Gates: średnio zamożne i bogate kraje muszą w pełni przejść na sztuczną wołowinę ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Towarzystwo Fabiana – Fabian Society ☀Autor Gabi☀ - 7 marca 2021
- Wszystko w rękach Holendrów. Zadecydują, czy Stonoga trafi do Polski ☀Autor Gabi☀ - 7 marca 2021
- Tęczowa ideologia w natarciu, czy też podtarciu. Aktywista lgbtcośtam Kuleta szarga nasze symbole i cieszy się ze swego obrzydlistwa ☀Autor Gabi☀ - 7 marca 2021
- Szef Pentagonu zapowiada odwet? „Uderzymy – jeśli uznamy, że powinniśmy – w miejscu i czasie, który sami wybierzemy” ☀Autor Gabi☀ - 7 marca 2021
- Niemcy: ZDESPEROWANI DOJEŻDŻAJĄCY DO PRACY Bad Hofgastein i Radstadt będą od dziś w więzieniu koronowym ☀Autor Gabi☀ - 7 marca 2021
W rozmowie „MIT Technology Review” Bill Gates potwierdził, że zależy mu na tym, aby kraje średnio i bardziej zamożne całkowicie zrezygnowały z jedzenia wołowiny i przeszły na tzw. sztuczne mięso z probówki oraz inne zamienniki roślinne.
– Myślę, że wszystkie bogate kraje powinny przejść w 100 proc. na syntetyczną wołowinę – zasugerował założyciel Microsoftu zapytany o to, w jaki sposób kraje mogą pomóc w redukcji emisji metanu, jeśli chodzi o produkcję żywności. – Można przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a twierdzi się, że z czasem będzie ona smakować jeszcze lepiej – przekonywał.
Współzałożyciel Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz prezes funduszu inwestycyjnego Breakthrough Energy Ventures mówił o konieczności wielu przełomów energetycznych, by „oczyścić” wszystkie sektory gospodarki i najbiedniejsze części świata.
Jego fundusz inwestuje w firmy promowane przezeń w najnowszej książce poświęconej zwalczaniu zmian klimatycznych. Należą do nich: Beyond Meats, Carbon Engineering, Impossible Foods, Memphis Meats i Pivot Bio.
Współzałożyciel Microsoftu przyznał także, że doskonale zdaje sobie sprawę, że bez ścisłej współpracy z rządami nie uda się sprawić, by np. szczepionki były chętnie kupowane na wolnym rynku i dystrybuowane pośród ludzi. – Mój naiwny pogląd na początku był taki: hej, po prostu stworzę szczepionkę przeciw malarii, a inni ludzie będą się martwić, by ją dystrybuować w terenie. To zdecydowanie nie był dobry pomysł. Zdałem sobie sprawę, że na wiele z tych chorób, w tym biegunkę i zapalenie płuc, faktycznie były szczepionki. I było to raczej wyzwanie polityczne, a nie naukowe polegające na uzyskaniu marginalnych cen, zebraniu funduszy i pokryciu liczby szczepień – stwierdził.
Wyjaśnił, że podobnie jest z innymi produktami, które już są, a na które nie ma popytu. Dlatego jest potrzebna „polityka rządu w wielkim stylu”. Przykładowo mówi, że nikt nie chce kupować czystej stali.
Bill Gates nie żywi też wątpliwości, że koszt ekonomicznej gigantycznej „zielonej transformacji” będzie ogromny. Jednocześnie dodaje, że konieczne okazuje się wielkie zaangażowanie rządów i bardzo dużo szczęścia, by udało się wynaleźć kilka postępowych technologii, w tym tych dotyczących „cudu magazynowania energii” z OZE.
Mówił także o możliwości wyeliminowania hodowli zwierząt i zastąpienia mięsa różnymi zamiennikami. Pozytywnie wyrażał się o zdolności do poprawy fotosyntezy i wiązania azotu. Wyraził też ubolewanie z powodu niemożności redukcji emisji metanu przez bydło hodowlane, które potrzebuje w swoim układzie pokarmowym bakterii, wytwarzających metan, a niezbędnych do rozkładania trawy.
Inwestor wskazał, że trudno jest powiedzieć ludziom, by zrezygnowali z krów. To bardzo niepopularne podejście polityczne, ale dodał, że rozwiązaniem jest upowszechnienie mięsa z probówki hodowanego w laboratoriach i upraw genetycznie modyfikowanych.
– W Afryce i innych biednych krajach będziemy musieli wykorzystać genetykę zwierząt, aby radykalnie zwiększyć ilość wołowiny przypadającą na emisje. Co dziwne, jeśli chodzi o amerykańskie zwierzęta hodowlane, są one bardziej wydajne i na funt wołowiny przypada dramatycznie mniej emisji niż na funt w Afryce. W ramach pracy Fundacji [Billa i Melindy Gatesów] czerpiemy korzyści z afrykańskiego inwentarza żywego. Może ono przetrwać w upale i przekraczać potworną produktywność zarówno po stronie mięsnej, jak i mlecznej w porównaniu z elitarnymi amerykańskimi liniami wołowymi – powiedział twórca Microsoftu.
Gates zainwestował także w szwajcarską firmę specjalizującą się w wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla pod ziemią. Zamiast powszechnego sadzenia drzew przez korporacje preferuje wyższe opodatkowanie konsumentów.
Źródło: technologyreview.com