Izrael zrobił w niedzielę krok w kierunku normalności, ponownie otwierając szereg firm i usług po pandemii, ale niektóre były dostępne tylko dla w pełni zaszczepionych posiadaczy „zielonej przepustki”.

© –  Premier Izraela Benjamin Netanjahu podnosi ciężary na siłowni w sobotni wieczór przed ponownym otwarciem szeregu firm i usług zamkniętych z powodu koronawirusa Prawie trzy miliony ludzi, prawie jedna trzecia populacji Izraela, otrzymało dwie zalecane dawki szczepionki przeciw koronawirusowi Pfizer / BioNTech, najszybsze na świecie tempo szczepień na mieszkańca.

Wraz z ciągłym przepływem danych potwierdzających skuteczność szczepionki Pfizer w powstrzymywaniu poważnych chorób wywołanych przez Covid-19, rząd Izraela zaczął stopniowo łagodzić ograniczenia obowiązujące od grudnia, kiedy nałożył trzecią blokadę.

Centra handlowe i sklepy z dostępem do ulic zostały ponownie otwarte w niedzielę, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wielkości tłumu.

Ale siłownie, baseny, hotele i niektóre obiekty kulturalne są ponownie otwierane tylko dla tych, którzy zostali w pełni zaszczepieni i uzyskali tak zwaną zieloną przepustkę.

Izraelski system zielonej przepustki jest uważnie obserwowany jako możliwy model ponownego otwarcia się innych gospodarek po zaszczepieniu znacznej części populacji, wywołując jednocześnie kontrowersje dotyczące nierównego dostępu dla tych, którzy zrezygnowali ze szczepienia.

Podnosząc ciężary na siłowni w Petah Tikva niedaleko Tel Awiwu w późną sobotę, premier Benjamin Netanjahu nalegał, aby Izrael szedł naprzód „z ostrożnością”, jednocześnie błagając „wszystkich o szczepienie”.

Stojąca przy wejściu do eleganckiej sali gimnastycznej w Tel Awiwie 90-letnia Ora Davidovicz powiedziała, że „nie może się doczekać” pójścia na basen.

„Minął prawie rok, odkąd poszłam na basen” – powiedziała AFP. „Odliczałem dni.

„Wszystko, co muszę zrobić, to założyć kostium kąpielowy”, powiedziała, zanim weszła do środka.

Tom John, muskularny 33-latek, powiedział AFP, że trenował w domu od miesięcy, ale czuł się bezpiecznie będąc z powrotem na siłowni, mając na miejscu systemy ochronne.

„Każdy tutaj ma zieloną plakietkę” – powiedział, patrząc na salę gimnastyczną.

– „ Właściwe ” ponowne otwarcie –

Według ministerstwa zdrowia od niedzieli prawie 3,2 miliona Izraelczyków kwalifikowało się do zielonej przepustki.

Obejmuje to 2,5 miliona osób, które otrzymały drugi zastrzyk ponad tydzień temu, a także prawie 700 000 osób, które wyleczyły się z Covid-19.

W rodzinnym sklepie obuwniczym Katalina w centrum Tel Awiwu Mordechaj Nazarian powiedział, że jego firma została zamknięta przez osiem z ostatnich 12 miesięcy, z „małymi otworami tu i tam”, ponieważ Izrael zniósł ograniczenia między zamknięciami.

„Mamy nadzieję, że ten jest właściwy” – powiedział AFP.

W sklepie z płytami Third Ear w Tel Awiwie 32-letni Itay Shimon powiedział, że nie był w sklepie z płytami od wielu miesięcy, ale lubił tylko przeglądać alejki.

Opisując siebie jako zwolennika szczepionek, wyraził także ostrożność, jeśli chodzi o zmuszanie ludzi do szczepienia.

„Nie możemy zmusić do tego tych, którzy tego nie chcą” – powiedział.

Izrael, który ma jeden z najbardziej wyrafinowanych systemów danych medycznych na świecie, zabezpieczył znaczny zapas szczepionki Pfizer / BioNTech, płacąc powyżej ceny rynkowej i zawierając umowę dotyczącą udostępniania danych z gigantem narkotykowym.

Netanjahu ma nadzieję, że udany zakup i wprowadzenie szczepionek zwiększy jego poparcie przed wyborami 23 marca, czwartym głosowaniem Izraela w ciągu niecałych dwóch lat.

alv / bs / jjm / sw