mnie nikt nie pomógł za życia, więc dlaczego ja miałbym komuś pomagać po śmierci?” – ocenia Igor Rotberg.
Jeśli nie zgadzasz się na oddanie po śmierci swoich komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia zgłoś swój sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.
Niezależnie od tego jaka jest Twoja decyzja, w każdym przypadku bardzo ważne jest poinformowanie bliskich jaka jest Twoja wola.
Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
Sprzeciw należy zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie na formularzu, który można otrzymać w zakładach opieki zdrowotnej lub na stronie internetowej www.poltransplant.org.pl.
Po dokonaniu zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, osoba zgłaszająca otrzyma listem poleconym potwierdzenie wpisu do Rejestru.
Sprzeciw jest skuteczny od daty wpisu do rejestru , która będzie uwidoczniona na potwierdzeniu.
Jeżeli formularz będzie źle wypełniony, sprzeciw nie zostanie zarejestrowany, o czym osoba zainteresowana zostanie powiadomiona listownie.
Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu lub oświadczenie ustne złożone w obecności dwóch świadków pisemnie przez nich potwierdzone.
W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. Małoletni powyżej lat 16 lub inne osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, mogą same wyrazić sprzeciw.
Zgłoszenie należy wypełnić wyraźnie, długopisem, piórem lub w komputerze podpisać i przesłać na adres:CENTRALNY REJESTR SPRZECIWÓW,
|